B327 i podtrawianie

Witam!

Ostatnie parę płytek z B237 robie dość gęstych i mam coraz większy problem - B237 ostro podtrawia mi ścieżki - znika jakieś 20% szerokości. Dawniej się nie przejmowałem, teraz mam problem ze względu na gęsty raster. Ponieważ nie zależy mi na czasie trawie w kompieli zimnej. I teraz pytanie: czy stosowanie kompieli ciepłej spowoduje mocniejsze podtrawianie czy może jednak słabsze ? Zastanawiam się, czy warto inwestować w grzanie kompieli jesli to tylko pogorszy sprawę. Może jednak chlorek mniej podtrawia ?

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...

Sebastian Bialy napisał(a):

------------------

Zdecydowanie powinienes podgrzewac zupe!! (Wkladam naczynie z tworzywa z zupa do garnka z woda na malutkim gazie.., ale tak, aby naczynie z tworzywa nie spoczywalo swoim dnem na dnie naczynia z woda!) Im szybciej wytrawisz, tym mniej bedziesz mial podtrawien, bowiem duze powierzchnie absorbuja cieplo szybciej niz male, a wiec i szybkosc trawienia duzych obszarow miedzi bedzie wieksza, niz powierzchnia boczna sciezki. To juz przetestowalem dawno temu..:)

Kris

Reply to
HaMMeR

Sebastian Bialy napisał(a):

Zdecydowanie podgrzewac. Zalezy w czym trawisz, ale na poczatek moze zainwestuj jakies 5-7zl w grzalke akwarystyczna, taka najtoporniejsza bez termostatu, z drutem w szklanej rurce jak ta

formatting link
(tylko polecam moc jak najwieksza, byle fizycznie ci sie cala grzalka zmiescila do pudelka w ktorym trawisz (moze lezec w wodzie poziomo) - jakas polska spoldzielnia inwalidow takie produkuje, tanie jak barszcz i calkiem niezawodne (nawet jak zagotuja wode ;> ) Najszybciej i bez zadnych podtrawien u mnie wychodzi okolo 50-55stC, im roztwor bardziej "niebieski" tym wyzsza temperature lubi.

Reply to
BartekK

Mam taką 50W. Niestety nie daje rady zagrzać wody do poziomu zazdowalającego. Czyżby 50W za mało ? Teraz kupuje 300W mając nadzieje, że uda się w 60-70 stopniach płytkę wykąpać. Kąpieli jest około 2.5L.

Reply to
Sebastian Bialy

Ja mam 2szt po 100W, plynu tez okolo 2L i daje rady bez problemu. Moze. W dodatku miesza to pompka rowniez akwarystyczna (aquaszut 300 bo 600 troszke za bardzo chlapala). Czas nagrzania do ~50st - okolo 20-30minut. Gdy wlacze bombelki (odkrece zaworek) - temperatura gwaltownie spada, jakies 5-10st. Gdy zapomne wylaczyc grzalek (albo nawet jednej z nich) to woda potrafi sie zagotowac, co prawda po okolo 5-8h :) ale trzeba uwazac.

Reply to
BartekK

Po 4 godzinach czekania z grzałką 50W wreszcie udało mi się podnieść temperature do jakiś 45 stopni. Płytki trawią się jakies 10x szybciej i faktycznie znacznie lepiej jakościowo. Dzieki więc za radę. Ale i tak czekam na 300W grzałkę :)

Reply to
Sebastian Bialy

Ciekawy jestem jaka to grzalka. Bo te ktore widzialem o takiej mocy to albo mialy rozmiar "nieeuropejski" :) albo byly z wbudowanym termostatem na np 29stC dla rybek... Najwieksze jakie udalo mi sie dostac tanio i w rozmiarze wchodzacym do mojego pudelka do trawienia mialy 100W przy

230v. Dodatkowo zrobilem im tuning bo lezac poziomo troszke parowaly w srodku (w koncu w srodku temperatura sie zmieniala, wiec i cisnienie, i przy stygnieciu musialo troche wilgoci zaciagac. Mianowicie sciagnelem kapturek, wyciagnelem gumowa zawleczke/uszczelke na kablu, i zasypalem cala grzalke w srodku piaskiem kwarcowym z bezpiecznikow (takich starych wkladek topikowych). Potem zasmarowalem silikonem (smarem silikonowym) cala gore i kabel i wcisnelem gumowa zatyczke spowrotem i kapturek. Teraz drut w srodku dodaje duzo szybciej cieplo na szklana banke, i nic juz nie paruje.
Reply to
BartekK

Roztwór możesz wstępnie podgrzać w kuchence mikrofalowej. Grzałka 50W w naddatkiem wystarczy do utrzymania temperatury.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie posiadam :) Ale też nie wyobrażam sobie wkładania chemii do kuchenki. Chyba jednak grzałka 300W ...

Reply to
Sebastian Bialy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.