CE, przeniesienie obowiązku oznakowania na odbiorc

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Możesz mieć rację

Wiesz może jak się upewnić, że jakieś urządzenie elektryczne nie MOŻE mieć CE ? Bo niestety "nadanie" CE tam gdzie nie powinno być też skutkuje karą. Mam pewne rzadkie specjalistyczne urządzenia na myśli, które przychodząc ze świata CE nie mają, ale czy na pewno słusznie ?

Reply to
SP9LWH
Loading thread data ...

Urtip juz nie istnieje :-) Teraz Urzad Komunikacji Elektronicznej bedzie nadzorowal roznoszenie listow przez poczte :-)

Ale tu nie trzeba badan - przysla kontrole ktora zacznie papiery badac i masz przej* jesli nie beda odpowiadac normie. Oczywiscie mozna odpowiedni protokol z badan napisac i podpisac sie pod nim .. tylko przydaloby sie troche aparatury posiadac. Byc moze moga byc niesprawne urzadzenia z ebay - w koncu w dniu badan mogly byc sprawne :-)

J.

Reply to
J.F.

Robot <Robot_nie_mam snipped-for-privacy@hotmail.com pisze:

Znów wątek o CE, znów żaden konkret. Wszelkie strony o CE nie posiadają treści merytorycznej przydatnej dla inżynierów, jeno prawniczy bełkot, który - nawiasem mówiąc - mało który prawnik obczaja.

Ale ja mam trzy pytania:

  1. Czy ktoś wie co to dokładnie znaczy: wprowadzić przedmiot do obrotu?
  2. Czy zestaw do samodzielnego montażu może/musi mieć CE? (W końcu AVT, Jabel i inni działają bez przeszkód...)
  3. Czy są znane jakieś przypadki, że ktoś przyczepił się do 'rzemieślnika' produkującego kilkanaście customowych urządzeń, że nie ma na nich CE? Jeśli tak, to ile? Bo może jest to sytuacja podobna to tego, że należy płacić abonament RTV, ale nie są w stanie mi udowodnić, że mam telewizor, więc spokojnie można nie płacić (pomijam kwestię moralności) i już.
Reply to
Patryk Sielski

Paweł napisał(a):

Można to zrobić samemu, tzn. stwierdzić, że jest zgodne (tzn. zbadać samemu i stwierdzić :) ), ale zdaje się, że firma musi mieć wdrożone ISO i aktualny certyfikat.

Reply to
Paweł Hadam

Art. 5. Ilekroc w ustawie jest mowa o:

2) wprowadzeniu do obrotu - nalezy przez to rozumiec przekazanie wyrobu po raz pierwszy w kraju: uzytkownikowi, konsumentowi badz sprzedawcy przez producenta, jego upowaznionego przedstawiciela lub importera;

Mozna sie co najwyzej spierac czy hurtownik jest sprzedawca :-)

Nie sprzedawac zestawu, ale czesci :-)

jest zaplanowanych iles tam kontroli CE. Na kogo trafi na tego bec :-) A jak juz kontrola przyjdzie to cholera wie co wykryje. Potrafie sobie wyobrazic ze np przejrzy faktury .. "prosze nam pokazac deklaracje CE do tego urzadzenia" :-)

No chyba ze nie maja prawa prosic o faktury ? Ale cos w koncu produkujemy, wiec pare deklaracji do okazania kontroli by sie przydalo :-)

J.

Reply to
J.F.

Patryk Sielski napisał(a):

Bo CE to problem prawny, nie inżynierski ;)

Ustawa o systemie oceny zgodności. Art. 5. pkt. 2) Ilekroć w ustawie jest mowa o:

2) wprowadzeniu do obrotu -- należy przez to rozumieć przekazanie po raz pierwszy wyrobu użytkownikowi, konsumentowi bądź sprzedawcy przez producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera;

To już moje własne dywagacje: zestaw to nie wyrób, to zbiór wyrobów. Każdy z nich nie wymaga CE. Dopiero jak złożysz i będziesz chciał sprzedać, to staniesz się producentem i podpadniesz pod w/w definicję.

Ja nie słyszałem (poza numerami pt. odklejający się znaczek, który kiedyś opisywał Piotr Gałka, OIDP. A więc trzeba dbać o pozory).

Ze słyszenia to problem mają ci producenci, którzy podpadną, czyli:

- ich wyrób zrobi komuś krzywdę,

- doniesie na nich konkurencja (ponoć ulubiony sport na zachodzie Europy).

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Tak sobie jeszcze zacząłem czytać ustawę o systemie zgodności:

Art. 13. 2. W przypadku gdy producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie wykaże zgodności wyrobu z normami zharmonizowanymi, jest obowiązany wykazać zgodność wyrobu z zasadniczymi wymaganiami na podstawie innych dowodów.

No, to przecież "innym dowodem" może być "własne wewnętrzne najgłębsze przekonanie". Wystarczy tylko sporządzić odpowiednie oświadczenie, podpisać, wpiąć do dokumentacji urządzenia i kto się będzie mógł przyczepić do tego?

Art. 45. Kto wprowadza do obrotu wyroby niezgodne z zasadniczymi wymaganiami, podlega grzywnie do 100 000 zł.

No właśnie. Wyroby niezgodne, a nie wyroby, których nie wykazano zgodności. Czyli aby ukarać, kontrolujący muszą najpierw wykazać niezgodność, czyli przeprowadzić badania. I dopiero wtedy kara, jak nie spełnia norm. Nie, zaraz, zaraz. Przecież my nie twierdziliśmy, że nasz wyrób spełnia normy. My twierdzimy, że spełnia wymagania, a to coś zupełnie innego.

Art. 13. 1. Domniemywa się, że wyrób spełnia zasadnicze wymagania, jeżeli jest zgodny z normami zharmonizowanymi.

Ja wiem, że logika matematyczna czasami ma się daleko do logiki prawnej, ale jak dla mnie wynikanie idzie tylko w jedną stronę, czyli jeśli kontrolujący wykona badania i stwierdzi niespełnianie norm, to jeszcze nie znaczy, że wyrób nie spełnia wymagań zasadniczych! Jeszcze wciąż można się bronić.

A może piszę bez sensu i ktoś wyprowadzi mnie z błędu?

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

  1. Występuje oznaczenie znaczkiem CE i oznaczenie znaczkiem CE z numerem jednostki notyfikowanej (np. na każdym tel. GSM )
  2. Dla znacznej grupy urządzeń (ale nie dla wszystkich) nie ma formalnego wymogu przeprowadzania badań w jakimś specjalnym laboratorium i nie ma wymogu udziału jednostki notyfikowanej.

Deklarację zawsze uznaje się za prawdziwą. Urząd nadzoru rynku musi udowodnić, że jest inaczej.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Jeśli mnie pamięć nie myli to prawo nie przewiduje czegoś takiego jak rutynowa weryfikacja deklaracji CE.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

W niektorych przypadkach tak. W szczegolnosci wszelkie nadajniki radiowe tego wymagaja.

I w ogolnym przypadku tak jest.

Problemem pozostaja EMC - trzeba to przemierzyc, a to sporo drogiej aparatury wymaga.

J.

Reply to
J.F.

Hm, ustawa rozd 6 [

formatting link
]

Art. 39.

  1. Do zadan Prezesa UOKiK nalezy: 2) opiniowanie okresowych planów kontroli przeprowadzanych przez organy wyspecjalizowane;

formatting link
Nr 1 WZÓR ROCZNEGO PLANU KONTROLI [...] C. LICZBA PLANOWANYCH KONTROLI Z PODZIALEM NA DYREKTYWY C1. 72/73 Urzadzenia elektryczne niskonapieciowe (LVD) C2. 87/404 Proste zbiorniki cisnieniowe [...]

Ktos tu juz pisal ze sklep z komputerami skontrolowali.

A jak dziala w praktyce:

formatting link

P.S. czy ja dobrze zrozumialem ze nie mozna juz sprzedac kabla z wtyczka [polprodukt do przedluzacza]

formatting link

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Pewnie jako OEM można, a na wolnym rynku nie. Osobiście uważam to za jeden z najniebezpieczniejszych wyrobów na świecie. Jak dzieci dorosły do tego, że uznałem, że są w stanie wygrzebać z moich zapasów taki kabel i go "użyć" wyniosłem je do piwnicy (nie dzieci tylko kable z wtyczkami). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "MKi" snipped-for-privacy@to-nalezy-wywalic.kolmio.pl> napisał w wiadomości news:gc6mqd.73i.ln@mikko...

Zapytałem kiedyś mailem AVT, szczególnie o zestawy, które oferują w 3 wersjach (płytka/ płytka+elementy/ zmontowana płytka). Liczyłem na to, że uzyskam informację jaką ścieżkę rozumowania przyjąć dla pewnych naszych produktów (model skrzyżowania itp.), które na razie sprzedajemy jako zestawy, ale szkoły by wolały zmontowane. Nie doczekałem się żadnej odpowiedzi. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "MKi" snipped-for-privacy@to-nalezy-wywalic.kolmio.pl> napisał w wiadomości news:9h7mqd.c3i.ln@mikko...

Jest to "dowód" tylko, czy wystarczający do wykazania zgodności.....

Tylko, że UOKiK i PIH interpretują niespełnienie formalnych wymogów (wykazanie zgodności) jako brak zgodności. Pisałem o tym w moim "CE horror".

Ten punkt wziął się prawdopodobnie z tego, aby poszczególne kraje nie miały prawa wymyślać sobie dodatkowych wymagań. Jak ktoś spełni normy -> spełnia wymagania -> nie wolno ograniczać mu dostępu do rynku.

Moja logika zgadza się z twoją, dlatego byłem tak zaskoczony tym, co usłyszałem na seminarium, że aż opisałem ten horror aby sobie ulżyć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@neostrada.pl napisał w wiadomości news:dqm86t$cj1$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Tylko, jeśli (zakładam, że tak jest, głowy nie dam) zgodność z normami oznacza wykonanie badań, a raportu nie ma to dowód nieprawdziwości deklaracji jest trywialny.

Dodatkowe badania mogą być potrzebne, gdy jest deklaracja, jest raport badań, a z urządzeniami są problemy. Wtedy są wątpliwości:

- czy badania były rzetelne, jeśli nie były w akredytowanym laboratorium,

- czy badana próbka jest taka sama jak urządzenia produkowane seryjnie. Dlatego bada się wtedy próbkę z produkcji, a nie tę z sejfu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> pisze:

No to poczytałem sobie i widzę:

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "sprzęcie elektrycznym" - należy przez to rozumieć sprzęt przeznaczony do użytkowania przy napięciu nominalnym od 50 V do 1.000 V prądu przemiennego lub od 75 V do 1.500 V prądu stałego.

Czyli jeśli poniżej 50V, to nie jest to sprzęt elektryczny i odpowiednie paragrafy nie mają zastosowania, czy się mylę?

Reply to
Patryk Sielski

AdelA snipped-for-privacy@b.c pisze:

A ja, jak zwykle przekornie, zapytam: a jeśli zastosuję dewizę informatyków: "It's not a bug, it's a feature" i zaprojektuję:

system kontroli dostępu ze zintegrowanym generatorem liczb pseudolosowych inicjowany impulsem wysokiego napięcia

to jak to potraktują? System poszedł w maliny? Ma tak działać!

Reply to
Patryk Sielski

Wiesz, jak twoje urzadzenie to jest "znicz nagrobkowy z diody LED, opornika i baterii" to mozna chyba przyjac ze nie wymaga badan EMC. Jak to jest np gniazdo sieci 220V, to chyba mozna przyjac ze uzycie bakelitu + odstepy + grube styki powoduja spelnienie norm.

ALe jak wsadzisz w urzadzenie procesorek to jak chcesz przekonac kogos papierem ze emisja w pasmie 1-100MHz jest odpowiednio niska ? Albo ze urzadzenie wytrzyma podane z sieci 1.5kV przez 50us ?

I Art. 46. Kto umieszcza oznakowanie CE na wyrobie, który nie spelnia zasadniczych wymagan albo dla którego producent lub jego upowazniony przedstawiciel nie wystawil deklaracji zgodnosci, podlega grzywnie do 100.000 zl.

Razem 200 tys :-)

Bodajze dokladnie to oznacza. Ale czytaj dalej

  1. W przypadku gdy producent lub jego upowazniony przedstawiciel nie wykaze zgodnosci wyrobu z normami zharmonizowanymi, jest obowiazany wykazac zgodnosc wyrobu z zasadniczymi wymaganiami na podstawie innych dowodów.

I jakie by tu "dowody" przytoczyc ?

J.

Reply to
J.F.

Nie mylisz sie. Napiecia "bezpieczne" nie wymagaja szczegolnej troski. Stad wielu producentow woli zrobic na baterie lub z gniazdkiem do zasilacza prawdziwie niskiego napiecia.

Ale to jest tylko jedna dyrektywa LVD - i stosunkowo latwa do spelnienia - czesto wystarczy przeczytac normy i zaswiadczyc ze zgodnie z nimi zrobiona. A twoj wyrob moze podlegac pod wiele innych dyrektyw, w szczegolnosci pod EMC.

J.

Reply to
J.F.

Cos w tym moze jest, ale przez to mnie konsumentowi utrudnia sie zrobienie przedluzacza wedle wlasnego uznania.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.