Print fra Olimex...

Jul 18, 2005 4 Replies

Egentlig ikke et spørgsmål, men jeg har idag modtaget mit første print fra Olimex; dobbeltsidet 10x16. Det ser ved første øjekast ud til at være fint og leveringstiden var heller ikke at kimse ad (de lavede printet på 3 dage, og jeg fik det sendt med FedEx; det var dyrere end printet :-( ). Jeg har målt de "vigtigste" ruter igennem, og der ser ikke ud til at være nogle problemer heller.



Jeg brugte deres egen DRC fil, og fik alligevel 2 "kritiske" DRC fejl efter autoroutingen (weird) (samt 20 andre DRC fejl der kom fra min placering af komponenter jeg ikke kan flytte pga. min kasse); jeg kunne ikke lige umiddelbart fikse det, så jeg sendte det som det var, og det brokkede de sig ikke over.



Jeg skriver egentlig kun fordi jeg har set nogle dårlige anmeldelser af dem ind imellem her på gruppen, men jeg har muligvis bare været heldig (eller også er der andre der har været uheldige, det sker jo :-)).



Med venlig hilsen Preben


Underligt, jeg har også brugt dem, ud over deres insisteren på at jeg skulle faxe mit visa nummer (hvem bruger såddan noget længere?) så var det en god handel.

Flemming Frandsen aka. Dion of Swamp http://dion.swamp.dk

Er du sikker ? jeg mindes ikke at ha set noget de sidste 4-5 år om direkte var negativt om dem. De kan ha nogen tidsproblemer, og nogen af os bruger fræsninger i, for at få dem til at fitte perfect i kasserne osv. og dermed må ty til El-print f.eks. Men så snakker vi ikke hobby mere jo.

Men jeg bruger skam stadig Olimex til hobby, eller boards på arbejdet som ikke er tidskrævende...

VH Lars Molnit MZ ETZ 300 CDi ReedValve Suzuki GSF-R 1200 Yamaha FZR1000 årgang 87 www.dfmc.dk/Lars_Molnit

Helt enig; de skulle få sig en betalings-side... :)

Med venlig hilsen Preben

Jeg brugte google til at kigge gruppen igennem for diverse vurderinger; kiggede ikke lige årstal, så det er meget muligt. :-)

Med venlig hilsen Preben

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required