1/5 OT Bezpieczniki

Czołem.

Spytam tu - mam nadzieję że mnie nie wygonicie :)

W mieszkaniu mam skrzynkę z bezpiecznikami ( Fael ). Problem jest taki, że któryś z rzędu raz, po przepaleniu się żarówki wylatuje bezpiecznik z obwodu oświetlenia ( 10 A, typ B ), a razem z nim zabezpieczenie główne ( 25 A, typ C ). Sądząc po charakterystyce czasowej tak być nie powinno. Jakie mogą byc przyczyny zjawiska i co z tym zrobić ? Podejrzewam, że zabezpieczenie w obwodzie oświetlenia na 10 A ( typu A) będzie zbyt czułe np. na halogeny. Problem w tym że zabezpieczenie główne jest zamknięte w piwnicy i pod moją nieobecność żona sobie z tym nie poradzi.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Zapewne przez główne płynie jeszcze jakiś prąd, i to spory.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski napisał(a):

Sęk w tym, że nie, przynajmniej wczoraj tak było, że pracował TV + kilka świateł, razem <300 W. Zastanawiam się czy ten 254 A (C) nie ma skopanej charakterystyki.

Reply to
PeJot

SP9LWH napisał(a):

Zgadza się, z tego co znalazłem:

Typ B

Człon termiczny 1.13-1.45 In, człon elekromagnetyczny 3-5 In

Typ C

Człon termiczny 1.13-1.45 In, człon elekromagnetyczny 5-10 In

To jest blok spółdzielczy, więc raczej nic nie zdziałam, chyba że na własą rękę. Topikowe odpadają, bo od razu będą "rzucać się w oczy", a te selektywne to co to takiego ?

Reply to
PeJot

Powitanko,

Jak zwykle niezawodny MDz o tym kiedys pisal: Message-ID: 3dcbbc9b$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Pawel \"O'Pajak\" napisał(a):

Stokrotne dzięki. Teoretycznie wiem wszystko, tylko jak wytłumaczyć to w Spółdzielni, że ten 25 A (C) powinno się wymienić na 25 A (Csel).

Reply to
PeJot

SP9LWH napisał(a):

A czemu to ? W sumie blok jest jeszcze ( prawdopodobnie ) w okresie gwarancyjnym, to i wykonawca by płacił.

Wiem. Ale zdarzają się najczęściej wtedy, kiedy nie nie bardzo jest komu iść do piwnicy i włączyć bezpiecznik. Wczoraj małżowinka, inżynier chemik musiała przejść gruntowne szkolenie :)

Wnioski - wywalić te żarówki, które zdychając robią takiego psikusa ( jakieś mlecznobiałe philipsy, o podwyższonej sprawności ).

Reply to
PeJot

Nie pytaj - sam zmień.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia 15.11.2004 bad_skipper <bad_skipper@bad_skipper.com> napisał/a:

To się zdarza. Czasem po przepaleniu się włókna żarówki zapala się łuk, który ma znacznie niższą rezystancję niż włókno. Powoduje to przepływ dużego prądu wywalającego zabezpieczenia.

Reply to
Mariusz Dabrowski
Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.