Hjælp til EINHELL garageport-åbner GT 52

Apr 03, 2005 3 Replies

Hvem kender til denne / har et diagram?



Den er begyndt at køre åh så langsomt ( især opad) så jeg tænker der er eller andet ala en krafttransistor til motoren / eller denne som trænger til at skiftes.


- og jeg har prøvet at køre Learning mode op til flere gange uden held.



Mvh, Leif ___, \o | / \ .


Leif skriver:

Jeg tror ikke at det er transistoren det er galt med.

Du har selvfølgelig smurt alle mekanisk bevægelige dele ? Er fjedrene til at bære porten stramme ?

Den strømregulerer svjv.

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Jep.

Og justeret.

Det tror jeg også, for tages pæren (20watt) ud hjælper det. En skulder under porten er også godt.

Jeg kunne godt tænke mig at parallelkoble driveren til motoren for at få mere strøm ad den vej, men er ikke sikker på hvordan jeg får dem til at arbejde sammen uden prob. Ved endnu faktisk hvad der sidder i den - skal nok lige checke det asap.

Vil lige en af dagene måle strømmem til motoren og sammenligne med hvad trafoen kan levere......... /Leif

Leif skriver:

Er din port i balance ? Motoren strømbegrænser (kredsløbet måler sig frem, det er på den måde den finder ud af om noget er i klemme), så er porten tung, har den svært ved at slæbe den.

Du får ikek mere strøm, den begrænser svjv strømmen for at kunne måle forbrug, det er et sikkerhedsissue !

Okay

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required