ladowarka do akumulatora samochodowego z zasilacza notebooka

W dniu czwartek, 25 października 2012 10:22:54 UTC+2 użytkownik Ukaniu napisał:

Nie da się przy napięciu 14,5V naładować akumulatora rozruchowego w stu procentach. To niemożliwe. Musisz zrozumieć że jest kilka typów akumulatorów kwasowych ołowiowych. Są rozruchowe, są trakcyjne. To dwa podstawowe rozdaje. Rozruchowe z grubsza dzielą się na obsługowe i bezobsługowe. A trakcyjne na akumulatory do wózków widłowych, zasilaczy awaryjnych, samochodów elektrycznych. Nie są zamienne rozruchowe z trakcyjnymi. Mają inną budowę płyt. Rozruchowe mają płyty porowate, są jak pumeks. Idzie o dużą powierzchnię, bo z dużej powierzchni można wydusić bardzo duże prądy. Rozbudowana powierzchnia jest wrażliwa na gazowanie bo ulega przy gazowaniu rozluźnieniu i spłynięciu. Gazowanie zaczyna się ok 15V. Akumulatory trakcyjne mają płyty gładkie, prasowane. Mają dużo mniejszą powierzchnię i nie mogą dostarczyć tak dużych prądów. Trakcyjne są sporo cięższe przy tej samej pojemności. Często w literaturze płyty w akumulatorach trakcyjnych określa się jako pancerne. Akumulatory trakcyjne dobrze znoszą przeładowanie i skrajne wyładowanie. Akumulatory rozruchowe najlepiej znoszą utrzymywanie na nich napięcia 14,2 14,8.

Reply to
kogutek44
Loading thread data ...

W dniu 25.10.2012 00:53, snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

Ja używałem przez pewien czas zwykłego zasilacza z kompa stacjonarnego. Podniosłem tylko nieco napięcie, no i był problem, bo zasilacz nie chciał pracować bez obciążenia. Musiałem dać żarówki, żeby wystartował. Rozwiązanie to się sprawdzało, przy okazjonalnym ładowaniu w zimę.

Reply to
Cezary Grądys

Dnia Thu, 25 Oct 2012 01:42:56 +0200, snipped-for-privacy@poczta.pl napisał(a):

Eee tam elektronice ... zarowke szeregowo podlaczyc :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 24 Oct 2012 18:10:05 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Aleś dał d... :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu piątek, 26 października 2012 09:10:27 UTC+2 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Głupi jesteś. Dokąd nie napiszę dlaczego, to że "głupi jesteś" się nie liczy. Jak potrafisz uzasadnić dlaczego współczesnych akumulatorów rozruchowych nie ładuje się że źródła napięciowego to bardzo proszę. Udowadniaj ze dałem dupy. Dla ułatwienia dodam że w samochodzie akumulator ładowany jest z ....... .

Reply to
kogutek44

W dniu piątek, 26 października 2012 08:33:41 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Nic żarówka nie da bo jak zacznie spadać prąd ładowania to na niej będzie coraz mniejszy spadek napięcia. W efekcie napięcie na akumulatorze wzrośnie ponad 15V. Konsekwencje są znane i dobrze udokumentowane odmową wymiany tak uszkodzonego akumulatora jeśli ma gwarancję.

Reply to
kogutek44

W dniu 2012-10-26 17:01, snipped-for-privacy@vp.pl pisze:

To rozwiązanie widziałem na wopowskich - w tamtych czasach - powt (punktach obserwacji wzrokowo technicznej). Akumulatory rozruchowe agregatów prądotwórczych były w ten sposób doładowywane 24 godziny na dobę. Musiano bardzo często uzupełniać wodę destylowaną, bo gotowały się te akumulatory, że hej.

Reply to
RR

Powitanko,

Mozesz rozwinac z ta chemia? Te 3mV to w dol od 20?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak
Reply to
invalid unparseable
W

W dniu niedziela, 28 października 2012 13:32:04 UTC+1 użytkownik zapinio napisał:

Wcale nie takie grosze bo 8 dych trzeba wyjąć z kieszeni i zapłacić. A jak ktoś ma inne zasilacze i trochę pomyślunku to praktycznie beznakładowo ładowarkę wyrzeźbi. Jak się w mesiu urodziłeś to możesz miec inne zdanie odnośnie tego że 8 dych to grosze. Nie wszyscy są takimi bogolami jak Ty.

Reply to
kogutek44

W dniu niedziela, 28 października 2012 14:17:31 UTC+1 użytkownik zapinio napisał:

Dla własnej satysfakcji elektronik pracuje za darmo:) Nic typowego nie opłaca się robić samemu ale własnego czasu się nie liczy bo to hobby dla niektórych.

Reply to
detektyw.rutkowski

W dniu niedziela, 28 października 2012 14:17:31 UTC+1 użytkownik zapinio napisał:

Wychodzi że za godzinę pracy biorę mniej niż Ty. I dlatego zamiast kupowac następnego gzora z którym nie wiadomo co zrobić jak nie używany dołożyłem trzy diody do ładowarki od wiertarki. I w ten prosty sposób mam uniwersalną ładowarkę do wiertarki i do akumulatora. A że było w ładowarce dużo miejsca i jeszcze parę elementów się zmieściło to ładuję z niej akumulatorek 9V do miernika i 5 akumulatorków wielkości baterii R6 do pewnego urządzenia. Kreatywność się takie coś nazywa. Ty nie jesteś kreatywny to musisz wszystko kupować. Wiesz co. Tak mi przyszło do głowy. Jak Ty musisz wszystko kupować i za zrobienie czegokolwiek płacić. To się może okazać że jak zrobić podsumowanie ile który z nas ma pieniędzy i różnych pożytecznych rzeczy. To może wyjść że ja mam więcej.

Reply to
kogutek44

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.