antena UKF z allegro - prośba o opinię

witam.

formatting link
Bardzo proszę o parę dosłownie słów, czy taka antenka wystarczy na warunkie wielkomiejskie :) , czy jest to najzwyklejsze wyrzucenie 10zl w błoto. (kupilem uzywany aplituner Denona bez ateny UKF i mam slaby odbior)

MImo, ze nie ma problemu ze znalezieniem błota drugiego dnia wiosny, nie uśmiecha mi się wyrzucić ot tak parę złociszy :)

pozdrawiam bogdan

Reply to
bogdan no
Loading thread data ...

Użytkownik "bogdan no" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:dvrsa5$4bt$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

A kto to może wiedzieć ?

A jak się zachowuje jak włożysz mu do gniazdka 75cm drutu i manipulujesz jego położeniem ?

Wartość owej anteny za 9+2,5 zł jest taka jak kawałka drutu.

Reply to
SP9LWH

SP9LWH napisał(a):

Taki również wygląd i, założę się, skuteczność :)

Reply to
A.Grodecki

Ciekawe, czy ma we wtyczce symetryzator 300/75 Ohm ( no chyba sam nie wierzę w pozytywną odpowiedź ;-(.

Roman

Reply to
Roman

witam

po pierwsze dzięki wszystkim za blyskawiczna odpowiedz

wlasnie teraz mam kawalek drutu - dokladnie to mam ten drugi rodzaj antenki dostarczony ze sprzetem - to chyba antena fal dlugich (taki metrowy kabelek z prostokatem na koncu :) )? ja traktuje to jako kawalek drutu, wiec po wlozeniu do denona jako/tako gra. sciaga z 10stacji (wawa) i w zaleznosci od ulozenia kabla - albo jedną stację dobrze sciaga a inne źle albo na odwrot. W dodatku jak przechodzę po pokoju to 'wyczuwa to' i raz mniej raz mocniej szumi.

Jezeli dobrze zrozumialem 'intencje', to moze ktos cos poleci do kupienia - jakis link itp. , bylbym b.wdzieczny

pzdr bogdan

Reply to
bogdan no

bogdan no napisał(a):

formatting link

Reply to
A.Grodecki

=_NextPart_000_002F_01C64DDD.90189880 Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

U=BFytkownik "bogdan no" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisa=B3 w = wiadomo=B6ci news:dvruos$e94$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Czyli mieszkasz w parszywym miejscu. Z innymi drutami b=EAdzie tak samo. Sprawd=BC ile stacji odbiera s=B1siad. 10 to nie jest wcale ma=B3o. = Silniejsze stacje zawsze b=EAd=B1 przykrywa=E6 s=B3absze w domowych = radioodbiornikach. Sprawd=BC ile stacji odbiera Twoje (lub znajomego) = radio w samochodzie pod Twoim domem?

Jak chcesz by dobrze gra=B3o i nie by=B3o wra=BFliwe na =B3a=BF=B1cych = ani odkurzacz s=B1siada, to musisz mie=E6 anten=EA zewn=EAtrzn=B1, = cho=E6by za oknem, je=B6li nie na dachu. Wydatek 9z=B3 na drut sobie podaruj -nic ci nie pomo=BFe. Pomo=BFe jedynie tym, kt=F3rzy nie maj=B1 =BFadnego kawa=B3ka drutu.

Zobacz:

formatting link

Omi=F1 "pokojowe" i ze wzmacniaczami.

Skoncentruj si=EA na "mieszanych" polaryzacjach

formatting link
?sid=3D83864e55098ca25 Poczytaj: Porady, FAQ (na dole strony)

"Z=B3y odbi=F3r na tunerze radiowym. Wiele k=B3opotu sprawia dobranie = odpowiedniej anteny radiowej. Czytelnicy skar=BF=B1 si=EA na s=B3aby = odbi=F3r niekt=F3rych program=F3w. Anteny dook=F3lne kod A0210 dobrze z = regu=B3y sprawdzaj=B1 si=EA w miastach, gdzie jest kilka nadajnik=F3w = nadaj=B1cych z r=F3=BFnych kierunk=F3w. Zasad=B1 jest stosowanie anten = typu Yagi np. kod A0512, tylko w sytuacjach, kiedy odbieramy wszystkie = programy z jednego kierunku, przy czym mo=BFna odbiera=E6 s=B3absze lub = dalej oddalone stacje (w skrajnych warunkach warto zastosowa=E6 A8530). W obu przypadkach warto zwr=F3ci=E6 uwag=EA, czy s=B3abo odbierany = program nie jest przypadkiem nadawany w innej polaryzacji. Mo=BFna wtedy = zastosowa=E6 anteny pracuj=B1ce w obu polaryzacjach np.: kod A0221 (nie = da si=EA zastosowa=E6 w niej wzmacniacza dopuszkowego), A0222 = (stosunkowo dobrze sprawdza si=EA w warunkach Warszawy, mo=BFna = stosowa=E6 wzmacniacz), lub A0228 (wersja A0229 wyposa=BFona jest we = wzmacniacz). Zalecana wysoko=B6=E6 anteny UKF na dachem wynosi 2m. Zak=B3=F3cenia = wywo=B3ane nadajnikami CB mo=BFna wyeliminowa=E6 stosuj=B1c filtr CB, = kt=F3ry "wycina" cz=EAstotliwo=B6ci poni=BFej 50 MHz, podobnie = pozb=EAdziemy si=EA innych zak=B3=F3ce=F1 poni=BFej 50 MHz. Je=BFeli = =BCr=F3d=B3o zak=B3=F3ce=F1 le=BFy w zakresie UKF (87,5-108 MHz) to, = poza eliminacj=B1 =BCr=F3d=B3a zak=B3=F3ce=F1, nic nie mo=BFna zrobi=E6. Jako wzmacniacz dopuszkowy w wi=EAkszo=B6ci anten mo=BFna stosowa=E6 = B9012. Parametry odbioru stacji radiowych mo=BFna sprawdzi=E6 na poni=BFszych = linkach.=20 Wykaz stacji radiowych FM nadaj=B1cych w Polsce - RadioPolska.=20 Radiowa Mapa Polski. "

Reply to
SP9LWH

To ja napiszę tak. Kiedyś zrobiłem ze dwie takie anteny z symetryka 300ohm. Jest to znacznie lepsza antena niż kawałek drutu, szczególnie że da się wystawić przynajmniej za okno. Trzeba tylko odpowiednio ją naciągnąć, żeby była prosta i nie przylegała do muru budynku jak i innych elementów metalowych (balkon). Jednak trzeba ją podłączyć do wejścia symetrycznego odbiornika lub poprzez symetryzator. Inaczej zaobserwuje się większe tłumienie, chociaż i tak może być lepiej niż w przypadku drutu. Po prostu jest większe pole manewru - nawet w pomieszczeniu. Można też zrobić coś takiego:

formatting link
Polecam również "różki" od telewizora ( o takie
formatting link
) - też wykorzystywałem uniwersalnie na UKF jak i na 2m. Dostraja się wysuwając na odpowiedznią długość ramiona, 180 stopni między nimi (czyli jak na rysunku pod wcześniejszym linkiem) i przez symetryzator do radia. Ja akurat zamieniłem symetryk na koncentryk i nie stosowałem już symetryzatora przy samej antenie.

Jeśli ma być coś troszkę lepszego, to znaczy lepiej wyglądającego to polecam Dipolowskie anteny. Nie wiem, jak się sprawują wynalazki typu

formatting link
, ale ta firma robi niektóre rzeczy nawet dobrze. Oczywiście dalej mozna iść i wystawić natenę na dach - co jest bardzo zalecane - potem kierunkową, obrotową... ale to są ju koszty kabla obrotnicy no i nie zawsze jest możwliwość.

No to dałem autorowi "myślenice". Jeśli masz teleskopowe różki od TV polecam najpierw nimi się pobawić.

Pozdrawiam, Michał Lankosz

Reply to
Michal Lankosz

Dipol pętlowy dobrze policzony i wykonany z symetrycznego kabla antenowego jest całkiem niezłą anteną na FMie. Powieszony na oknie, za regałem przy oknie, w odpowiedniej polaryzacji (w Warszawie pionowo) może dobrze działać. Przez wiele lat za czasów OIRT używałem osobiście policzonego, na podstawie opisu z jakiejś amerykańskiej książki, podobnego dipola (kilkanaście centymetrów od końców ramion były zwory pomiędzy żyłami), zawieszonego na firance w oknie. Mieszkałem na 4p betonowego bloku w W-wie, okno było na północny zachód. Odbierałem na UKF programy z Kielc (przy stereo czasem z szumem, czasem bez szumu, w mono zawsze czysto i stabilnie), trochę gorzej z Lublina, Białegostoku. Przy dobrej pogodzie słyszam Kraków a niekiedy radzieckie stacje. Bez symetryzatora było trochę gorzej. W porównaniu do podobnych rozmiarów dipola "otwartego", z rozciętego na odpowiednią długość kabla symetrycznego, taki "pętlowy" działał rewelacyjnie. Wmak

Reply to
Wmak

Michal Lankosz snipped-for-privacy@lubie.spamu napisał(a):

Gdy widzę taką (i zainstalowaną jak na tym obrazku) antenę na dachu podwarszawskiej willi to mnie pusty śmiech ogarnia. W Warszawie wszystkie nadajniki FM pracują w pionowej polaryzacji, więc aby taka antena jako tako odbierała powinna być zamocowana pionowo a jeszcze lepiej byłoby ją wyprostować - więc lepiej od razu kupić nie zwijany pętlowy dipol. Będzie lepiej odbierać. Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik " Wmak" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:dvsjsf$ouu$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Zauważ uprzejmie, ze w tamtych czasach było znacznie mniej nadajników Autor wątku odbiera kilka stacji na byle jakiej antenie pokojowej

Reply to
SP9LWH

Fakt, śmiesznie wygląda, ale jak pisałem - nie znam, nie testowałem i nie wypowiadam się.

W Krakowie akurat mieszana polaryzacja, głównie pozioma. Problem pojawia się, gdy chcemy odbierać stacje z różnych kierunków. Dipol prosty niestety nie zapewnia dookólnej ch-ki, aczkolwiek nie wiem, czy nie lepszy od tego wygibasa.

Mozna słuchać radia przez Internet - chociaż wtedy zacznie sie dyskusja o antenie na 2,4GHz :P

Michał.

Reply to
Michal Lankosz

SP9LWH snipped-for-privacy@autorom.pl napisał(a):

A co ma ilość nadajników do skuteczności anteny? No chyba, że antena będzie miałą "za dobrą skuteczność", w marnym radioodbiorniku przesteruje się głowica i pojawią się intermodulacje.

wmak

Reply to
Wmak

Wmak napisał(a):

Wiesz, ja tez miałem kiedyś antenę na firance. Ale nie porównujmy takiego kablowego rezonatora z porządną anteną z porządnym przewodem. Bo w takim układzie sens obliczania i konstruowania anten przestaje istnieć. Ja nie mieszkałem w Warszawie i w bloku i zapewniam Cię, że bez prawidłowo skonstruowanej, umiejscowionej i ukierunkowanej anteny UKF ze wzmacniaczem, mogłem co najwyżej liczyć na mało zaszumione mono przy dobrych warunkach odbioru.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.