Zasilacz ATX - po co są szyny -5 i -12V

Witam,

do czego właściwie stosuje się ujemne napięcia w komputerze? Chodzi o szyny -5 i -12V wychodzące z zasilacza ATX. Np. taka -12V ma rewelacyjne obciążenie 300mA, więc na pewno nie służą do zasilania. Zatem do czego?

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Loading thread data ...

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <TOO_MUCH_SPAM@TO_MUCH.com> napisał w wiadomości news:gmf2jv$eqe$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

czasami się przydaja i napięcia ujemne np :do portów com

Reply to
Szumek

Zaszłość historyczna.

Do zasilania portów RS232.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam,

Dnia 5.02.09 (czwartek), 'RoMan Mandziejewicz' napisał(a):

A do czego było to napięcie wykorzystywane? Gdzieś wyczytałem tylko, że wymagały je niektóre stare płyty główne i karty rozszerzeń pod ISA... Jakieś układy ECL?

PS Obecnie napięcie to występuje w zasilaczach jako opcjonalne. :)

Reply to
Dykus

Thu, 5 Feb 2009 18:43:51 +0100 Dykus snipped-for-privacy@spam.wp.pl> napisał:

Zdaje się że niektóre dawne układy NMOS miały potrójne zasilanie: +5V,

-5V i +12V. Napewno takie zasilanie miał 8080 i kilka układów z tamtego okresu. 8086/88 miał już chyba tylko +5V. Chyba też EPROMy starsze od 2716 (np. 2708) miały takie zasilanie.

Reply to
__Maciek

obciążenie 300mA, więc na pewno nie służą do zasilania

Pięknie to ująłeś :)

Reply to
Padre

Stare pamięci dynamiczne. Naprawdę stare - za czasów XT jeszcze. Bo już w AT zaczęto stosować 30-pinowe SIP a potem SIMM.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

Z tego co pamiętam, było tak, że *za czasów* i386 zaczęto stosować pamięci SIPP/SIMM w komputerach *AT/i286*. Oba procesory dość długo współistniały na rynku, pamięci modułowe zastosowano najpierw w systemach i386, a później wstecznie przeniknęły do AT. A w AT również stosowano RAM w obudowach DIP, jak w XT. I to do samego końca.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jasne. Ale to były czasy obowiązywania COCOM i i386 na naszym rynku pojawiał się okrężną drogą. W praktyce _u_ _nas_ często zdarzało się, że najpierw pokazywały się AT/286 z SIP/SIMM a dopiero potem AT/386. W moim przypadku jako pierwszy był i386DX20 podkręcony do 25 MHz z 8 gniazdami SIP, które sprawiły spory kłopot.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

"Zaszłość historyczną" odnosiłem do rozwoju techniki, a nie do jakichś zimnowojennych potyczek. A co do COCOM, to nie było tak, że ogrniczenia dotyczyły wszystkich mikrokomputerów, za to wyłącznie sprzedawanych odbiorcom państwowym, a nie prywatnym? Bo wszystkie znane mi XT ze wczesnych lat osiemdziesiątych miały historię taka mniej więcej, że ktoś je kupił w Singapurze za dolary podarowane przez teściową, przywiózł do kraju, podarował ciotce, a ta sprzedała jakiemuś instytutowi (te darowizny były bardzo ważne, bo zwalniały z jakichs podatków czy innych opłat). Instytut płacił w złotówkach po kursie przebijającym kilka razy czarnorynkowy kurs dolara. Trzeba przyznać, że to embargo się Wujkowi Ronaldowi udało. Przedsiębiorczy obywatel zyskiwał, a rząd tracił (ale i tak się tym nie przejmował, bo jak mu było trzeba, to sobie złotówek dodrukował ile chciał).

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Nalezy wspomnieć o takiej instytucji jak BOMiS, taki PeWeX na odwrót ;)

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Włodzimierz Wojtiuk pisze:

A cóż to takiego w Bomisie było na odwrót? Pamiętam, że można było tam kupić (Wawa ul. Szpitalna) dużo różnistych elementów elektronicznych, jak najbardziej za złotówki.

Reply to
Adam Dybkowski

BOMiS skupował mnóstwo rzeczy od osób fizycznych - to nie tylko sklepy z częściami...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Padre pisze:

Chodziło mi o to, że przetwornicy do CPU, GPU albo wiatraka z tego nie zasilę, co najwyżej może to służyć jako napięcie sygnałowe.

Czyli podsumowując wątek i moje googlanie:

-5V : znaczenie historyczne

dawniej zasilanie procków, pamięci i magistrali ISA

zniknęło z komputerów wraz z magistralą ISA

-12V :

  • logiczna jedynka w RS-232
  • obecne w PCI

Czy zniknie wraz eliminacją PCI i zintegrowanego z płytą RS-232?

Bo np. w PCI-Express tego napięcia nie ma, więc karta I/O na PCI-Express musi sama wytwarzać napięcie ujemne dla RS-232.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

????? Typowy wiatraczek kompowy ma 12V i ok. 0,1A - coś się plączesz w zeznaniach - poogladaj najpierw tabliczki znamionowe.

Roman

Reply to
Roman

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Dokładnie, pecety z Singapuru (przywiezione przez osoby fizyczne) skupował BOMiS i sprzedawał instytucjom :)

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.