Zegarki naręczne LCD, baterie 1,5V i 3V - max napi

Jakie absolutne max napięcie zasilania (czyli takie które nie spowodują zgonu kostki) mają układy scalone (zalane "kropeczką" na płytce modułu zegarka) na których są zrobione choćby naręczne zegarki z wyświetlaczem LCD. Takie stare z lat 80 i te współczesne. Te stare zegarki naręczne z wyświetlaczem LCD były zasilane przeważnie jedną małą bateryjką 1,5V Wiele współczesnych to np bateria 3V CR2016. Zakładam, że do tych ze wskazówkami też podobne będą zasady zasilania. Jakie max napięcia mają takie kostki zegarków? Te pierwsze z lat 80 to pewnie jakiś układ w technologii MOS (?) A to współczesne to pewnie CMOS. Te stare pędzone bateryjkami 1,5V gdybam że max zasilanie to coś koło 3V? A te współczesne z baterią 3V to ile max 6V? Pomijam w rozważaniu, że zawyżone napięcie spowoduje nieczytelność wyświetlacza LCD, bo się zaczną "świecić" praktycznie wszystkie segmenty.

Reply to
jedrek
Loading thread data ...

Użytkownik "jedrek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:NSboH.152456$ snipped-for-privacy@usenetxs.com...

Takie to nie wiem, testowalem kiedy TTL ... 12V przeżywaly, 24V konczylo sie dymem.

Nawet te najstarsze uklady to chyba CMOS, bo pradu braly tyle co nic. Tzn te nareczne, bo bylo troche kosci do zegarow bardziej stacjonarnych.

A seria 4000 CMOS ... zasilanie od 3 do 15V, wiec moze i te zegarkowe dosc odporne.

prawie wszystkie na 1.5V chodza.

Ale z czym problem - chcesz wsadzic bateryjke litową 3V, czy jakis zasilacz i masz problemy z uzyskaniem 1.5V ?

J.

Reply to
J.F.

Jeśli chodzi o stare to mogę tylko stwierdzić, że w "Naprawa kalkulatorów i zegarków elektronicznych" Bogdana Sosińskiego jest tylko wzmiana na początku o tym że pracują na 1.5-3V w zalezności od modelu. Natomiast podpowiem, że jako dzieciak podpiąłem zegaret typu "casio", taki z N-toma melodyjkami pod zasilacz 2.5V i działał przez kilka godzin, ale wyświetlacz stracił kontrast i potem już nigdy nie wyglądał dobrze. Głupota, ale też i doświadczenie.

Tu efekt był odwrotny było słabo widać i trwały, po wsadzeniu baterii

1.5V dalej było ledwo widać. Poza tym funkcjonował normalnie. Elektroliza zaszła? Nie wiem, ale nie wnikałem w to.
Reply to
heby

Bolek i Lolek byly na 9V ..

Ciekawe. Elektroliza bo napiecie za duze, czy cos sie rozregulowalo i skladowa stala sie pojawila ?

IMO - sporo sprzetow z LCD ma wyzsze napiecia zasilania - 3, 6, 9V ... ale moze LCD jakies lepsze.

J.

Reply to
J.F.

On 03/11/2020 15:24, J.F. wrote:>> Jeśli chodzi o stare to mogę tylko stwierdzić, że w "Naprawa >> kalkulatorów i zegarków elektronicznych" Bogdana Sosińskiego jest >> tylko wzmiana na początku o tym że pracują na 1.5-3V w zalezności od >> modelu.> Bolek i Lolek byly na 9V .. Chodzi o te naręczne *zegarki*.

Reply to
heby

"J.F."

Próbę chcę przeprowadzić o ile odpłynie kwarc zegarkowy 32768Hz w takim układzie gdzie będę regulował napięcie od załóżmy 1,2V (najwytrwalsze modele kończą bieg jak dobrze pamiętam coś około 1,1V) do ...... i tu jest niewiadoma do ilu w górę max, bo nie wiem do ilu V kręconych w górę układ przeżyje bez uszczerbku. Zegarki zasilane fabrycznie napięciem 1,5V są bardziej podatne na odpływanie w takt starzenia się baterii, niż te fabrycznie robione na 3V (bo elektronika przewidziana na 3V nie pracują na granicy napięć progowych przewodzenia tranzystorów jak w wersji 1,5V i mniej efektów ubocznych wpływających rozstrajająco). Próba po to aby ustalić na ile Hz po przecinku zestroić rezonator, aby kompensować w pewien sposób zmiany napięcia na baterii i w którą stronę zmiany częstotliwości idą czy na

  • czy na minus dla danej wersji układu i czy to się w miarę symetrycznie zachowuje przy zmianach napięcia: znamionowe zmieniane o +/- ileś tam setek mV. Po co mam wysadzić układ w powietrze, stąd pytam jakie granice dopuszczalne napięć do takich testów w celach edukacyjnych :-)
Reply to
jedrek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.