Pomiar pasma przenoszenia toru audio

Cześć, chcę sobie zmierzyć pasmo przenoszenia poszczególnych bloków w torze audio. Pomiarów będzie kilkadziesiąt (sam korektor to z 30) a nie chciałbym na to tracić zbyt wiele czasu. Mam oscyloskop TDS2024B i generator FY6800 i wydaje mi się, że potrafię je oprogramować i sterować z komputera.

Widzę na razie dwie drogi:

  1. - Na generatorze ustawiam sinusa i zmieniam częstotliwość z jakimś krokiem.

- Na oscyloskopie ustawiam wyświetlanie 3-4 okresów i wykonuję pomiar Up-p albo Ucyrms dla każdej z ustawionych częstotliwości.

  1. - Na jednym kanale generatora generuję przebieg piłokształtny lub trójkątny, ciągły lub schodkowy, podaję go na drugi kanał generatora ustawiony jako VCO i na jeden z kanałów oscyloskopu.

- Oscyloskop ustawiam w trybie XY i teoretycznie obwiednia otrzymanego przebiegu to pasmo przenoszenia

A ja Wy byście to rozwiązali? Jaki przebieg sterujący VCO? Ile schodków, jaki krok częstotliwości? Jaki czas przemiatania pasma? Pomiary nie są potrzebne do jakiejś certyfikacji czy podobnych rzeczy, po prostu chcę wiedzieć i mieć pewność, że pomiar jest wykonany poprawnie.

Pasmo myślę, że do jakiś 50kHz dla niektórych bloków.

Reply to
Andrzej W.
Loading thread data ...

Użytkownik "Andrzej W." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5d51338c$0$531$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wywalic korektor :-)

Dobra metoda .. o ile potrafisz zaprogramowac.

Wobuloskop akustyczny ... ogolnie tez dobry pomysl, tylko czy nie masz ochoty na pasmo

10Hz-50kHz ? I czy potrafisz te obwiednie uzyskac ?

a) sinusoide generowac w karcie dzwiekowej. b) sygnal typu chirp i FFT ?

c) pouczajace - puscic wysoka czestotliwosc i zobaczyc co wychodzi, d) albo nawet prostokat puscic ...

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 12 Aug 2019 11:38:20 +0200, Andrzej W. napisał(a):

To rozwiązanie (z piłą) mi się wydaje OK poda warunkiem że oscyloskop ma funkcję zapamiętywania śladu plamki na ekranie, ponieważ z uwagi na dolną f wynoszącą powiedzmy 20 Hz powinieneś zastosować o rząd mniejszą f przemiatania. Bez funkcji zapamiętywania śladu zobaczysz tylko wolno wędrującą plamkę. I niestety, nie dostaniesz wykresu gdzie f się zmienia logarytmicznie. Będzie liniowo a tak nie jest przyjęte. Ale do celu jaki podałeś wydaje się to wystarczające. No, chyba że generator umie zmieniać f logarytmicznie, dzisiejsze sprzęty potrafią zaskoczyć człowieka.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2019-08-12 o 11:38, Andrzej W. pisze:

Ja bym użył softu:

formatting link

Reply to
Gregorius

Zmienień sinus na szerokopasmowy szum biały. Bez problemu powinien ci to wygenerować byle ARG.

A na osyloskopie włącz FFT i podziwiaj gotowy wynik. Problemem może być mała dynamika takiego pomiaru, dlatego zamiast oscyloskopu użyłbym jakieś w miarę dobrej karty dzwiękowej i softu na PC.

Reply to
Zbych

A swoja droga - ciekawie by bylo porownac obie metody. Wyjdzie to samo, czy nie ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 12.08.2019 o 11:38, Andrzej W. pisze:

Sympatyczną zabawką jest Analog Discovery :-) A korektor naprawdę wywal, tylko psuje. Podobnie jak regulator barwy :-(

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Mon, 12 Aug 2019 23:22:28 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Byś się zdziwił jakie spustoszenie w charakterystyce słyszenia potrafi zrobić wiek. Mnie już korektora nie starcza :)

Reply to
Jacek Maciejewski

No nie jestem pewien. Z wiekiem zmiany się pojawiają, ale się do nich przyzwyczajasz, więc niejako - kompensujesz. Jeżeli na siłę korektorem starasz się skompensować ubytki słuchu, to wprowadzasz tylko zróżnicowanie pomiędzy światem, a muzyką odtwarzaną.

A żeby nie było ot - do pytającego. Są darmowe programy do takiej analizy. Wyjście z karty jako generator, wejście liniowe jako analizator. Dostajesz ładny wykres nie tylko z pasmem, ale i fazą, zniekształceniami. Chyba na kanale Reduktor Szumu było na ten temat.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Ale po co kompensować? Żeby ładniejszy wykres wyszedł i lepiej się poczuć? Przecież równie dobrze można stanąć przed lustrem i wmówić sobie "jestem cacy", a jak masz dobrą wyobraźnię, to i lustra nie trzeba. ;)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2019-08-13 o 08:40, Irek.N. pisze:

Irek, niczego nie skompensujesz bo tego nie słyszysz, uwierz mi, jak czegoś nie ma to nie ma, ja np: słabo słyszę >4khz i efekt jet taki że np nie słyszę termometru, mówią mi że pika a ja nie słyszę go, i żadna kompensacja Ci tu nie pomoże. Koniec kropka.

Reply to
Janusz

W dniu 13.08.2019 o 07:58, Jacek Maciejewski pisze:

Zamierzam przełączki "kontur" przerobić na wyłącznik korektora, choć to chyba bardziej regulator barwy (dwa potencjometry), ale najpierw muszę charakterystyki pozdejmować by wiedzieć jaki to to ma wzmocnienie. Co do wieku, słuszny już jest, ale ciągle mnie wnerwia LEDowa oprawna na suficie, którą słyszę jako jedyny w rodzinie....

Reply to
Andrzej W.

Kurcze, nie mam doświadczenia w tej materii, ale wyobrażam sobie, że jest możliwa utrata słuchu częściowa, czyli słyszysz, ale znacznie słabiej. W takim przypadku elektronika pomoże. A gdyby okazało się, że coś jest nie tak z uchem, to zawsze można posiłkować się przewodnictwem kostnym. Są na rynku słuchawki wykorzystujące ten efekt i nie takie "ortopedyczne", tylko zwyczajne, dla rowerzystów przykładowo - użytkowe. Działają świetnie. W życiu bym nie powiedział że tyle można przekazać z za ucha. No może lekko łaskoczą... czasami... :)

Miłego. Irek.N. ps. myślałem, że już odpoczywasz

Reply to
Irek.N.

Wiesz co, nie wiem jaki efekt chcesz uzyskać, ale jak dążysz do płaskiej ch-ki, to nie ma sensu mierzenie tego co masz, bo i tak to odłączysz. Chyba, że chcesz się doktoryzować jak można zepsuć tor, tylko czy nie szkoda czasu?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Rozumiem. Nie ma rady, jedynie zaprzyjaźniona "mordka" może pomóc. :( Tylko czy może się zdarzyć tak, że stanie się to niebezpieczne dla kogoś?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Dnia Wed, 14 Aug 2019 09:29:30 +0200, Big Jack napisał(a):

Trafo odchylania poziomego, jakieś 16 kHz.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2019-08-13 o 14:32, Janusz pisze:

Nie martw się, wrabiają cię. Termometru się nie słyszy. Telewizor się słyszy, albo budzik.

Reply to
robot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.