Kablówka, a pod??czenie komputera. Ró?nica pote

No dobra, powiem wprost: Na telewizorach tych z wtyczką dwubolcową (bez uziemienia) jest narysowany taki kwadracik w kwadracie. (dwa kwadraty jeden w drugim) Oznacza to, że obudowa ma własności izolujące. Czy widziałeś komputer z takimi kwadratami?

Przyznam że nie widziałem komputera stacjonarnego spełniającego takie warunki. Dell, HP robią plastikowe, ale tył jest w metalu. Przemysłowe komputery widziałem bez śledzi, ale całkowicie metalowe...

Nie wiem czy można jeszcze znaleźć CRT na gwarancji. Karierę "serwis RTV" zakończyłem razem z tymi telewizorami i o nich się wypowiadam. Do końca były robione bez izolacji. Koreańskie po taniości, europejskie po inności. Szczególnie Philips tu wymyślał: typu zasilacz i odchylanie na jednym tranzystorze.

Reply to
Desoft
Loading thread data ...

Użytkownik "Desoft" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:i6draa$opp$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Masz bardzo nieaktualne informacje. Obecnie każde instalowane gniazdo musi mieć styk i przewód PE. Co więcej przewód musi być również obecny w puszce dla wyłącznika oświetleniowego. Gniazda "bez kołka" można już chyba tylko w starych, remontowanych instalacjach (nie mylić z modernizowanymi).

Reply to
William Bonawentura

Tylko że mam aktualne mieszkanie. I nie mam obowiązku przerabiać w nim instalacji elektrycznej. Zapis w papierach TV: podłączać tylko do gniazdka z bolcem może wymusić na mnie dorobienie dedykowanej instalacji, lub niekupowanu takiego TV.

Przypominam, że pytający podał że _stary TV_ więc bez szans na bolec.

Reply to
Desoft

Desoft napisał:

Też odpowiem wprost: a cholera wie. Rzadko przychodzi mi do głowy szukanie kwadracików na obudowach, a już żeby takie rzeczy latami pamiętać, to w ogóle.

Stoi koło mnie (w charakterze durnostojki) Macintosh Classic. Plastikowy cały, kabel klasyczny, komputerowy. Kwadracików brak. Żaden z iMaków też śledzi nie miał. Kwadracików raczej też.

Obejrzałem dwa zasilacze (pudełeczko z podłączanym kablem sieciwym) o takim samym zastosowaniu i zapewne zbliżonej konstrukcji wewnętrznej. Jeden na klasyczny kabel komputerowy -- brak kwadratów. Drugi na kabel płaski, dwuprzewodowy -- kwadraciki są. Przypuszczam, że znaczek jest umieszczny w zależności od tego, jakie konstruktorowi złącze podpasowało, a nie od tego jakie własności ma obudowa.

Ale teraz to chyba każden jeden telewizor ma jakieś HDMI czy inne cóś. Czyli jest możliwość kontaktu z bebechami, a to ma większe implikacje niż rodzaj obudowy. Nie znaczy to oczywiście, że musi być od razu bolec -- laptopy tez maja HDMI.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Te kwadraciki to właśności izolujące obudowy. I może obie nawet są izolujące, ale ta "bez" nie była na to sprawdzana, nie dostała kwadracików i musi mieć kabel z uziemieniem - z punktu widzenia ekonomii dopadła ją unifikacja.

Sprowadza się do jednego. Możliwości porażenia. Laptop zasilany niskim napięciem nie podpada pod ochronę. TV z odpowiednim zasilaczem też.

Reply to
Desoft

Desoft napisał:

*Nie musiała* dostawać kwadracików, *bo miała* kabel z uziemieniem. Tak ta implikacja wygląda. Nie wykluczam, że poza widzimisiem projektanta miało to też podłoże ekonomiczne -- "badania" obudowy w celu uzyskania przydziału na kwadraciki mogą trochę kosztować.

No tak, to jednak odpowiedniość bebechów jest brana pod uwagę, a nie obudowa. Trudno sobie wyobrazić plastikową obudowę, która nie dość dokładnie izoluje od napięcia z sieci.

-- Jarek

PS Wziąłem zasilacz od laptopa (z uziemieniem) i zmierzyłem omomierzem rezystancję między bolcem a jedyną odsłoniętoą częścią metalową, czyli końcówką wtyczki niskiego napięcia. Nieskończoność. Czyli jesli ten przewód "ochronny" coś chroni, to krasnoludki wewnątrz zasilacza.

Reply to
Jarosław Sokołowski

No nie do końca. Ekran transformatora powinien być do niego podłączony - jak przebije trafo to najpierw wywali różnicówkę. Jak zalejesz zasilacz wodą - tak samo.

Mirek.

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

Wiem, że nie do końca. Jak taki krasnoludek polezie w okolice prostownika i kondensatora w obwodzie wejściowym, to już po nim.

Pod warunkiem, że ta różnicówka jest. Jak nie ma, to może być różnie. Poza tym nie przypuszczam, by w tym zasilaczu separacja uzwojeń transformatora była gorsza niż w zasilaczach z kablem bez przewodu ochronnego.

Jarek

PS Znalazłem inny zasilacz i pomierzyłem w nim to co poprzednio. Między bolcem ochronnym a wtyczką niskiego napięcia rezystancja wynosi zero. Widać są dwie szkoły na temat tego, gdzie podłączać przewód ochronny.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Dlaczego? Wystarczy jedno gniazdko D-SUB dostępne dla Palca probierczego (PN-EN 60950-1:2007, 2.1.1.1)

A może obniża emitowane do sieci zakłócenia. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:4c8f2bc2$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Uzupełnię, bo może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Jako obudowę dokładnie izolującą wyobrażam sobie taką obudowę, że nie ma dostępnej żadnej części metalowej. Wtedy sama obudowa załatwia dwa kwadraciki. Natomiast obudowa udostępniająca jakiś element metalowy (połączony z elektroniką) nie dość dokładnie izoluje od napięcia sieci i dwa kwadraciki stawiają dodatkowe wymagania na elektronikę - podwójna (lub wzmocniona) izolacja. Alternatywą jest izolacja podstawowa + uziemienie, ale wtedy bez kwadracików. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Pan Piotr Gałka napisał:

Dokładnie tak samo to rozumiem. Ale skoro nawet malutkie zasilacze we wtyczce mają transformatory z izolacją pozwalającą dać im owe kwadraciki, to nie wierzę, że jakiś flejtuch robi takie, które by z tym miały problem. A już zupełnie nie wierzę w to, że te z gorszą izolacją robi się specjalnie. Tak więc w praktyce występuje alternatywa: albo kwadraciki, albo dodatkowy drucik. Oba zasilacze równie dobrze izolują część sieciową od reszty urządzenia. Przewód ochronny chroni bardziej producenta niż użytkownika -- jak coś się wydarzy, to zawsze może się tłumaczyć, że trzeba było podłączyć do gniazdka z bolcem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie robi się praktycznie już w ogóle transformatorów z izolacją podstawową dla urządzeń zasilanych z sieci. Tylko ze wzmocnioną. Nikt nie chce się bezsensownie narażać na ewentualny zarzut tym bardziej, ze już naprawdę małe rdzenie E10/5/5 mają karkasy umożliwiające spełnienie normy 61558-2-17. Karkas spełniający normę (głównie chodzi o odstępy izolacyjne) dla tej miniaturki wygląda tak:

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Wspomniałem poprzednio o zakłóceniach. Jeśli mnie pamięć nie myli to bada się zakłócenia emitowane przez urządzenie do każdej z linii sieci zasilającej względem ziemi. Jeśli coś ma zasilacz impulsowy to można sobie wyobrazić, że wejście zasilacza skutecznie wyfiltrujemy (między sobą bez uziemienia) i między zaciskami wejściowymi nie ma nic zakłóceń. Gdyby zasilacz był symetryczny i transformator idealnie symetryczny to takie zaciski wejściowe względem masy też nie będą miały zakłóceń, ale idealnych transformatorów nie ma. Możliwość zrobienia filtru w którym kondensatory są połączone z przewodem, względem którego potem mierzy się zakłócenia istotnie wpływa na skuteczność filtracji. To może być powód stosowania wtyczki z bolcem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Właśnie leży mi na biurku przewód sieciowy komputerowy. "Przyszedł " razem z zasilaczem do dysku przenośnego, zasilacz wygląda jak laptopowy. Gniazdo w zasilaczu standarodowe komputerowe. Kabel sieciowy: wtyk komputerowy, a z drugiej strony wtyczka płaska. Coby nie było, kabel zalewany, więc be żadnych takich co uciąłem wtyczkę i założyłem inną :-)

Reply to
Desoft

Pan Piotr Gałka napisał:

Może być. Jeśli nie stosowania, to przynajmniej argumentowania. Wtyczka z uziemieniem pasuje do każdego gniazdka. Jak ktoś tak podłączy i sobie zrobi kuku, to można powiedzieć, że sam sobie winien. Ale jeśli powodem stosowania bolca jest zmniejszenie zakłóceń, to mogą od tego ucierpieć również inni. Czy nie należy tego (możliwości niepodłączenia trzeciego przewodu) uwzględniac przy badaniu urządzenia i dopuszczeniu go do użytkowania? A nade wszystko, czy nie można tak konstruowź układów, by nie siały ponad normę? Przypomnę, że chodzi tu o najzwyklejszy laptop i zasilacz do niego. Albo o telewizor.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Z mojego podwórka: Mała przetworniczka zrobiona na MX845 (700kHz) i transformatorze C&D

78253/55MVC dająca 5V 100mA (układ całkowicie symetryczny, trafo ma po obu stronach uzwojenia z odczepem w środku) daje zakłócenia Common Mode (150kHz-30MHz) zbliżone do limitów EMC, mimo, że w szereg z zakłóceniami jest pojemność trafa (a to tylko 4pF). P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Zapewniam Cię, że nawet przy nawijaniu bifilarnym transformator nie jest pojemnościowo symetryczny :( Dlatego zawsze zalecam moim klientom pracę na niższej częstotliwości.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Piotr Gałka napisał:

Zbliżonie, nie przekroczone, więc chyba dobrze. Czyli da się. Trochę to denerwujące, że (podobno) mamy postęp we wszystkim -- plastiki, teflony, izolacje, filtry, szmery bajery, a urządzenia zamiast mieć mniejsze wymagania co do zasilania, maja coraz większe. I jeszcze każą montować uziemienie (zerowanie, ochronę czy co tam jeszcze) w każdym gniazdku w domu. Ja rozumiem, że gdzieś przed reformą rolną, gdy izolowano przez owijanie w bawełnę czy inne powlekanie gutaperką, to się pralkę Franię i radio Pionier uziemiało. Ale żeby taraz wymagać tego od laptopa?

Reply to
Jarosław Sokołowski
[...]

Pralka Frania ze swoim silnikiem nie siała zakłóceniami, nowoczesne urządzenia sieją strasznie. Współczesna pralka to powrót do silnika komutatorowego - o zgrozo!

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale to przetworniczka. Dorzuc do tego reszte ukladu i zacznie byc kiepsko.

To akurat jest dosc pozytywne.

No i laptop bywa nieuziemiony. A potem sa problemy :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.