co zamiast pasty ?

Muszę w końcu uruchomić mój automat Pick&Place i w tym celu poukładać na testowej PCB trochę elementów.

Ale - bez pasty. Raz, że nie mam do niej szablonu, dwa że to by było niepotrzebnie kłopotliwe nanoszenie, wycieranie, znowu nanoszenie...

Wystarczy jakaś przezroczysta cienka taśma dwustronnie przylepna. Taka bardziej błona.

Musi być całkiem przezroczysta, wiadomo. Normalne taśmy dwustronne z supermarketu są niestety białe chyba zawsze. No i możliwie cienka.

Macie jakiś pomysł czego by tu użyć ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

W dniu 08.04.2022 o 04:43, sundayman pisze:

Szukaj pod hasłem "Błona klejowa" (w agencjach reklamowych zwana glutem). Przykład:

formatting link

Reply to
Ceat

Dnia Fri, 8 Apr 2022 04:43:46 +0200, sundayman napisał(a):

A to spodziewasz się że raz naklejoną taśmę i to cienką tak sobie potem zdejmiesz? Nanieś raklą cienką warstwę jakiegoś lakieru czy kleju który wolno zasycha, potem go zmyjesz rozpuszczalnikiem.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 08.04.2022 o 04:43, sundayman pisze:

Ja bym pewnie spróbował jakiegoś topnika, chociaż nie wiem czy łatwo da się nanieść odpowiednio cienką warstwę.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Ja do swoich (innych) celów używam dwustronnych taśm samoprzylepnych firmy Rollfix. Jak zaczynaliśmy, to po naszym opisie do czego potrzebujemy przysłali duże kilka próbek do testów - pamiętam, że wtedy niektóre były na błonie przezroczystej, inne na białej.

Obecnie używamy przezroczystej o symbolu 396013, ale to się super klei i obawiam się, że odkleić od niej elementów by Ci się nie udało

- prędzej przykleisz narzędzie, którym byś odklejał (palce na przykład).

Chociaż można spróbować uniwersalny sposób na pogorszenie klejenia taśmy - przykleić do niej bawełniany materiał i odkleić. Polecam do winietek na samochód, winietka wpierw przyklejona do dżinsów znakomicie później schodzi z szyby.

Mam wrażenie, że słaboklejącą taśmę przezroczystą u nich znajdziesz, sprzedają rolki o różnorakich szerokościach, chyba też pojedyncze ilości.

Co do cienkości - OIDP mają w ofercie taśmę samego kleju, bez błony. Ale do tego trzeba specjalne narzędzie do nakładania.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

No ale co - chcesz pociąc te tasme na kawaleczki i recznie przykleic na płytke w odpowiednich miejscach, czy moze podkleic pod elementy?

Kojarzy mi sie, ze kiedys nakladali kropki kleju na płytkę. Tylko jaki ... epoksyd ?

J.

Reply to
J.F

czwartek, 7 kwietnia 2022 o 21:44:10 UTC-5 sundayman napisał(a):

Moze niestandardowo: Posmarowac wazelina? Jak chlodno w labie to elementy przytrzyma tyle ile trzeba. Relatywnie latwo sie czysci.

Alternatywnie przykleic tasme 3m (te izolacyjna) nieco podgrzac, klej zejdzie na plytke. Tasme odkleic, plytka bedzie lepka. Ale nie na tyle aby skleic wszystko.

Reply to
ptoki

W piątek, 8.04.2022 o 04:43, sundayman napisał:

Klej do płytek dywanowych Uzin, tzw. rzep i tak się zachowuje. Ale nie używa się przy tym spacji przed pytajnikiem.

Reply to
Collie

No tak się spodziewam - i o ile klej będzie słaby to nie powinno być imo z tym problemu.

Reply to
sundayman

No skąd :) Chcę nakleić na całe PCB tą taśmę. I ułożone elementy się do niej przykleją. A potem całość odkleić i do śmieci. I naklejam nowy kawałek.

I tak tyle razy ile trzeba. Taka koncepcja :)

Reply to
sundayman

no to są jakieś pomysły, ale taśma/folia wydaje mi się mniej upierdliwa.

j.w.

Reply to
sundayman

Puścisz maszynę "do tyłu" i pozdejmuje elementy i zapakuje w szpule? ;)

Te elementy chcesz odzyskać czy idą na straty? Taśmę będzie bardzo upierdliwe odkleić od płytki, a na elementach może zostać klej. Jeżeli zależy ci na elementach to jedynie jakimś topnikiem w paście bym próbował. Jeżeli nie, to faktycznie coś w stylu wazeliny albo kremu - posmarować cieniutko płytkę, potem się ją umyje i szafa gra.

Reply to
Mirek

elementy do śmieci. To tylko testy dokładności.

no zobaczymy czy uda się dobrać jakąś ze słabszym klejem.

Nie podoba mi się takie brudzenie... No ale w ostateczności może trzeba będzie.

Reply to
sundayman

niedziela, 10 kwietnia 2022 o 19:47:49 UTC-5 sundayman napisał(a):

Mozesz napisac jakie sa najczestsze albo najbardziej upierdliwe problemy z taka robota? Wyobrazam sobie ze niedokladnosc pozycjonowania elementow, jakies wibracje przesuwajace je, niedokladnosci mocowania itp. Ale na ile te sa problemem a na ile cos zupelnie innego?

I tak z ciekawosci, moglbys zrobic pare testow z ta tasma albo wazelina albo zupelnie na sucho i dal znac jak wyszlo w kazdym przypadku?

Na sucho to zakladam ze wibracje poprzemieszczaja elementy ale jakby calosc filmowac to bedzie widac gdzie element polozony... No chyba ze chwytaki nieco nieprecyzyjne...

Reply to
ptoki

Nie sądzę. Wszystkie dwustronne mają mocny klej. Jeszcze mi przyszło do głowy: są takie kleje w sprayu do ploterów tnących. To jest z definicji słaby klej do wielokrotnego odklejania. No ale płytkę tak czy owak trzeba będzie potem z tego umyć.

Reply to
Mirek

na razie uruchamiam i kalibruję automat więc jeszcze nie mam takich doświadczeń.

jak zrobię to napiszę. Na razie jestem na etapie kalibracji a taśmy szukam dopiero. Tak mi schodzi z dnia na dzień...

No będą się przemieszczać na pewno. A filmowaniem to znowu niepotrzebna zabawa a efekty będą marne. To trzeba po prostu normalnie kłaść i obserwować.

Wszystko zależy od kalibracji automatu. Z tego co widziałem, ta maszynka powinna sobie dawać radę ( TVM 802B ).

Reply to
sundayman

Z mojego doświadczenia: wystarczy kupić i odczekać z 5 lat. Klej mocny być przestaje. Ale to pewnie OP nie zadowoli, nie ma tyle czasu. Jakby co, ja mam taką przeterminowaną taśmę, ale jest w cienkiej rolce - 9 mm.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Bardzo dowcipnie :)

Teraz to już mam ogólnie w pupie, bo sprawdziłem "na sucho" ( jakoś się udało ). I teraz robię normalnie już docelowe PCB, które sobie ewentualnie sprawdzę z pastą.

No już nie trzeba, ale doceniam :)

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.