Absolutne podstawy - dlaczego...

Loading thread data ...

A bedziesz mial mozliwosci wykonawcze ? Bo to przydalby sie pakiet blach fikusnie wycietych, pilnikiem tego nie zrobisz ..

Bez rdzenia to moze zaroweczke zaswiecisz.

Hm, a moze nie - silnik z wirnikiem tarczowym mi sie przypomina .. I stojan latwy do zrobienia ..

P.S. A gdzie kupic tanio duze i mocne magnesy ?

J.

Reply to
J.F.

No widzisz chocby na ponizszym linku pierwszy czy drugi rysunek

- trzeba takie smieszne "kola zebate" zrobic.

Akurat myslalem o czyms odwrotnym - te cewki mozna zastapic magnesami stalymi, a za to tarcza zrobiona z odpowiednio uksztaltowanych drutow [cos ala szprychy w kole - ale bardziej skomplikowane]. Roznica o tyle istotna ze pole magnetyczne jest wtedy stale, druty poruszaja sie w waskiej szczelinie magnetycznej. Stale pole - wiec czesc magnetyczna moze byc z grubej litej stali.

Ogolnie chyba tanie, ale .. taki sensowny rozmiar 40x18x10mm - 6 zl. Razy kilkadziesiat sztuk .. Ferrytowe tanie, ale nie wiem czy dobre ..

J.

Reply to
J.F.

144 cewki, ale polaczone szeregowo. Przy malych obrotach masz [bardzo] niskie napiecie - lepsze "dlugi" drut nawiniety na cewkach niz wiele malych rownolegle polaczonych.

Z tym ze jak pisalem chodzi o uklad odwrotny. Nie mam pod reka rysunku, ale w tarczy drut moze wiele razy zygzakowac od srodka do obwodu i z powrotem. Kazdy taki przebieg musi byc w polu o przeciwnym kierunku - co wymaga wielu magnesow. W klasycznym silniku tarczowym pradu stalego jest tych uzwojen sporo z komutatorem. Tobie by wystarczylo jedno ..

Alez maja skutecznie hamowac obrot. W koncu chcesz odebrac pare kW mocy mechanicznej.

BEz rysunku sie nie obejdzie, ale to potrwa.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.