NTG ale może...

...ktoś mi coś podpowie.

Mam parę urządziów korzystających z połączenia GPRS z moim softem PC. W tej chwili moje urządzia korzystają z serwera producenta modemów a po mojej stronie jest soft łączący się z tym serwerem.

Ale chciałbym poeksperymentować z "własnym" serwerem, być może z użyciem np. tego wynalazku :

formatting link
Tyle, że nie mam serwera własnego :) Znaczy - mam wybór - albo kupić jakiś tani VPS i na nim jechać - ale moja słaba (delikatnie mówiąc) znajomość zagadnień sieciowo-serwerowych zapewne mnie na wstępie zmasakruje podczas walki ze zdalnym serwerem.

Pomyślałem sobie, coby zacząć od "serwera" zrobionego np. w jakimś virtualboxie. Żeby to wszystko mieć na biurku u siebie i próbować ogarniać. Ale - jak tu trafić z zewnętrznego internetu do tego "serwera" ?

Zacznijmy od tego, że nie mam stałego IP. Jest jakaś realistyczna możliwość obejścia tego ? Niby są jakieś dyndns'y - ale nigdy praktycznie z tego nie korzystałem. To w ogóle ma szansę sensownie zadziałać do takich testów i eksperymentów ?

Oczywiście w "przyszłości" mógłbym sobie kupić DSL ze stałym IP, wtedy jak rozumiem łatwiej. Tylko, że kiedy już jakoś ogarnę temat, to chyba lepiej jest mi ten docelowy "serwer" postawić jednak na kupionym VPS. Zwłaszcza, że to nie będzie wielki system dla tysięcy urządzeń. Więc w sumie "docelowo" ten DSL mi nie potrzebny.

No chyba, że nie da się inaczej tego na biurku uruchomić niż mając realny stały IP. A może jednak się da ?

Pomysły w rodzaju "zrobienie lokalnej sieci GSM" to chyba nie wchodzą w grę - nie chcę spędzić miesięcy na przygotowaniu tego żeby w ogóle działało.

Ale może jakieś inne rozwiązanie jest a mnie do pustaka nie przyszło ?

PS: korzystam z kart telemetrycznych PLAY. Ale to pewnie nie ma znaczenia...

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

formatting link
i rozne gotowce

formatting link

Reply to
adamschodowy

W dniu 09.06.2017 o 04:02, sundayman pisze:

Brak stałego IP to nie problem. Problemem może być brak publicznego IP, gdy jesteś za NATem i brak możliwości przekierowania wybranych portów.

Tak, sprawdź serwisy typu dyndns. Pozwalają na szybką aktualizację numeru IP.

Daj sobie spokój z serwerami "u siebie". Zaczną się problemy z usuwaniem awarii internetu, prądu, sprzętu akurat wtedy gdy ty będziesz miał inne problemy na głowie i będziesz gdzieś daleko. VPS to nie jest jakiś wielki koszt a jak okaże się za słaby to przeniesiesz się na mocniejszy albo na serwer dedykowany.

Tu masz serwer za 5zł miesięcznie:

formatting link
początek do testów może wystarczy.

Reply to
Zbych

Jesli masz dostęp do routera to mozesz przekierowac port do Twojege PC (VM). Bedziesz tez potrzebował ddns w stylu no-ip.org.

Innym rozwiązaniem moze byc

formatting link

c.

Reply to
Cezar

EC2 jest chyba darmowe przez 12 miesiecy

c.

Reply to
Cezar

VPS to dobre rozwiązanie tylko, że trzeba nim administrować.

Ale można pójść jeszcze dalej i oprzeć swoje rozwiązanie na zwykłym hostingu. Może nie do każdych zastosowań się nada ale warto rozważyć; wtedy to już zupełnie można się pozbyć problemów. Pytanie tylko czy można sobie pozwolić na nieco dłuższą zwłokę jeśli coś od urządzeń GSM będziemy chcieli.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu piątek, 9 czerwca 2017 04:02:26 UTC+2 użytkownik sundayman napisał:

Najpierw upewnij sie ze ten soft dzialajacy po gprs ma mozliwosc zmiany adresu z którym sie komunikuje. Potem upewnij sie ze wiesz co ten soft z urządzia wysyła i jak oraz na co ma reagować (w skrócie czy masz dostep do API).

Jesli tak to kupno i utrzymanie vps-a to jest 200pln na rok. I te ścieżkę sugeruję.

Jesli chcesz na upartego iść w kierunku swojskości to narazie tylko dyndns lub wpisywanie w urządzie adresu ip zamiast nazwy do komunikacji.

Ale tak czy siak potrzebujesz aby ten adres był osiagalny z internetu. Jesli masz neostrade to w modemie mozesz ustawic sobie mapowanie portów z sieci domowej.

Najpierw ogarnij te część w urządzeniach. Jesli nie mozesz zmienic adresu z którym sie komunikuje to zgrubsza masz pozamiatane.

Reply to
sczygiel

  1. Znalezc kogos, kto ma gdzies zewnetrzne IP
  2. Zestawic z ta osoba VPN-a (tak, ze Ty sie laczysz z jego serwerem z virtualboxa)
  3. Niech ta osoba przekieruje jeden port na swoim zewnetrznym IP z publicznego Internetu do Ciebie (po tym VPN-ie)
  4. Niech modemy lacza sie na ten IP i port, a ruch bedzie trafial do Ciebie

Ma szanse, robie tak testujac terminale GPRS-owe.

Playmetric... my tez :)

Reply to
Adam Wysocki

Prywatnym serwerem w VirtualBoxie tez :)

Roznica jest taka, ze majac VPS-a nie martwisz sie o to, czy Twoj komp dziala, czy nie - mozesz go wylaczyc, zresetowac, zaorac.

Reply to
Adam Wysocki

Zakładając że masz zmienne/zewnętrzne ip i możesz na routerze przekierować port.

Uruchamiasz np w sieci lokalnej: RPi.

Piszesz na nim skrypt sprawdzający jakie jest twoje zewnętrzne ip np: wykorzystując polecenie traceroute i jak się zmieni adres to wysyłasz klientem pocztowym na e-mail twój nowy adres ip. Sprawdzasz pocztę i wiesz na jaki adres się łączyć.

Pozdrawiam Paweł

Reply to
pawel

Nie wiem czy jest to do konca jasne, wiec na przykladzie.

Zalozmy, ze mam VPS-a i zewnetrzny IP 1.2.3.4.

Ustalamy adresacje w VPN-ie np. 192.168.10.1 - moj serwer, 192.168.10.2 - Twoj VirtualBox.

Stawiam u siebie serwer OpenVPN-a, ktory nasluchuje np. na porcie 12345 UDP. Generujemy wspoldzielony klucz (latwa opcja) lub CA, klucze i certyfikaty serwera i klienta. Tu raczej wystarczy wspoldzielony klucz. Moj VPN jest skonfigurowany tak, zeby mojemu interfejsowi przydzielil adres 192.168.10.1.

Ty stawiasz u siebie OpenVPN-a i konfigurujesz go tak, zeby laczyl sie z IP 1.2.3.4 na porcie UDP 12345 i przydzielil Twojemu interfejsowi adres

192.168.10.2.

Ja ustawiam u siebie regule, ze wszystko, co wpada na adres 1.2.3.4 na port 54321 TCP, jest przekierowywane na port 5432 na adresie 192.168.10.2.

Stawiasz serwer docelowy na swoim VirtualBoxie, sluchajacy na porcie 5432. Tylko uwaga - nie binduj go od razu do adresu 192.168.10.2, bo VPN moze stac, moze nie stac, a jak serwer odpala sie wraz ze startem systemu, to nie przybinduje sie do adresu, ktory w danej chwili nie istnieje.

Potem modem GPRS laczy sie z adresem 1.2.3.4 na porcie 54321, a Ty widzisz to polaczenie u siebie na porcie 5432.

W sumie jak chodzi o jeden port, to jest jeszcze prostszy sposob - ssh na ten zdalny serwer i przekierowanie zdalnego portu (-R) z opcja -g (zeby port byl dostepny ze swiata), w tym przypadku:

ssh -g -R 54321:localhost:5432 user@1.2.3.4

(nie jestem pewien czy -g dziala tez dla -R czy tylko dla -L, do sprawdzenia)

Tyle tylko ze musisz wtedy pilnowac, zeby sesja SSH nie zdechla (keepalive, ponawianie sesji) - VPN zalatwia to za Ciebie i udostepnia komunikacje po UDP (mniejszy overhead niz TCP).

Reply to
Adam Wysocki

Eee, to sie robi DynDNS-em a nie mailem.

Chyba ze modemy nie obsluguja DNS-a, ale tez bym to wtedy zautomatyzowal (np. jakas darmowa stronka www na ktorej bedzie plik z adresem IP, wrzucany przez raspi lub serwer na vbox).

Reply to
Adam Wysocki

Przyszedl mi do glowy jeszcze jeden pomysl - Tor. Mozesz postawic tzw. hidden service (ukryty serwis), on jest automatycznie dostepny z sieci Tor niezaleznie, czy Twoj Tor jest dostepny ze swiata, czy nie. Sa bramki tor2web, ktore umozliwiaja lacznosc z adresami Tor z Internetu bez potrzeby posiadania klienta Tor - tyle tylko ze prawdopodobnie dziala to tylko dla http, bo bramka tor2web musi widziec naglowek Host: zeby wiedziec, z jakim adresem ma sie polaczyc (nie bardzo sobie wyobrazam, jak mialaby to robic w przypadku innych protokolow niz http). Nie jest to anonimowe, ale w tym przypadku (chyba?) nie musi byc.

Port na takim hidden service mozesz przekierowac na lokalny adres i port.

Ale nie robilem tego nigdy, wiec nie wiem czy te bramki nie maja jakichs ograniczen (modyfikacja tresci, doklejanie czegos, czy inne ograniczenia). Zaleta jest to, ze nie musisz sie z nikim dogadywac :)

Reply to
Adam Wysocki

Trochę niezbyt precyzyjnie się wyraziłem; za dużo słońca.:)

Chodziło mi o to, że można zaprząc zwykły hosting (bez żadnych VPS) (tylko http, strony internetowe), do realizacji takich rzaczy jak zdalna telemetria i sterowanie. Robię tak, niemniej wymaga to możliwości przystosowania kodu w urządzeniach komunikujących się przez GSM. Zasada działania podobna jak kamerki IP działające jak to mówią "przez chmurę". Tam nie są wymagane żadne stałe czy też publiczne IP.

jp

Reply to
jacek pozniak

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ohcvjh$cja$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Jak najbardziej - swego czasu, przez ponad rok nieco, prowadziłem własny serwer news (ale lokalny) (niektórzy z tu obecnych kojarzą), IP się zmieniało, a serwer był cały czas dostępny. Są darmowe serwisy, są małe programiki-klienty, które odświeżają wpis naszej domeny w serwerach, abyśmy tego ręcznie nie musieli. Najprawdopodobniej będzie potrzebna rejestracja, ale jest darmowa i nawet chyba reklamy nie przychodzą, albo nieliczne, w kazdym razie, nie mialem z tym problemu. Co miesiąc trzeba będzie się zalogować (tydzień przed przyjdzie mail od nich) i zaznaczyć, że chce się nadal, też za darmo, nieco upierdliwe, ale szybko idzie, tam chyba na DynDNS.org miałem. Darmowe było chyba 5 poddomen. Albo 3, nie pomnę.

Nie zapomnij o przekierowaniach, jeśli siedzisz za NATem. Każdy router powinien to mieć w menu. Ja ustawiałem dla eMule i jak dobrze zrobiłem, to działało.

Reply to
HF5BS

przepraszam, za niski poziom merytoryczny wypowiedzi, ale "kolokwialnie" zapytam - ostatnio "zdjeli" emula?

Reply to
invalid unparseable

no właśnie dlatego pytam - bo docelowo nie chcę serwera u siebie. Nawet przy cenie 50 zł/mc wolę profesjonalny VPS.

Tylko teraz, do nauki i testów obawiam się, że "na biurku" będzie mi łatwiej. Moja znajomość tematu jest na razie dość symboliczna i boję się walki ze zdalnym VPS-em.

No a ponieważ docelowo serwera nie chcę, to mi ten stały IP w sumie nie będzie potrzeby potem. Dlatego pytam, że można bez tego sobie poradzić chcąc jednak teraz mieć to u siebie (chwilowo).

Reply to
sundayman

Nie czytacie dokładnie :) Tak - ja to wszystko wiem. I też wolę VPS docelowo. Stąd cały problem, bo gdybym chciał u siebie to po prostu kupiłbym DSL ze stałym IP i nie byłoby o co pytać.

Reply to
sundayman

Urządź jest mój, więc zrobi co zechcę. Łączy się z modemem GPRS via RS232. I teraz , dzięki serwerowi producenta całość działa jako "zdalny RS".

Ale modem może pracować w różnych trybach - ja chcę użyć HTTP (z użyciem POST czy tam GET). Oczywiście można sobie adresy ustawiać dowolne itp.

No kolejny... :) Ja właśnie tak chcę zrobić. Tylko w tej chwili myślę, że do nauki lepiej żebym miał ten "serwer" u siebie.

Gdybym chciał to bym nie kombinować, tylko kupił stałe IP :)

To nie problem. Niektóre modemy mają wręcz w firmwarze obsługę DynDns. Ale akurat więcej używam innych, które nie mają. No i nie chcę się przywiązywać do konkretnego modelu. Natomiast wszelkie ustawienia są do zrobienia.

Gdyby ktoś ciekaw, chodzi o USR-GPRS-730

formatting link
Ale chyba wszystkie takie modemy mają podobnie.

Reply to
sundayman

O tym myślalem. ale jedyna osoba, z którą mogę sobie to bezproblemowo zrobić to chyba ja sam - tylko musiałbym w domu zrobić stałe IP - ale to przynajmniej łatwiej niż tu w robocie, bo tam nie muszę do tego celu kupować nowego łącza.

Trochę to jednak (jak dla mnie) robi się zawierucha... Chociaż gdyby nie dało się inaczej, to może.

Ano. Na razie jako tako. Mam niedużo, 3 karty w sumie. Bo to dopiero początki rozwijania tego tematu. A wy macie więcej ? Jakieś spostrzeżenia może ?

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.