Ile linii jest w TV? JPEG -> TV

Reply to
Krzysztof Kucharski
Loading thread data ...

Hm trudno bedzie, bo schematy nadajnikow raczej nie sa popularne - ale trzeba to jakos filtrowac. Atari [800/130] tego nie robilo, mialo "zle" dobrana czestotliwosc pikslowa - i czarno-bialy obraz potrafil miec palete kolorow ktorej Amiga by sie nie powstydzila :-)

O, google cos znalalo

formatting link
"The Y signal is bandlimited to 3.2 MHz instead of the full 4 MHz usually used for monochrome, so as to reduce interaction with the color signal at 3.58 MHz. Here is one reason for the apparently greater sharpness of a monochrome image over a color image"

J.

Reply to
J.F.

Nie nie, popatrz na caly watek - lekko on odbil bo zaczeliscie kombinowac z szerokoscia widma sygnalu wizyjnego dlatego napisalem co i jak :D Wiekszosc DVD na rynku ma wyjscie CVBS. SVHS, SCART ,czasem YPbPr i czasem RGB na VGA. koniecznosci przycinania widma tak by nie wejsc na nosna fonii dotyczy tylko nadajnikow tv i modulatorow, tam wlasnie tnie sie to pasmo tak do 5MHz. Jednak w CVBS na wyjsciu DVD nie ma takiej potrzeby i czesto Y ma pasmo do ok 5,5 - 5,75MHz (w teorii system przenosi do 6,75MHz ale ze wzgledu na filtry + plus tlumienie DAC'a rzadko jest to powyzej 5,25MHz). Na YPbPr masz w pelni analogowa reprezentacje YCbCr...- wazne bo przestrzenie kolorow YCbCr i RGB sie nie pokrywaja - przejscie z jednego na drugi format przycina nam kolory o jakies kilka - kilkanascie milionow :D

Nie, SECAM jest gorszy a technologie PAL dopracowana to dtakiego poziomu ze naprawde nie ma sobie rownych - wystarczy przelaczyc zrodlo z PAL na SECAM i juz mozna obserwac jak rozjezdzaja sie kolory w SECAM'ie... poza tym w SECAM niemozliwa jest produkcja (no bo jak zmieszac prosto sygnal z dwoch zrodel? - w teorii mozna a praktyce...)

Czasem jest czasem nie ma - w teorii kazdy cyfrowy enkoder (kazdy lepszy) ma szereg przelaczanych badz nawet w pelni programowalnych filtrow, wsrod nich sa oczywiscie tzw lumatrap ktore wycinaja sygnal lumy w poblizu podnosnej chrominancji - w praktyce wiele firm wylacza takie filtry (nie wlacza ich wcale) by uzyskac jak najszersze pasmo. Sam MPEG czy JPEG wolny jest od tego problemu i mozesz miec kraciasta marynarke - problem powstaje tylko wtedy kiedy polaczysz sygnal luminancji i chrominancji a tak dzieje sie tylko w CVBS bo: SVHS, SCART RGB, RGB VGA, YPbPr przesylaja oddzielnie informacje o kolorze i nie ma interakcji meidzy luma i chroma. Widma sygnalow PAL mja dosyc zlozona strukture 3D i dlatego mozna je rozdzielac nie tylko metoda filtrowa ale rowniez innymi metodami - dlatego np PHILIPS opracowal technologie PixelPlus ktora naprawde obrabia sygnal TV w inny sposob niz popularne dekodery i naprawde widac znaczaca poprawe jakosci obrazu ale TV z Pixel+ jest drozszy o 1000zl... Najprostsza metoda odseparowania sygnalu chrominancji i luminanacji jest zastosowanie filtru grzebieniowego, problem w tym ze musi byc to filtr adaptacyjny - wiekszosc tv na rynku ktore chwala sie tym ze moja tzw COMBFILTER ma filtr ze stalymi wspolczynnikami i stad czasem po prostu nie da sie ogladac takeigo obrazu, do tego dochodza proste a wiec fatalne algorytmy odszumiania i czasem obraz na takim 100Hz z prosta cyfrowka wyglada gorzej niz na dobrej klasy analogowcu. ale to juz mocno offtopic wiec nie przynudzam.

Reply to
PAndy
[...]

Ale to NTSC... W PAL masz redukcję sygnału luminacji w okolicach 4.436 (o ile mnie skleroza nie myli). Ale tylko redukcję poziomu a nie całkowite wycięcie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zasada IMO ta sama, tylko czestotliwosc wyzsza.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Krzysztof Kucharski
Reply to
Krzysztof Kucharski

A kto wie czy nie czytalem. I naprawde nie widac tam filtrow zadnych ?

Taa - ale to mowisz o torze w.cz. A my o samej luminancji na wejsciu modulatora badz kodera.

Nie zauwazysz :-( A na kolorowych obnizenie nie dziala ?

No i ciekawostka - emisja kolorowa na TV b/w byla nie zauwazalna - jak oni sprytnie dodali podnosna, ze nie widac ? I to w secamie ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Krzysztof Kucharski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.