ile to jest ?

Loading thread data ...

Stanisław snipped-for-privacy@acn.waw.pl> napisał(a):

Jest to napięcie dokładnie równe napięciu odniesienia. O tym, do czego się dane decybele odnoszą zazwyczaj mówi literka za "dB", np. dBm oznacza moc w odniesieniu do 1mW.

Reply to
Krzysiek

To sobie policz dokładnie jakoś statystycznie. dB jest miarą wzgledną, nikt nie wie względem jakiego napięcia mierzyłeś te decybele.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Czyli zapewne chodzi o 0 dBm (1 mW @ 50 om).

U = sqrt(P*R) = sqrt(0.001 * 50) = sqrt(0.05) = ok. 0.2236 V

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski

Cześć! Nawet można odnosić wypłatę albo do płacy minimalnej, albo do średniej krajowej :-) Przynajmniej tak się bawiliśmy, jak uczyłem się tych decybeli. Maciek

Reply to
Maciek

Ma znaczenie. Dla m.cz. zazwyczaj używa się normy 1 mW @ 600 om (0.775V), dla w.cz. zazwyczaj 1 mW @ 50 om (0.2236V).

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Zdanie zostało obcięte.

Nie tędy droga. _Najpierw_ określasz, co chcesz mierzyć a _potem_ określasz poziom odniesienia. Dla sygnałów m.cz. poziom odniesienia jest napięciowy - bez względu na rzeczywistą impedancję źródła czy obciążenia - po prostu rzadko kiedy układy m.cz. pracują w dopasowaniu. Dla w.cz. poziom z zasady odnosi się do mocy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski
[...]

Co uznajesz za profesjonalne zastosowania? Tory m.cz.? 600 om to impedancja linii napowietrznej o dość ściśle określonych parametrach (odległość i średnica drutów) - zanikające. Linie kablowe mają impedancję rzędu 150 om a poziomy bada się w odniesieniu do napięcia

0.775V a nie 1 mW @ 150 om. Oczywiście podczas pomiarów tor obciąża się odpowiednikiem jego impedancji a nie 600 om. No i sprawa podstawowa: naturalne tory m.cz., w których istotna byłaby ich rzeczywista impedancja i konieczność dokladnego dopasowania już w praktyce nie istnieją.

Zastosowania studyjne? Impedancja wejściowa sprzętu studyjnego dla torów liniowych z wejściem bezpośrednio na tłumik to 200 om. Dla mikrofonowych zazwyczaj rzędu 1000 om.

Wymieniłem dwa profesjonalne zastosowania - telefonia i studio. O jakich innych profesjonalnych zastosowaniach myślałeś?

Uprzedzając: co prawda moje uprawnienia w zakresie pomiarów teletransmisyjnych wygasły parę lat temu (zanim wprowadzono bezterminowe), to jeszcze co nieco pamiętam. No - tabeli przeliczania Np na dB już nie - od tego mam kalkulator w razie potrzeby ;-P

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski

Przykro mi - od lat nie dopasowuje się tych linii. Na dokładkę nawet gdy były dopasowywane, to nie na 600 om, tylko na rzeczywistą impedancję toru. Ale ostatni stojak ze wzmacniaczami liniowymi dla radiofonii widziałem lat temu 25...

W sprzęcie pomiarowym jest oczywiste, że stosuje się standardowe impedancje źródła i obciążenia (niekoniecznie 600 om). Ale to jest _pomiar_ a nie _zastosowanie_.

Odkrycie Ameryki, jak słowo daję. Przeczytaj _uważniej_ posty, na które odpisujesz. Zacytuję:

===8<=== Dla m.cz. zazwyczaj używa się normy 1 mW @ 600 om (0.775V) ===8<===

===8<=== Dla sygnałów m.cz. poziom odniesienia jest napięciowy - bez względu na rzeczywistą impedancję źródła czy obciążenia - po prostu rzadko kiedy układy m.cz. pracują w dopasowaniu. ===8<===

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski

Jakiś zabytków używasz na krótkich liniach ;-P

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski

Nic mi nie mówi "WRF" - jak pisałem - ostatnio wzmacniacze do linii radiowej widziałem 25 lat temu.

Dobrze uczono. Ale jak już, to dopasować do rzeczywistej impedancji linii a nie wydumanej. Bo w to, że leci to po drutach na słupach raczej nie uwierzę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.