Oszczednosci zarowkowe

Pan J.F. napisał:

Czyli to akurat się nie zmieniło -- chętnych do kupienia jak nie było, tak nie ma. Jak ktoś kupuje marne kilka hektarów, to właśnie dla tych dopłat (rzadziej), albo żeby coś tam za grubą kasę zbudować -- teraz lub za kilka lat (częściej).

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

Butek napisał:

Że też im się chce kaligrafię uprawiać za tak marne pieniądze.

Jarek

PS Co tam jeszcze takiego w tym markecie mają, że potem nie wszyscy kojarzą, gdzie on się dokładnie znajduje?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Sun, 18 Dec 2011 22:56:20 +0100, J.F. napisał(a):

Wiadomo, że grzanie prądem jest chyba najdroższym sposobem ale przynajmniej w teorii tych kilkadziesiąt W ciepła trzeba wprowadzić do mieszkania jakimś innym sposobem lub po prostu temperatura będzie o ułamek stopnia niższa.

Może i są ale nie ma takich restrykcji jak w przypadku żarówek. Niedawno czytałem o audiofilskim wzmacniaczu lampowym 2x150W, który przez cały zakładany okres żywotności lamp zużyje energię elektryczną o cenie zbliżonej do kosztu zakupu nowego kompletu lamp (1300 zł)... Ustrojstwo nawet na biegu jałowym pobiera około 400W.

Reply to
badworm
Reply to
Szczepan Bialek

Artur(m) pisze:

Jeśli ktoś ma dom z nowoczesnym ogrzewaniem z automatyczną regulacją temperatury, to w okresie grzewczym, czyli u nas jakieś pół roku, oszczędności energii z tytułu energooszczędnych żarówek, plazm itd są praktycznie zerowe. Jak w zimowy wieczór włączę sobie plazmę na parę godzin i lampę z klasyczną żarówką, to tyle samo ciepła, ile te urządzenie wyemitują, oszczędzę na ogrzewaniu. Latem owszem, oszczędności będą, ale akurat w przypadku żarówek bardzo niewielkie, ze względu na długi dzień.

Reply to
ajt

On 28/12/2011 11:07, ajt wrote: > Artur(m) pisze: >>

Nie sa zerowe.

Nie. Bo z 1kW pradu mozna zrobic 3kW ciepla uzywajac do tego celu cos lepszego niz zarowka. Wiec argumenty tego typu sie nie trzymaja.

Oszczednosci w zuzyciu energii sa. Natomiast pojecia nie mam czy produkcja/uzywanie/utylizacja zarowek energooszczednych jest mniej energochlonnym cyklem od takiego samego cyklu dla zwyklych (lub halogenowych) zarowek.

Reply to
Jerry1111

W dniu 2011-12-28 12:07 ajt napisał(a):

Wszystko fajnie tylko plazma/żarówka ogrzewają mieszkanie zużywając drogi prąd, natomiast inne źródła ogrzewania zrobione w tym konkretnym celu (piec) zużyją zamiast tego węgiel/groszek ekologiczny/drewno/olej/gaz i co tam lubisz innego. Wszystko z powyższych tańsze niż prąd.

Reply to
Adam Dybkowski

Pan Adam Dybkowski napisał:

Jeden litr oleju opałowego za 4,20 PLN, to 37,8 MJ energii, a wyrażając się po ludzku -- 10,5 kWh (za jakieś 6 PLN). Sprawność pieca olejowego jest mniejsza niż 100%, a plazmy/żarówki, to i owszem. Można rzec, że nawet większa niż 100%, bo za wydane złotówki robi się nie tylko ciepło, ale mamy również dodatkową frajdę z tego, że możemy sobie oglądać tańce na lodzie, albo przynajmniej z tego, że w chałupie robi się nam jasno i oglądamy co (albo kogo) chcemy. Gdyby nie plazma/żarówka, to by trzeba było i tak świecić -- za przeproszeniem -- świetlówką, a może nawet -- o zgrozo -- zabrać się za czytanie książki. To też nie jest za darmo. Jak się to wszystko uwzględni, to różnica wcale nie wychodzi taka duża.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Wed, 28 Dec 2011 22:00:45 +0000 (UTC), Jarosław Sokołowski napisał(a):

kurde, faktycznie, i to chyba za jakies 4 zl.

OO drozszy od pradu ? A jak jest z gazem ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2011-12-28 23:17 J.F. napisał(a):

Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

1l oleju opałowego kosztuje 4,20 PLN. 10,5kWh prądu (po ok. 0,50 PLN/kWh) kosztuje 5,25 PLN, powiedzmy że w niektórych okolicach już te wspomniane wyżej 6 PLN.

A to jest wciąż o połowę drożej niż koszt 1l oleju. Dlatego taniej grzać olejem (a ogólnie prawie że czymkolwiek w tym kraju) niż prądem. Może w innych krajach prąd jest relatywnie tańszy, nie wiem.

Reply to
Adam Dybkowski

Jest. Na przykład w Norwegii oraz Islandii, ale tam grzeją w większości wodą z kranu :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.