Zasilacz warsztatowy - pali 2n3055

PAndy napisał(a):

Spiłowałem kapsel. Struktura ma około 4mm x 4mm i jest zalana jakimś białym twardym tworzywem (rogi struktury lekko widać więc mogłem zmierzyć).

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa
Loading thread data ...

On Sun, 15 Oct 2006 09:14:46 +0200, "Desoft"

Wlasnie dlatego jest - pociagniesz 3V 10A - i masz piecyk.

Ale uzyc impulsowke do laboratoryjnego zasilacza tez nie tak latwo.

J.

Reply to
J.F.

Bwa napisał(a):

Zapomniałem o jeszcze jednym odstępstwie. Kondensator C5 ma wartość nie 200nF tylko 220nF. Ma to jakieś znaczenie ?

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

Dnia Sun, 15 Oct 2006 12:49:38 +0200, Bwa napisał(a):

nie ma.

Reply to
Jacek Maciejewski

Bwa napisał(a):

Zauważyłem, jeszcze jedną dziwną rzecz. Przy obciążeniu +- 400mA występuje spadek napięcia na wyjściu zasilacza tj. przy maksymalnym rozkręceniu potencjometru napięcie na zaciskach wynosi ok 26V.

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

Sprawdź to wzbudzanie. Jak nie masz pod ręką oscyloskopu to choćby podłączając miernik uniwersalny na pomiarze napiecia zmiennego. Wskazywanie nie-zera wyraźnie sugeruje oscylacje, choć nie każde wzbudzenie się w ten sposób można wykryć.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Odpowiem na tego posta, ale odpowiedź dotyczy również postów Desofta o oscylacjach. Zmieniłem metodę pomiaru tj:

1.Ustawiłem napięcie na max. 2.Ustawiłem ograniczenie prądowe na minimum 3.Zwarłem wyjścia zasilacza rezystorem ok. 30R 4.Stopniowo zwiększałem ograniczenie prądowe.

W pewnym momencie przy około 0.5A pojawiły sie oscylacje na bazie tego

2N3055, amplituda oscylacji zwiększała się wraz ze zwiększaniem ograniczenia prądowego aż do przebicia tranzystora. Niestety był to ostatni tranzystor, dalsze próby będę mógł przeprowadzić po wizycie w jakimś sklepie jutro.

Co może powodować te oscylacje, jak im przeciwdziałać ?

pozdrawiam i dziękuję za pomoc wszystkim Bwa

Reply to
Bwa

Desoft napisał(a):

Mówię o napięciu na zaciskach wyjściowych zasilacza (z ograniczeniem prądowym ustawionym na dużą wartość) - tzn. napięcie na wyjściu ,,przysiada'' pod obciążeniem (względnie niewielkim).

W sumie racja. Mam tych BD139(0.5zł) trochę w szufladzie i są tańsze niż

2n3055(2zł). Potestuję i dam znać co i jak.

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

Bwa napisał(a):

Jestem po testach. Mam kilka informacji:

1)Tranzystory BD139 przebijają się dużo efektowniej niż 2N3055 ;) Struktura robi dziurę w obudowie :) 2) Problem jest na 90% ze wzmacniaczem U2 oto objawy: a) Bez obciążenia napięcie na wyjściu wzmacniacza zmienia się proporcjonalnie wraz z kręceniem potencjometrem P1 b) Pod obciążeniem na wyjściu wzmacniacza napięcie max pojawia się dużo szybciej tj. na przykład w połowie P1 na wyjściu jest taki sam poziom jak na końcu P1 w pkt a) c) Po zwiększeniu napięcia (P1) na wyjściu pojawiają sie kolejno oscylacje: najpierw cos a'la przebieg piłokształtny, później cos podobnego do sinusa, dalej śmieci, na samym końcu przy maksymalnym ustawieniu P1 wyjście jest w miarę stabilne, lekko tylko tętni (na oko +- 15mV).

Mam nadzieję, że opisałem wszytko zrozumiale. W razie potrzeby chętnie odpowiem na pytania. Proszę o wyrozumiałość, pierwszy raz analizuje układ zawierający wzm.op, więc to może być nawet normalna praca tego układu a ja po prostu o tym nie wiem ;)

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

wrr napisał(a):

Mam juz małą kupkę BD139 z dziurą w obudowie ;)

230~/2x12~ zmostkowane w 24~ (3,3A)

10x220R połączone równolegle - wariant I 4x0.47R połączone szeregowo - wariant II

Powiedz to tranzystorom ;P

Głowy obciąć sobie nie dam, ale starałem sie dokładnie go złożyć a potem sprawdzić.

Sprawdziłem ujemną ,,gałąź'' i znów dziwne rzeczy odkryłem ;) być może przyczynę innych dziwnych rzeczy. Mianowicie podczas regulacji napięcia pot. P1 wszytko jest ok do ok 9,5V (bez żadnego obciążenia), tj napięcie ok -5.5V. Powyżej tego napięcia przebieg na tej gałęzi staje się piłokształtny, a amplituda tego przebiegu rośnie wraz wzrostem napięcia wyjściowego by przy 30V napięcia wyjściowego osiągnąć od 0V do -5.5V. Jak już pisałem w tej chwili moje podejrzenia skierowane są w tą ujemną gałąź. Niestety nie do końca rozumiem sposób w jaki to ujemne napięcie jest wytwarzane, więc nie jestem w stanie sam zdiagnozować usterki. Proszę o kilka sugestii gdzie szukać.

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.