Ile linii jest w TV? JPEG -> TV

Dzien dobry.

Pomozcie, prosze. Ja tu pierwszy raz. W sensie, ze pisze pierwszy raz.

Jest tak: chce zdjecia z aparatu cyfrowego zrzucic na plytke CD, wsadzic do DVD-playera i wyswietlac na telewizorze. Niby nie problem, bo prawie kazdy DVD to umie, ale...

Nie wiem, czy to standardowe zachowanie, ale moj DVD poszerza/powieksza JPEGi do wielkosci ekranu. I tak ma napisane w instrukcji. Aparat daje proporcje 3:2 [albo, po obroceniu 2:3], telewizor ma 4:3 [albo co gorsza 16:9]

- proporcje ida sie dymic. Nie bez znaczenia jest tez, ze zdjecia maja srednio ponad 1.5MB, kiedy po sesownym zmniejszeniu ilosci linii starczylaby jedna piata tego albo mniej. A tak DVD niepotrzebnie dyskiem miele, pracuje nad pomniejszaniem, czas robienia miniaturek wzrasta niepomiernie itd.

Sensowne jest, zeby zdjecia dopelnic z ktorejs strony czyms do proporcji 4:3 i przeskalowac do dobrej ilosci linii. I tu zaczynaja sie schody. Do ilu linii? Niby w manualu mam, ze DVD daje 480 linii. ale cos mi sie po glowie kolacze [w koncu skonczylem eletronike, tylko ze nascie lat temu], ze w TV sa miedzylinie. To by dawalo 960 linii. Czy te 960 linii JPEGa sie wyswietli, czy DVD to przeskaluje do 480 linii, a TV dorzuci miedzylinie takie same, jak zwykle linie? Co gorsza cos mi lazi po glowie, ze 10 linii z tych 960 idzie na cos [powrot plamki chyba]. Czy 5 z 480?

Google nie poradzil, wiedza tez, chcialem eksperymentalnie. Nagralem pare JPEGow w paski [kazda linia grubosci jednego piksela, w innym kolorze] o roznych wysokosciach [475, 480, 950, 960]. Myslalem, ze telewizor wybuchnie albo mi oczy wypadna.

Poradzcie, jak to przeskalowac, zeby jakosc byla najlepsza, i wykorzystac to, co moge ze sprzetu wycisnac i nie mnozyc megabajtow bez potrzeby. Szczegolnie bym chcial uniknac sytuacji, ze ja nagrywam na powiedzmy na 480 pikseli, a on mi przeskaluje na 475]. No bo jakosc takiego przeskalowania to chyba jest taka sobie. Czy moze dac 950 albo 960, zeby te miedzylinie tez pracowaly.

Ratunku :)

Pozdrawiam serdecznie grupowiczow.

Jacek Banasz.czyk

PS. BTW a moze jakis enhancement dolozyc, zeby lepiej wygladalo? Jakis kontrast, biel, uwydatnienie linii? Tylko nie za agresywny, bo to masowka ma byc, bez nadzoru czlowieka.

Reply to
Jacek Banasz.czyk
Loading thread data ...
[...]

Normalna rozdzielczość dla standardu europejskiego to 768x576. Ale, być może lepiej będzie użyć jeszcze mniejszej: 384x288. Jeśli nadal nie będzie to działało po Twojej myśli, to pozostaje już tylko spróbować 640x480.

Co do samej techniki: sygnał jest nadawany owszem, w dwóch ramkach. Standard mówi: 625 linii, 50 Hz (NTSC: 525 linii, 60 Hz), co daje 2 ramki po 312.5 linii, z czego część znów jest tracona na powrót, synchronizację a potem odzyskiwana, np. przez telegazetę :-) W ostatecznym rozrachunku pozostają 2 ramki po 288 linii. Ilość punktów w linii jest mniej krytyczna, bo to czyste, analogowe rozwiązanie - jedni mówią 768 (wtedy 'pixel' będzie kwadratowy) inni

720. Diabli wiedzą, ile naprawdę. [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

AFAIR, to z szerokości pasma luminancji wychodzi, że coś 720 linii (360 par linii) na szerokości obrazu można rozróżnić dla ca. 3dB kontrastu... Tak kiedyś coś mi wyszło z nieco szacunkowego liczenia. Ekipa od DVD zdjae się to zdanie podzielać, bo DVD siedzi w 720x576... I do tego bym się dostosował, bo to w końcu odtwarzacz DVD. Aha - 720x576 jest niezależnie od proporcji ekranu (!).

Reply to
Marek Lewandowski

Mam podobny problem... Moj DVD (najtanszy Manta 001) tak skaluje obrazki ze np.800x600 pomniejsza i wychodzi prostokat o wielkosci 1/4 ekranu :-( Droga eksperymentu wyszlo mi ze najlepiej wyswietla przy rozdzielczosci od 640x480 (male margiensy ale standardowy "format") do bodajze 560 w pionie (ekran wykorzystany w 100% a nawet czesc zdjecia wychodzi poza ekran)

Adam

Reply to
Adam

Moge dodac ze 576 w pionie juz powodowalo glupie skalowanie na Manta DVD001

Reply to
Adam

Nie wychodzi - pasmo ograniczać trzeba w przypadku nadajników TV.

Dla częstotliwości fonii oddalonej o 5.5 MHz?

Bardzo prawdopodobne, niestety.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Kazdy odtwarzacz ma 720x576 - taki jest profil MPEG-2. Co do formatu - nic nie stoi na przeszkodzie by dawac 720x576 w innym formacie - wtedy DVD (dekoder MPEG-2) skaluje obraz tak py zachowac proporcje. informacja o proporcjach umieszczona jest w strumieniu elementarnym (w naglowku) i mozna ja zmieniac bez potrzeby rekompresowania.

Jesli chodzi o mniejsze to nalezy pamietac ze bezpeicznie jest poslugiwac sie wielokrotnoscia 16 w przy okreslaniu rozmiaru w pionie i poziomie. Nalzezy pamietac ze TV nie wyswietla czesci obrazu (z tych 720 pixli widoczne jest maks 680 a czasem i mniej podobna zasada obowiazuje w przypadku rozdzielczosci pionowej - liczby widocznych lini).

zas wspomniane 768 wlasciwie dostepne jest tylko w urzadzeniach komputerowych (tzw kwadratowy pixel)

Reply to
PAndy

PAndy snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

No tak. Ale tu chodzi o statyczne JPEGi. Spora czesc odtwarzaczy DVD potrafi je pokazac. Choc zdrowy rozsadek mowi, ze JPEGi pokazuje ten sam procek i ten sam [mikro]program, wiec jest duza szansa, ze wielkosci beda te same.

Reply to
Jacek Banasz.czyk

Marek Lewandowski snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

Ile by nie bylo, to juz jest do przodu. Sie niepotrzebnie zafiksowalem na

480 liniach [z dokumentacji do DVD] i kwadratowych pikseleach. Dzieki. Przynajmniej mam pomysl, czego szukac i z czym eksperymentowac.
Reply to
Jacek Banasz.czyk

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Taaa? primo, podnośna koloru w composite video siedzi wcale nie tak daleko od pasma użytecznego luminancji, secundo jak nie composite, to jakoś mi sie nie wydaje, żeby pasmo przenoszenia dla S-video było nieograniczone. Nawet po podpięciu po komponentach zostaje pasmo przenoszenia wzmacniaczy na dupie kineskopu... Nie, nie siedzę w TV/analogu, nie, nie pamiętam na wyrywki... Jasne, czy się przyjmie 700 czy 800 to prawdopodobnie wsio ryba...

Reply to
Marek Lewandowski

dobry soft do authoringu robi z tego tzw still czyli I klatke MPEG-2 i powtarza ja lub blokuje odtwarzanie wykorzystujac to ze dekodery MPEG-2 do dvd supportuje tzw trickowe odtwarzanie MPEG, inna sprawa jesli nagramy na plyte jpg ale wtedy dekoder programowo musi to przetworzyc na dane do wyswietlania - czyli pewnie albo transkoduje to na MPEG (mozna wykorzystac sprzetowe iDCT, konwersje przestrzeni kolorow itp) albo procek programowo obrabia dane ale jak znam niektore uklady do MPEG to jest to raczej wolne bo tna koszty i np te jednostki nie maja FPU.

po prostu trzeba uzyc oprogramowania do authoringu dvd z obsluga zdjec, chyba sa nawet freeware tylko moze nie tak wygodne (na linxua ale sa binaria i dla windy), zawsze mozna nagrac plytke jako sciezka z danymi + normalne dvd... - ma sie wtedy szybkie wyswietalnie na tv zdjec a dodatkow np zdjecia w pelnej rozdzielczosci do druku.

Reply to
PAndy

Siedzi pod koniec pasma, niestety. Poza tym - ktoś zmusza do korzystania z composite? ;-P

Ależ to jest oczywiste. Mi chodzi tylko o ograniczenie pasma jako takie. Swego czasu Francuzi opracowali system TV z 819 liniami i pasmem 12 MHz, kolor w czymś zbliżonym do SECAM ale modulacja pozytywowa dla luminacji. Nie przyjęło się :-(

Dokładnie - różnica szerokości pasma nieistotna.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Trzena kabelkami - to chyba jakis standard dla RGB/SCART. Bo powyzsze to nijak w pelnym pasmie przez filtry TV nie przejdzie, a jeszcze przypadkiem moze zly kolor albo i fonie wygenerowac.

W dodatku dla JPG to by sie przydaly jakies niewielkie marginesy - bo pelny sygnal to poza widoczne pole wychodzi.

J.

Reply to
J.F.

Nie bardzo rozumiem, sygnal YCbCr jest przesylany po jednym druciku (no moze tez byc rownolegle) ale generalnie zasada jest taka ze mamy probki przeplatane CrYCbY a wiec jak widac probek lumy jest 2 razy wiecej niz chromy - to jest tzw 4:2:2, mozemy jeszcze zgubic co druga linie i wtedy mamy 4:2:0 - taki format uzywany jest w MPEG-2 ktory mamy w DVD i DVB (tv satelitarna). A jesli mowimy o CVBS to tez nie ma problemu Y podajemy bezposrednio na DAC a CbCr moduluja odpowiednio faze i amplitude podnosnej koloru (w PAL i NTSC) lub (SECAM) czestotliwosciowo naprzemiennie Db Dr. w SVHS mamy oddzielnie Y i C - no a zeby miec RGB to musimy przepuscic to przez konwersje koloru, w niektorych DVD mamy wyjscie YPbPr - to jest analogowa reprezentacja YCbCr (OT nie wiem czemu wszyscy mowia ze to najlepsza jakosc to wlasnie YPbPr - IMHO lepiej zrobic space color conversion w precyzyjnym ukladzie cyfrowym niz na rezystorkach i wzmacniaczach operacyjnych w TV czy monitorze...) A dla broadcastingu po prostu przycina sie pasmo Y do ok 5MHz a CbCr do

1,3MHz i 1,6MHz i odpowiednio moduluje nosna RF - tylko tu moze nastapic nalozenie audio i video ale jak mowie przycina sie pasmo - zas do przesylania po niskiej wystarcza ten jeden drucik - wtedy idzie CVBS bez ograniczania pasma bo nie ma przesylanego audio w postaci zmodulowanej ale idzie to oddzielnymi przewodami.

Wspomnialem o tym, widoczna czesc to ok max 680 pikseli w praktyce czasem tylko 640...

Reply to
PAndy

Ale takie sygnal cos przyjmie .. poza sprzetem studyjnym ?

No i jest klopot pod tytulem pasmo przenoszonych sygnalow koloru - luminancja moze sie zmienic szybko, ale kolor nie. Czasem chyba wychodzi na meczach pilkarskich - jak biegaja czerwoni na trawie ..

Nie wiem czy nie mniej nawet - wszak trzeba wyciac pasmo podnosnej koloru.

J.

Reply to
J.F.

Jacek Banasz.czyk snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl> napisał(a):

Jestescie wielcy. Dzieki.

Dokladny raport zdam pewnie po swietach, bo czasu nie starczy wczesniej.

Ale juz mam pierwsze wnioski po wstepnych testach.

Sprzet: DVD: jakis JVC z nizszej półki, telewizor: Sony - duzy, ze sredniej półki. Nazwy modeli - po swietach.

Oczywiscie moje wnioski maja szanse byc prawdziwe tylko dla tych konkretnych urzadzen. Przy pokazywaniu JPEG z plyty CD w odtwarzaczu DVD ewidentnie kazdy producent postepuje po swojemu.

Przede wszystkim - ilosc linii. Rzeczywiscie 576 wydaje sie byc najlepsze. Jeszcze wygeneruje pare obrazow kontrolnych i sie upewnie, ale rokuje najlepiej.

Marginesy: ten konkretny odtwarzacz sam dodaje marginesy. Dosc duze. Caly JPEG, wlacznie z rogami jest widoczny w telewizorze.

A teraz bedzie ciekawiej - ilosc "pikseli" w linii. 720 - obcielo kawalek z lewej strony. Nie "nie widac w TV", tylko widac, ze nie ma. Za to 768 pikseli w linii wychodzi rewelacyjnie. Rewelacyjnie w sensie, ze nic nie obcielo, nic nie dodalo. Przypuszczam, ze jest to uklon w strone uzytkownikow, ktorzy robia zdjecia w proporcjach 4:3. Nie testowalem jeszcze pod katem jakosci obrazu. Jeszcze poeksperymentuje z wieksza liczba punktow, bo przy 768 odrobinke gubia sie proporcje [tyle samo pikseli, co linii jest o 10% szersze niz wyzsze]. Mozliwe jest, ze to wina albo zasluga telewizora.

Pozdawiam przedswiatecznie.

Reply to
Jacek Banasz.czyk

Hm z tego co wiem nie ma standardu na zlacze w sprzecie konsumenckim w standardzie cyfrowym YCbCr. W USA wiele odtwarzaczy DVD i tunerow DTV (glownie HDTV) ma zlacze DVI. A norma ITU-R BT.656 definiuje tylko zlacze dla sprzetu studyjnego, wiem jednak ze czasem mozna trafic na ekskluzywne STB czy DVD posiadajace wyjscie sygnalu cyfrowego video w standardzie bt656, duza czesc ukladow dekoderow mpeg-2 posiada wyjscie cyfrowe w tym standardzie, wiekszosc cyfrowych enkoderow posiada wejscie w tym standardzie - wiec jak sie ktos uprze to moze zrobic tuning odtwarzacza DVD (chyba niektore maja mozliwosc podmiany karty enkodera - ale to naprawde ekskluzywny sprzet)

Dlatego PAL jest duzo lepszy niz SECAM i twierdze ze SECAM to system uzasadniony tylko politycznie. IMHO PAL jest najlepszym systemem TV kolorowej.

Nie tylko ze sie nie wycina ale nie wolno wyciac pasma podnosnej. - typowe pasmo CVBS to ok 5 - 5,5MHz ale nic nie stoi na przeszkodzie by bylo wieksze. Przeciez przesylany kabelkiem CVBS wchodzi na dekoder koloru a audio trafia do wzmacniaczy - oba tory sa niezalezne.

Reply to
PAndy

Czyli wniosek ze trzeba przygotowac jpg z mniejsza rozdzielczoscia, proponowalbym 640 pikseli w lini i np 512 lini - mysle ze to bezpieczne rozmiary i zachowany bedzie stosunek a takze co moze nie byc bez znaczenia obie liczby ladnie dziela sie bez reszty przez 2 i 16. Moze tez warto zastanawic sie nad softem do nagrywania na DVD zdjec, potrafi on nagrac DVD ktore odtworzy sie na kazdym playerku bez klopotow i w pelni wykorzysta sprzet a jaka druga sciezka nagrac normalne pliki jpg w oryginalnej i np pomniejszonej wielkosci.

Reply to
PAndy

No i w tym problem - a pytanie bylo jak wyswietlac na zwyklym TV. Pozostaje miec nadzieje ze pieknie dziala RGB na SCART

IMO - akurat pod tym wzgledem to chyba nie ma wiekszych roznic miedzy systemami. Do TV to chyba obie dobre. Gorzej z komputerami - SECAM sie do Spectrum itp nie nadaje :-( Ale i PALu nie jestem pewien - jesli chce zapalic jeden czerwony piksel .. to nie przemigruje jakos do nizszej linii ?

Ale to przy rozdzielonych torach - a jak odroznic w composite czy to podnosna czy kraciasta marynarka prezentera ? O ile pamietam to w odbiornikach jest pulapka podnosnej, zeby prazkow nie bylo widac, a w nadajnikach sie wycina to pasmo z sygnalu luminancji.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.