ladowarka akumulatora zelowego ...

Witam chcialem sie zapytac o parametry ladowania akumulatora zelowego . posiadam akumulator zelowy 6V , 4,5Ah ... domyslam sie ze napiecie ladowania powinno byc wieksze niz 6V i moze wahac sie w granicy 7,5V zastanawiam sie tez czy moge ladowac go prymitywna ladowarka zrobiona z transformatora , prostownika i jakiegos filtra z kondensatora czy wymygana jest stabilizacja napiecia czyms z serii 78... interesuje mnie tez czy akumulator ten mozna ladowac w kazdej chwili jak litowo-jonowe czy raczej czekac do wyczerpania sie ?

Pozdrawiam i z gory thx za odpowiedz ;)

Nikon

Reply to
Nikon
Loading thread data ...

Dnia Thu, 8 Mar 2007 00:45:11 +0100, [Nikon] napisał(a):

Traktujesz ten aku jak kazdy inny aku ołowiowy. Nie pytaj o napięcie ładowarki, bo ładowarka powinna zapewnić kontrolę prądu i być raczej źródłem prądowym aniżeli napięciowym (może np. mieć nap. wyjściowe na biegu luzem 16 V i służyć zarówno do ładowania aku 6V jak i 12V). Aku ołowiowe nie należy rozładowywać "do wyczerpania", bardzo tego nie lubią.

Reply to
Jacek Maciejewski

... a szybko go wykonczysz.

A to czemu? Jakie wiec jest kryterium zakonczenia ladowania? Bąbelki???

...jesli sie uda ja w pore odlaczyc, zanim uszkodzi akumulator.

Akumulatory zelowe (takie naprawde zelowe, ktore sa dosc rzadko spotykane) sa bardzo wrazliwe na przekroczenie dopuszczalnego pradu ladowania oraz na przeladowanie. Aku AGM (blednie zwane zelowymi - z elektrolitem zwiazanym we wlokninie szklanej) sa bardziej odporne co nie znaczy, ze mozna je katowac. Z reguly na obudowie znajduja sie dane dotyczace maksymalnej wartosci poczatkowej pradu ladowania oraz napiecia, po osiagnieciu ktorego nalezy zakonczyc ladowanie (innego dla pracy cyklicznej i innego dla buforowej). Tak wiec ladowarka powinna zapewniac zarowno ograniczenie pradu, jak i napiecia - a najlepiej, jesli po osiagnieciu napiecia zwykle

14.4V przelaczy sie na 13.8V (7.2 i 6.9V)
Reply to
Lukasz Spychalski

to prawda...

więc nie rozumiem tego stwierdzenia, a zwłaszcza

powyższego stwierdzenia. Biorąc pod uwagę, że akku ołowiowe ładuje się CI/CV to napięcie jałowe na pewno nie może być 16V (chyba, że masz akku z 8 celami, ale to byłby pierwszy taki, jaki widziałem...)

Reply to
Marek Lewandowski

Dnia 8 Mar 2007 02:52:17 -0800, Marek Lewandowski napisał(a):

No co, nie słyszałeś o źródłach prądowych? To nie miejsce na wykład podstaw elektroniki :) Podłub w podręcznikach.

Reply to
Jacek Maciejewski

przestań nosić nos wysoko i doczytaj o reżimie ładowania akku ołowiowego.

Reply to
Marek Lewandowski

Nieprawda. Akumulatory żelowe zazwyczaj można ładowac pradem 0.3C.

Nieprawda. Musisz pilnować końcowego napiecia ładowania. Akumulatory żelowe nie znoszą przeładowania - wysusza je nieodwracalnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 8.03.07 (czwartek), '[Nikon]' napisał(a):

Zerknij do noty aplikacyjne układu LM317, jest tam schemat takiej ładowarki

- jest to źródło napięcia (stabilizowane) 6V z ograniczeniem prądu (dobierane poprzez rezystor). Zbudowałem taki układ i działa znakomicie, trzeba tylko dobrać elementy. Wartość rezystora dobierasz tak, by nie przekroczyć maksymalnego prądu ładowania (ja dałem 1 Ohm, co daje ok.

700mA, a wg danych ma być 1.2A max), podawanego dla każdego akumulatora, zaś dzielnik napięcia nieco ponad 6V - ja dobrałem na 6.9V, gdyż akumulator wykorzystuje rzadko (oświetlenie do roweru). Nawet płytkę do tego zrobiłem, tylko nie mam czasu tego polutować... ;)

Oczywiście, możesz go ładować w każdej chwili. Także ładowarką, o której wspominam wyżej. :)

Reply to
Dykus

Użytkownik Dykus napisał:

dorzuce swoje trzy grosze:

-Zamiennikiem lm317 jest lm350 (tylko ma większy prąd)/

-1 Ohm (rezystorek 1W) to 650 mA i dla tej wartości można jeszcze się obejść bez radiatorka na lm'e, jak chcesz więcej to trzeba kawałek blachy przykręcić

-Transformator najlepiej 9V -większe napięcie będzie tylko lepiej grzało.

Reply to
emilKropkAprochnicki

znalazlem ladowarke do Akumulatorkow niklowo-kadmowych .. chyba nadaje sie tez do ladowania mojego aku .. ladowarka ma napiecie 7V i prad 200mA , wydaje mi sie ze to wystarczy do naladowania

6V akumulatora ...

Pzdr. Nikon

Reply to
Nikon

Witam,

Dnia 25.03.07 (niedziela), '[Nikon]' napisał(a):

NWg mnie nie nadaje się. Owszem, ma ograniczenie maksymalnego prądu, ale do Ni-Cd to pewnie będzie źródło prądowe - ładowanie stałym prądem (w prostych ładowarkach bez kontroli napięcia), zaś akumulator żelowy ładujesz do określonego napięcia (zależnie od przeznaczenia aku) z ograniczeniem maksymalnego prądu ładowania. I teraz zgaduj-zgadula co znaczy, że ładowarka ma napięcie 7V... Jeśli masz

100% pewność, że napięcie ładowarki nie wzrośnie powyżej tych 7V, to mozna spróbować (maksymalne napięcie ładowania wynosi 2,4V/ogniwo). Tylko czy warto tak kombinować?

Nie jesteś w stanie złożyć tych ładowarek, które Ci ludzie na grupe polecali (w tym także ja)? Przecież sam pisałeś o czymś na 78xx, dostałeś na LM317, nie może być? Może jednak warto kupić fabryczną?

Reply to
Dykus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.