Zestyk bezpotencjałowy... - co to takiego?

Witam serdecznie, przeglądałem oferty firm zajmujących się produkcją termostatów do CO, dużo urządzeń jest zasilanych bateryjnie, a jako wyjście jest napisane, że jest zestyk bezpotencjałowy... Co to takiego? Czy bez problemu podłączę do takiego termostatu dość prądożerny element grzewczy?? To coś w rodzaju elektronicznego przekaźnika? Hmm, no ale przecież nawet klucz tranzystorowy wykończyłby szybciutko baterie?

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

IMO to po prostu zestyk mechaniczny (zwarte/rozwarte) do niczego żadnym końcem w środku nie podłączony. A jaka jest obciążalność tego zestyku, to inna bajka.

Reply to
Jacek Maciejewski

Hmm, czy naprawdę na tej grupie nikt nie wie? :(

Reply to
Maciek C

Maciek C napisał(a):

Stawiam na przekaźnik bistabilny.

Prąd pobierany jest tylko w chwili przełączania.

Reply to
PeJot

Hmm, też o tym myślłem, ale dziwi mnie jedna rzecz, otóż producent podaje żywotność dwoch baterii AA na 2 lata, a przecież nawet przekaźnik bistabilny pobierałby troche prądu przy przełączeniach, a takich przełączeń np w ciągu doby jest kilkanaście lub kilkaset... ;/

Reply to
Maciek C

hmm, przecież ci Jacek napisał, na dokładkę poprawnie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Maciek C" snipped-for-privacy@idea.net.pl> napisał w wiadomości news:416b850f$ snipped-for-privacy@news.vogel.pl...

Jeśli prąd jest 10mA, a impuls do przełaczenia ma 10ms to 100 impulsów (na dzień) daje zużycie baterii 10mAs / dobę.

60 dni to będzie 10mAmin. 3600 dni (10 lat) da nam 10mAh. 1Ah z baterii starczy na 1000 lat (mniej więcej).

P.G.

Reply to
invalid unparseable

To teraz rodzi się kolejne pytnaie, w jakich warunkach może pracowac przekaźnik bistabilny? To znaczy czy poruszenie nim podczas pracy może spowodować rozłączenie lub załączenie?

Reply to
Maciek C

nie wiem, skąd masz tą bistabilność przekaźnika występującego w twoim termostacie, bo prawdopodobnie (na 99.99%) nie jest bistabilny, ale teoretycznie przekaźniki bistabilne trzymają pozycję także, jak nim poruszasz. Oczywiście do pewnych granic. Tam jest na ogół magnes (albo dwa) trzymający kotwicę z jednej lub drugiej strony i sprężyna (albo i dwie).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Hmm, a jaki jak nie bistabilny? :) No to ja już zgłupiałem, albo nie dostałem wszystkich części tej dyskusji :(

Reply to
Maciek C

Użytkownik "Maciek C" snipped-for-privacy@idea.net.pl> napisał w wiadomości news:416bb816$ snipped-for-privacy@news.vogel.pl...

Na pewno zależy to od tego jakie poruszenie - ile g.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

Maciek C napisał(a):

Zapewne może, skoro np. Euroster nie zaleca instalowania swoich sterowników nieopodal drzwi, z uwagi na drgania ( przeciągi to inksza inkszość ).

Reply to
PeJot

może być zwykły przekaźnik. Styk bezpotencjałowy to, jak Jacek ci napisał, styk, który ma "obie strony" wyprowadzone i możesz podłączyć co chcesz (do granic jego możliwości napięciowo/prądowych). O bistabilności przekaźnika (który może być takowy, ale nie musi, np. u mnie jest normalny) tam nic nie stoi napisane.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.