göra gsm till larmuppringare

Dec 04, 2004 7 Replies

Hej



Funderar om det finns nåt enkelt sätt o få sin gamla gsm-nalle o ringa upp ett nummer, vid brytande/öppnande av 2 tåtar eller vid reläutgång.



har några gamla lurar liggandes: ericsson a1018s, gf388, siemens c55, c25



vet att nån här har gjort det med nån lur nångång.



Mvh Johan


det har gjorts mer eller mindre avancerade larmsändare med just detta på kommersiell basis.

Dock krävs det ofta någon form av microkontroller för att hantera protokoll så att den kan ringa eller SMS:a iväg larmet till mottagaren via tex. serieportadapter på nallen.

/TE

"Johan Stenkilsson" skrev i meddelandet news:cot0tt$gv8$ snipped-for-privacy@usenet2.ath.cx...

Ett möjligt interface vore om du öppnade ett sånt SMS-tangentbord som finns till Ericssons mobiler och anslöt några poler där.

Det går att förbereda ganska enkelt:

-Rensa samtalslistan.

-Knappa in önskat nummer.

-Tryck på "yes".

-Avbryt uppringningen.

Nu har du önskat nummer i samtalslistan.

-Anslut via t ex SMS-tangentbordet till polen för knappen "yes".

Kan nu din styrenhet generera två långsamma tryckningar på "yes" så ringer mobilen numret du lade in vid förberedelsen. Första "yes" tar upp samtalslistan. Andra "yes" ringer upp numret. Ytterligare simulerade tryckningar avbryter inte uppringningen.

Anders

Hej Johan!

Jag lyckades programmera min PC att använda Nokia telefonen att SMSa på kommando.

formatting link

Känner du någon som kan programmera Visual Basic t ex så går det om man har tålamod att lära sig utveckligsmiljön. Det var klurigt vill jag minnas ;-)

Med vänliga hälsningar: /Svennis http://w1.213.telia.com/~u21316909/

"Anders Skelander" skrev i meddelandet news:7kpsd.10220$ snipped-for-privacy@newsb.telia.net...

Fast denna lösning är inte så tolerant mot oförutsedda händelser, kom jag på i går kväll. Om någon mot förmodan skulle ringa upp en mobiltelefon som förberetts enligt mitt förslag, så ställer den (Ericsson) sig i läget "obesvarade samtal, visa?" och då funkar det inte alls med uppringning via repeterade simulerade tryckningar på "yes".

Anders

Det bör väl iofs gå att undvika genom att man vidarekopplar telefonen någonstans? Men det kanske finns andra saker som kan hända ändå som kan medföra ungefär samma problem.

Olof Lagerkvist sm6xmk ICQ: 724451 @ssa.se Web: http://here.is/olof

"Olof Lagerkvist" skrev i meddelandet news:93Jsd.10312$ snipped-for-privacy@newsb.telia.net...

Bra idé!

Andra saker - ja, det skulle kunna komma ett SMS. T ex ett med information om planerat stopp i någon tjänst i operatörens nät.

Anders

Gå in på

formatting link

Sök på gnokii

Jag har satt laptop'en på att synka en Nokia 3210 med NTP tidsserver på internet. Och att starta saker när den får sms.

Dom flesta nokia telefoner kan prata "FBUS" är den äldre än 3xxx så är det risk att den endast pratar "MBUS" som du helst vill undvika.. :) FBUS är signalmässigt i princip RS232 med anna spänningsnivå. FBUS finns dokumenterat på nätet. Och i gnokii källkoden (GPL?).

Många Ericsson telefoner klarar AT-Hayes (ETSI 05.05 & ETSI 05.07) för gsm telfoner. Vilket gör att det räcker med en microkontroller (Basic stamp, PIC, ATmel etc..) som kan prata elementär RS232.

Det går annars att koppla display och tangentbord till en microkontroller. Om man absolut vill ha en viss telefon. Men iom att det finns såpass billiga telfoner är det enklare att ta en med ovanstående protokoll och använda. Man kan t.ex löda in en ytmonterad pic direkt på kretskortet som får kraft på samma sätt som telefonen.

Om någon annan testat något i dessa vägar så skriv gärna.. :)

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required