Dålig bild (Boxer)

Dec 07, 2004 27 Replies

mmm.. men där pratar man om hur många linjer per TV-bredd man får in med en viss kontrast mellan vitt och svart.

fast TV har faktiskt en smula högre upplösning i X-led än 'DVD:s allanrådande 720 linjer på bredden' dock beroende lite på hur man räknar - vad jag kommer ihåg så skall inte 768 linjer i X-led var omöjligt att få in på en 5.5 MHz videobandbredd, men med PAL-systemets inflätning av färg och dess enklare dekodrar utan kamfilter, gör att tätrandiga objekt gärna får vandrande/rullande regnbågsfärger - medans mer avancerade mottagare som SVHS-videobandspelare ofta har - så får man ett rutmönster i vissa färgerna då och då och är helt klart att föredra.

jag använder SVHS-spelare som 'tvätt' från boxern innan den går in i videocapturekortet via S-video sladden.

- tyvärr har boxern inte någon S-videoutgång...

/TE

Kör du inte RGB från boxen till TV:n? Då får du absolut bästa bild. Bättre än S-VIDEO.

Jag håller med dig att det ser faktiskt bättre ut för ögat (och det är väl det som är det viktiga) med den analoga lite mer "svepande" övergången mellan "extremerna" dvs min och max i vilken dimension vi nu jämför med, jag är inte helt nöjd med dom digitala alternativen som finns i dag. Det är rätt iriterande med moairemönstret som blir ibland men det kanske är så att jag/vi är för gamla och har sett "analog" tv för länge och därför ser/iriteras över sådana saker. Ungdomarna i dag kommer inte att kunna jämföra eftersom allt går mot digitalt och den distorsion som följer.

Vilken upplösning man får i X-led är väl mer en akademisk fråga om när en signal är 100% vid tidpunkten för 95% eller måste vara absolut 100%... Jag får det till att normal PAL skulle ha en upplösning runt 760 i x-led utan att räkna in tid för horisontal synkpuls med 5.5Mhz bandbredd.

Intressant fundering, har alldrig tänkt på det där.

vem har sagt att jag har så modern TV ;-)

den har liksom bara en antenningång och ingen färgkontroll

- en gammal luxor säkert från mitten av 70-tal.

videocapturekortet har ju tyvärr inga RGB-ingångar så valet är ganska lätt (dock har jag inte kollat hur RGB in till SVHS och S-video ut skulle se ut - kanske värt att prova...)

/TE

Jag hoppades på det.

Ajdå. På min gamla Philips TV från 1976 har jag byggt en optisk ingång för compositvideosignal, fungerar perfekt. (optokopplare som isolering närmare bestämt)

Radioamatörer världen över kör egna sändningar i en klass som kallas SSTV och står för Slow Scan Television. Det är äkta smalteve. Det kan ta upp till flera minuter att överföra en ena bild på den oerhört begränsade bandbredden som man har att tillgå på exempelvis kortvågsbandet.

/SM0UEI

Ichimusai http://ichimusai.org/ AA #769 ICQ: 1645566 Yahoo: Ichimusai MSN: Ichimusai1972 AOL: Ichimusai1972 IRC: Ichimusai@IRCNet Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we. -George Bush 2004/08/20040805

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required