Er der nogen der kan anvise en 100% stabil Pic programmer, gerne USB. Mange af de ældre programmere koblet til parallelporten, kørte stabilt under win95/98 men giver ofte problemer under win2000/XP.
- posted
16 years ago
Er der nogen der kan anvise en 100% stabil Pic programmer, gerne USB. Mange af de ældre programmere koblet til parallelporten, kørte stabilt under win95/98 men giver ofte problemer under win2000/XP.
RK skrev:
ICD-2 fra microchip.com
VH Moller
Hvis det bare er 16c84 /16f84 der skal programmeres og du kan nøjes med rs232 har jeg en udmærket løsning som bare kræver tre modstande
"Moller" skrev i en meddelelse news:4521509d$0$179$ snipped-for-privacy@dreader1.cybercity.dk...
Kan den bruges sammen med HEX filer genereret af andre ccompilere/assemblere?
RK skrev:
Virker fint med CCS-C, C18, C30, og ellers diverse andre hex filer fra underlige kilder som jeg har støt.
VH Moller
"carsten" skrev i en meddelelse news:4521612f$0$75037$ snipped-for-privacy@news.sunsite.dk...
Det er mindst 5-6 år siden PIC16C84 udgik. PIC16F84 er også udgået og erstattet af PIC16F84A.
Din programmer kan på ingen måde kaldes "stabil". Jeg husker at der var mange COM-porte den ikke virkede på. Det problem er ikke blevet mindre i dag, hvor COM-porte blot er integreret på motherboardet og sjældent overholder RS232C standarden.
ved nærmere eftersyn er det også PIC16F84A jeg bruger fortiden, jeg kan godt huske at der kunde være et problem førhen når man anvendte pip02 og computeren var for hurtig, så skulle man have lagt en bremse ind for ellers kunde pic'en ikke følge med. I dag andvender jeg opstilingen i et Linux miljø, og der har jeg ikke oplevet problemer overhovedet. /Carsten
Jeg har brugt ELNEC PikProg i mange år uden problemers. Parallelport også under XP. Opdateringer kommer jævnligt.
Bo //
Den ser meget interessant ud, har du nogen ide om hvilket prisleje vi er i?
vis punktet distributors ledes man frem til f.x. Crownhill i England, hvor jeg købte mine to:
ca 1.300 kr. Og der kommer ofte opdateringer.
Bo //
Bo Bjerre skrev:
Det godt nok dyrt, vs. hvad en ICD-2 koster fra Microhip selv, og så er der konstant updates fra Microchip, så man hele tiden er klar til deres nyeste modeller incl. PIC33, 24, 30 osv.. at den så er til USB/Seriel, og kun til ICSP og i derved ik har sådan en sokkel til at chippen i... tjaaa... det er nu 3-4 år siden jeg sidst havde brug for en sokkel programmer.
VH Moller
ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.