lepszy triak czy przekaźnik?

Robię taki mały piekarnik elektryczny do wygrzewania jakiś tam elementów. W nim są trzy grzałki po 1000W każda sterowana odzielnie termostatem. Do załączania tych grzałek lepiej użyć optotriaka i triaka czy przekaźnik?

Pozdrawiam Tomek

Reply to
tomek
Loading thread data ...

Użytkownik tomek napisał:

Myślę, że przekaźnika, ponieważ Triaka przy takiej mocy będziesz musiał chłodzić. Co zajmie więcej miejsca. Do tego nie stosujesz liniowej regulacji mocy dopływającej do grzałki. Oczywiście to tylko moje zdanie.

Reply to
AdelA

Użytkownik "AdelA" snipped-for-privacy@b.c napisał w wiadomości news:drlag6$e22$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Oj nie jest tak źle. Do przełączania 3kW mocy będzie musiał użyc dośc solidnego przekaźnika (albo małego ze stykami "podobno 16A" i regularnie go wymieniać na nowy), a w przypadku triaka wystarczy radiator nie tak znów wielkich rozmiarów. Mam w domu urządzenie załączające triakiem grzałkę 3,5kW, triak BTA25-600, radiator typu "rogi jelenia" o wymiarach jakieś 8 x 4 x 2cm (dł. x szer. x wys., wymiary podaję z pamięci, więc raczej orientacyjnie), całkowicie schowany w małej obudowie, nawet bez otworów wentylacyjnych (całość jest w łazience), przy dość krótko trwających załączeniach grzałki (max. kilka minut) robi się po prostu ciepły, nawet nie gorący. Przy ciągłym włączeniu może by się zrobił bardziej ciepły i tyle. No i jeszcze dochodzi estetyka: duży przekaźnik = duże "klap" w momencie przełączania :-)

J.

Reply to
Jarek P.

dodam ze triak mozna wlaczyc w "zerze" co tez moze miec duze znaczenie

Reply to
PAndy

Ja bym użył triaków + optotriak załączany w zerze. Radykalnie zmniejszysz zakłócenia, triak nie będzie sie zużywał tak jak przekaźnik, oczywiście triak będzie sie grzał ale nie bardzo. Wzrośnie ci też dokładność regulacji. Triak załączany w zerze może sie włączyć 100x na sek a przekaźnik by ci sie rozleciał i wypalił styki. No i nie będzie kłapać.

CosteC

Reply to
CosteC

Użytkownik PAndy napisał:

To też przyznam, Że przekaźnik najczęściej siada dlatego, że nie jest włączany z zerze. Jeżeli takie chłodzenie wystarcza faktycznie nie ma sensu organizowania tego przekaźnikiem. Dawno nie potrzebowałem sterować takimi mocami więc na wszelki wypadek dodałem, że to tylko moje zdanie. Faktycznie, że przy takim radiatorze nie ma sensu dawać przekaźnika a zastosowanie optotriaka umożliwi wręcz bezpośrednią wymianę przekaźnika na triak.

Reply to
AdelA

Użytkownik "AdelA" snipped-for-privacy@b.c napisał w wiadomości news:drljt5$86b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Nie panikuj:-) Do takich mocy stosuje się styczniki, a nie nowoczesne miniaturowe przekaźniki. Dobry przekaźnik to droga kobyła R-15 i podobne, a nie miniaturka za bezcen. Optotriaki są zbyt zawodne.

Reply to
SP9LWH

SP9LWH napisał(a):

?? W reklamie z żarówkami pracują mi już parę lat. To zależy oczywiście jakie, ale w obwodzie z grzałkami to bym się o nic nie obawiał. Ewentualnie można zrobić dodatkowe odcięcie wszystkiego na styczniku włączane osobnym obwodem w przypadku przegrzania - gdyby to oczywiście czymś groziło. Triak leci najczęściej kiedy rozłączamy obwód zawierający indukcyjność ale nie triakiem tylko np rozłączamy złącze.

Mirek.

Reply to
Mirek

tomek <tomcio65 snipped-for-privacy@tlen.pl napisal nam:

moze cos jak wieczny przekaznik AVT? Maly triak zalacza, pozniej wlacza sie przekaznik rownolegle, triak sie wylacza a przekaznik trzyma.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "tomek" <tomcio65 snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:drl9qj$do$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Witam W urzadzeniach przemyslowych czesto stosuje sie w takich wypadkach SSR np taki

formatting link

Reply to
Darek_J

Użytkownik Mirek napisał:

A czy czasem nie jest tak, że jak triak uzyska sporą temperaturę to się nie chce wyłączyć, mimo, że jak wystygnie robi to znowu. Gdzieś czytałem o takim zjawisku. To by oznaczało dosyć niebezpieczną sytuację w przypadku złego chłodzenia. Grzałka pracowała by cały czas. Przekaźnik oczywiście również może sie "zawiesić". Ja osobiście to bym chyba przekaźnik wstawił. Triak przy takich mocach ? Chyba mu nie ufam :-).

Reply to
AdelA

Masz linka to dokładniejszego opisu?

3kW to nie jest duża moc... 13A nawet w TO-220 wejdzie bez problemu...

CosteC

Reply to
CosteC

SP9LWH napisał(a):

Z tym się nie zgodzę. Przy tak małej mocy i na rezystancyjnym obciążeniu SSRy są nie do zarąbania.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@ryj.com napisał w wiadomości news:drlo77$7hq$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

No cóż. To Twoja obserwacja. Ja w ostatnim czasie zbyt dużo mam uwalonych CRYDOMów, które miały być "wieczne":-( Daleko im do obciążeń maksymalnych.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "CosteC" snipped-for-privacy@konto.nielubiespamu.pl> napisał w wiadomości news:drledn$g0q$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Co polecasz ? Jaki optotriak ? MOC3041 ? Jaki triak? BT139 ?

Reply to
SP9LWH

Moge to potwierdzic, gdyz doswiadczylem tego empirycznie:) Testujac uklad potrzebowalem wiekszego obciazenia niz zarowka i podlaczylem zelazko - oczywiscie triak BT137 bez radiatora... Po ok. minucie byl tak goracy, ze przestal sie wylaczac. Ale kiedy ostygl znowu dzialal poprawnie. Wtedy nie sadzilem, ze opisywane przez ciebie zjawisko istnieje, ale najwyrazniej tak wlasnie zachowuja sie triaki:)

Reply to
T.M.F.

SP9LWH napisał(a):

Zauważyłem że jeśli zdarzy się uwalić SSRa to raczej przepięciem niż przeciążeniem prądowym. Dlatego w swoich konstrukcjach zabezpieczam je warystorami i w praktyce są "wieczne" :)

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@ryj.com napisał w wiadomości news:drls3n$9bi$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Mi się też tak wydawało. Jeszcze 5 lat temu myślałem podobnie do Ciebie. Wspomniane przeze mnie optotriaki CRYDOM mają wszelakie zabezpieczenia w sobie. Do tanich nie należą.Nie wszystkie padły, ale odsetek uwalonych szacuję już na kilka %.

Co je zniszczyło ? Nie mam pojęcia. Tam gdzie R15 nie zdążyły być nimi zastąpione awaryjności brak. W każdym razie ja wstrzymałem procedurę wymiany 20 letnich R15 na półprzewodniki.

Reply to
SP9LWH

SP9LWH napisał(a):

No właśnie nie do końca, ten pomysł z warystorem podpatrzyłem w kilku rozwiązaniach - i wygląda na to że jest skuteczny.

To wyjątkowo dużo. Może te CRYDOMy jakieś "lewe" są? Chociaż też je stosowałem, oprócz tego Omrony i Carlo Gavazzi i nie zauważyłem jakiejś większej awaryjności.

SSRy warto używać w miejscach gdzie występuje duża ilość przełączeń i tradycyjne styczniki zbyt szybko się wypalają.

Póki działa dobrze to po co wymieniać? Zresztą R15 to całkiem przyzwoite przekaźniki, wcale nie różnią się od współczesnych konstrukcji dobrych producentów (a z niektórymi są nawet "pin-compatible" ;-)).

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@ryj.com napisał w wiadomości news:drlu20$agk$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Na to Ci nie odpowiem. Napisy na sobie i pudełku mają MEXICO, a nie China. One wiele lat działały. Tak mi się teraz przypomniało, ze półprzewodniki nie są "nieśmiertelne" Zapewne z powodu tej medialnej nagonki, bełkotu w sprawie katastrofy na MTK, która mnie już denerwuje. Może w ubiegłym roku miałem dużo awarii półprzewodników i stąd to moje wtrącenia. Zamiana 220V na 230V jest wątpliwą przyczyną, bo wymienione działają.

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.