bierna pojemnosciowa

W dniu piątek, 7 sierpnia 2020 08:52:17 UTC+2 użytkownik Irek.N. napisał:

popatrzyłem na szybko w normę IEC 62056-6-1 opisującą kody OBIS i wygląda na to, że to jest kod nietypowy zależny od producenta licznika. Czyli tak jak pisze Bad Worm - szukaj w instrukcji konkretnego modelu licznika..

Reply to
mbaszyns
Loading thread data ...

W dniu .08.2020 o 08:53 Irek.N. snipped-for-privacy@jakis.taki.jest> pisze:

według kodów OBIS (PN-EN 62056-61):

1.8.1.xx Archiwalny stan liczydła energii czynnej dla kierunku pobór w pierwszej strefie czasowej

owe xx oznacza numer archiwum (00..00)

Powyższe pochodzi z instrukcji licznika trójfazowego EABM.

Reply to
Trefniś

W dniu czwartek, 6 sierpnia 2020 21:25:51 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

przy wertowaniu normy z kodami OBIS dla Irka znalazłem w niej obrazek z odwołaniem się do innej normy (IEC 62053-23). Według tego obrazka masz cztery kwadranty w układzie zespolonym. Oś X to moc czynna, Y to bierna. Górna półpłaszczyzna (j+) to import mocy biernej (pobór, moc bierna dodatnia), dolna półpłaszczyzna (j-) to eksport mocy biernej (oddawanie, moc bierna ujemna). Prawa półpłaszczyzna (r+) to import mocy czynnej (pobór), lewa (r-) eksport (oddawanie). Prawy górny kwadrant (I, r+, j+) to pobór mocy czynnej i pobór mocy biernej indukcyjnej. Lewy górny kwadrant (II, r-, j+) to oddawanie mocy czynnej i pobór mocy pojemnościowej. Lewy dolny kwadrant (III, r-, j-) to oddawanie mocy czynnej i oddawanie mocy biernej indukcyjnej. Prawy dolny kwadrant (IV, r+, j-) to pobór mocy czynnej i oddawanie mocy biernej pojemnościowej.

to nie moja branża, ale ZTCP to maszyna synchroniczna (czyli typowy generator w klasycznej elektrowni cieplnej) może i oddawać moc czynną (praca prądnicowa) i ją pobierać (praca silnikowa) i pobierać lub oddawać moc bierną w zależności od wzbudzenia.. Musisz sobie poszukać podręcznika do elektrotechniki i w nim opisu maszyny synchronicznej, bo ja się na tym nie znam :-)

Reply to
mbaszynski

Ale numer, Ty żyjesz! ;)

Licznik to EMH model LZQJ-XC... i tak dalej zapewne.

Trefniś może mieć rację, wygląda na taki zapis jak podaje. Wartość niewiele mniejsza niż bez tego 81. Instrukcji oczywiście żadnej nie dali, no bo po co :(

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

I tutaj zapewne też tak będzie, pasują wartości. THX.

Miłego Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Troche zastanawiające. Mój falownik, Huawei 3f, wykazuje cosfi praktycznie non-stop == 1. Czy produkcja mała, czy duża, 1 i już. To mała instalacja, 10kW, ale nie widzę powodu dla którego w dużej miało by być inaczej.

Czy to przypadkiem nie jest wina np. obciążenia?

Reply to
heby

No wlasnie - wobraz sobie duza instalacje, i okolicznych odbiorcow, co sie uparli brac duza moc bierna ... jak ma ten falownik dostarczac tylko czynna ?

Tak czy inaczej - wydaje mi sie, ze w falowniku mozna zaprojektowac od poczatku ustawialne przesuniecie, a jak widac - wiele jest tak zrobionych, przepisy wymagaja, moze i siec naprawde wymaga ...

hm, wrocmy do mojego przykladu - jak falownik dostarczy tylko czynną, to bierną do okolicznych odbiorcow bedzie musiala dostarczyc elektrownia i siec, wiec wcale sie nie dziwie, ze sie chca podzielic obowiazkiem :-)

J.

Reply to
J.F.

Może głupio powiem, bo i technologii PV zupełnie nie znam - ale czy nie jest tak, że aby wbijać prąd do sieci falownik musi albo podwyższyć nieco swoje napięcie wyjścia (jeśli napięcie sieci odbiorczej jest odpowiednio niskie), albo lekko przesunąć w fazie? Jeśli dobrze sobie to wyobrażam, to cos fi rozjedzie się dopiero w tym drugim przypadku. Poczekaj aż sąsiad się opaneluje. :)

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Po co przesuwać w fazie? Obawiam się że nawet lekkie przesunięcie w fazie wymagało by aby falownik przez jakąś częśc okresu *pobierał* energię, magazynując ją.

Bum foto występuje w okolicym, ale nie na tyle aby bilans był jeszcze ujemny. Bardziej jestem ciekaw co się stanie w innej sytuacji. Trafo zajumają kosmici i nagle wszystkie falwoniki będą "myślały" że dalej są online, wzajemnie wciskając moc do sieci :D Tak jak wiem, ze są zabezpieczone, ale ... chce to zobaczyc w praktyce kiedy na nascie domków kazdy ma inny falwonik. Gdzie jest granica "widzę elektrownię" vs "widzę inne falwoniki które wygladają jak elektrownia".

Reply to
heby

Przy zmuszaniu falownika do cosfi == 1 to nie bardzo wiem jak. Chyba że to działa tak, że okoliczne obciązenia indukcyjne "odsysają" z sieci przedsiębiorcy zasilanie bierne dla nich, nawet jeśli tego nie chce. Prawdę mówić musiałbym to rozpisać na prądu chwilowe żeby wiedzieć czy to w ogóle możliwe (ktoś wie?). Ponadto ch.. wie jak to liczy energetyka w swoim liczniku.

Reply to
heby

Żeby nie podbijać napięcia. Jeśli w sieci jest 230V to nie ma problemu, ale jak tak każdy zacznie podbijać to skończy się na tym że w gniazdku będziesz miał 250V. I co wtedy? Dalej podbijać? Głupio trochę sąsiadowi spalić TV.

Domniemywam (być może naiwnie), że przez ten krótki czas okresu falownik może się odłączyć od sieci, siakimś tyrystorem.

Mikroinwertery jakoś sobie radzą... A zasada przecież ta sama. Technik jest najwyraźniej kilkanaście możliwych:

formatting link
Wystarczy, że kilka falowników wykryje prawidłowo, odłączą się, a reszta poleci za nimi lawinowo.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

wychodzi na to, że tu nie o kompensację mocy biernej chodzi

może inne wykresy oglądaliśmy ;-)

może sie mylę, ale mi tu na chłopski rozum wychodzi, że to taka trochę twórcza księgowość poprzez arytmetykę wektorową ;-) Piszą w tych artykułach o reaktancji linii, więc mi tu wychodzi tak, że jak pchasz moc czynną to prąd jest w fazie z napięciem, więc musisz podnieść napięcie w linii o iloczyn prądu i rezystancji linii. Ale masz jeszcze napięcie wymuszone tym prądem powstajace na reaktancji linii i to napięcie masz przesunięte o 90 stopni. Jeżeli więc prąd oddawany do sieci przesuniesz o jakiś dodatkowy kąt w odpowiednim kierunku, to wektor napięcia na reaktancji też się przesunie i będzie >90 stopni, czyli wypadkowo będzie się to odejmować od wektora napięcia sieci.

każdy falownik ma w środku bank kondensatorów na linii DC. Pytanie czy wystarczający.

Reply to
Michal

a jakie masz napięcie w sieci? Wg IRiESD Taurona dopóki napięcie nie przekracza 1,06Un, czyli ok. 244V to falownik powinien mieć cos fi=1. Jeżeli masz wyższe i ciągle masz cos fi=1, to znaczy że masz falownik niewłaściwiwe skonfigurowany

Reply to
Michal

Użytkownik mbaszynski napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu czwartek, 6 sierpnia 2020 21:25:51 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

No i tu mi sie cos nie zgadza. Bo skoro indukcyjnosc i pojemnosc roznia sie tylko kierunkiem przesuniecia pradu biernego, to "oddawanie mocy biernej pojemnosciowej" i "pobor mocy biernej indukcyjnej" brzmia dla mnie tak samo. O ile w ogole mozna o jakims poborze mocy mowic, skoro ona przeplywa w obie strony.

Ale pewnie sie nie znam na powszechnie przyjetym żargonie ...

Jakos tak pamietam - tzn ze silnik synchroniczny niedowzbudzony zachowuje sie jak cewka, a przewzbudzony jak kondensator. Ale czemu to nazwac oddawaniem mocy biernej ... hm, a moze i ma sens w przypadku takiego silnika.

Tak czy inaczej - nadal nie wiem, kiedy chca, aby falownik zachowywal sie jak cewka, a kiedy jak kondensator :-)

Hm, to chyba nawet zle slowo, bo czy nie chodzi o impedancje wlaczona szeregowo z idealnym falownikiem ?

J.

Reply to
J.F.

ale tak jest, w ubiegłym tygodniu u mnei na wsi chyba odczepy w trafo przełączyli, bo nagle napięcie spadło o ładnych parę woltów - wcześniej w słoneczne dni przekraczało regularnie 250V i zbliżało się do granicznych 253V..

Reply to
Michal

Użytkownik "Mateusz Viste" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:20200807164001.0923a587@mateusz...

2020-08-07 o 16:18 +0200, heby napisał:

Do tego powinno byc stosowne zabezpieczenie nadnapieciowe, i o ile pamietam jest wymagane, i to plynne.

A to by z kolei wymagalo niesinusoidalnego pradu, a tego chyhba energetycy nie lubia i zabraniaja.

Wiec po przesunieciu fazy pradu mamy dwa efekty:

-falownik wpycha energie gdzies na zboczu sinusoidy napiecia ... co to ma dac ? odciazy elektrownie od mocy biernej ?

-wypadaloby odebrac energie w niektorych momentach ...

Nie trzeba kosmitow, wzrosnie napiecie, to sie transformator przeciazy. A jak mu zadziala zabezpieczenie napieciowe lub temperaturowe ... to tak jakby ukradli :-)

te IRiESD wymagaja wykrywania pracy wyspowej i odlaczania falownika ... ale jak to wykryc ?

Poleca, czy sie moze zbilansowac moc pobierana i generowana w wyspie ? A potem cos sie w sieci wlaczy i sie okaze dzialac w przeciwfazie ... a, moze szybkie zabezpieczenia pradowe w falownikach sa ...

Tego wymaganego przesuniecia fazowego jestem ciekaw, bo jak tak falowniki zaczna sie przesuwac ... czy nie doprowadzi do zmiany czestotliwosci w wyspie ? Az do przekroczenia wymaganego zakresu i sie falowniki wylacza - o co akurat chodzi :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie ma innej metody na zwrotne wymuszenie przepływu prądu jak podbijać napięcie chwilowe.

Nie dam wiary. "Rezystancja wewnętrzna elektrowni" jest tutaj przeszkodą. Może gdybyś wciskał megawaty to było by widać...

Nie wiem jak falwonik liczy ten swój cos fi, ale jeśli tak jak myślę to nie ma ani troche przesunięcia fazowego i wciska zawsze synchronicznie z siecią, nawet w szczytach.

Chętnie bym poczytal teorię na ten temat, ma ktoś jakiś namiar na literaturę stosowną, gdzie nie boją się liczb zespolonych? Miałem w ręku książkę o fotowoltaice ale tam były głównie porady z okolic jak druty zarobić.

Więc w efekcie cewka/kondensator odda energię do elektrowni. Dalej Q leci.

Podobno falwoniki fotowoltaiczne używa się do kompensacji mocy biernej. Nie wiem jak to jest robione, bo klasyczna kompensacja wymaga chwilowego magazywanowania energii w okresach. Chętnie bym poczytał co można falownikiem w kontekście Q poczynić.

A jak nie wykryją ;)? Ehh, chyba pozostanie poczekać u mnie na razie na jednym drucie wisi sobie 15 odbiorców i 2 duże elektrownie. Za mało na fajerwerki. Czekamy :D

Reply to
heby

użytkownik J.F. napisał:

Zróbmy sobie model małej mieściny gdzie dostajemy z paneli np. 200kW a miasteczko pobiera 190kW. Tym samym miasteczko oddaje do sieci 10kW.

Jak falowniki synchronizują się? Nic tam nie zacznie kolidować? Czy za 10-20 lat niezbędne staną się systemy synchronizacji dla takich mikro wytwórni prądu?

Reply to
obserwator1439

Czas przejść na DC :-)

c.

Reply to
Cezar

Użytkownik obserwator napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... użytkownik J.F. napisał:

Do napiecia w sieci sie synchronizuja ... ale to napiecie w znacznym stopniu same generuja :-)

Siec krajowa tu chyba jednak dziala stabilizujaco, bo jak falowniki w miasteczku za bardzo przyspiesza czy zwolnia, to wzrosnie przeplyw pradu do reszty kraju (mowiac w uproszczeniu, bo przeciez jest transformator) na ktoryms zboczu, falownik powininen to wykryc jako zly cos fi i dopasowac czestotliwosc wlasną.

Przynajmniej tak mi sie wydaje, bo musialbym przemyslec, czy to zadziala w dobra strone :-) I ciekawe, czy tu ten indukcyjny charakter nie jest istotny ...

Raczej wykrywanie pracy wyspowej, bo po jakiejs awarii moga byc cuda. Tudziez np naprawa linii, gdy zasilanie jest nie tylko od strony transformatora, ale z dziesieciu innych zrodel ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.