zasilacz 12V do halogenow z AT/ATX

jako ze w szafie lezy karton popsutych mniej lub bardziej zasilaczy ATX (i AT) a potrzebuje zasilanie do pewnej liczby halogenow 12V - postanowilem cos wykombinowac...

  1. zasilacz atx blokuje, by chodzil caly czas
  2. wywalam wszystko co niepotrzebne (uklady od 3.3v, od 12v, ograniczenie nad-napieciowe itp)
  3. w petli regulacji +5v dodaje potencjometr by moc regulowac to napiecie...
  4. poprawiam uklad zasilania tl494/ka7500 ;)

co mozna bylo sie spodziewac - z uzwojenia od 5v maksymalnie uzyskuje ~9-10v (przy 10A), ale poniewaz tam jest prostownik 2-diodowy, to zamieniam to na gretza i jest juz ok (18v maks, po regulacji schodzi na

12v).

Tylko tak kombinuje jak kon pod gore z tym gretzem za trafo - montuje go z diod prostowniczych z zasilaczy atx (tych wyjsciowych, typu 3045 itp)

- a jest to troche niewygodne... W zasadzie co stoi na przeszkodzie w wywaleniu dlawika wyjsciowego - zarowka bedzie nadal swiecila... A wiec czemu by nie podlaczyc zarowek prosto do trafa bez prostowania ? i tutaj dziwna sprawa - po podlaczeniu obciazenia prosto do trafa - zasilacz zaczyna pobierac duzo wiekszy prad, choc zarowki swieca duzo slabiej, czesto konczy sie to upaleniem tranzystorow taktujacych. Dlaczego?

Reply to
BartekK
Loading thread data ...

wywalasz 5V i sprzezenie zakladasz na +12V.

Ale po co - przeciez jest tam i zasilacz na 12V.

Zobacz jakie grube sa druty w trafie - 5V to odczep .. ale czy nawiniete grubszym drutem ?

Bo to bedzie swietna antena do tego 200W nadajnika. No chyba ze kablem koncentrycznym rozprowadzisz zasilanie :-)

Jeszcze jedna drobnostka - jak zarowki sa wlaczone na stale to wszystko jest OK. Jak zasilacz jest wlaczony na stale i wlaczamy/wylaczamy zarowke .. to zasilacz sie wylacza. Przynajmniej moj tak dziala, nie lubi zmiennego obciazenia.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

no wlasnie patrze - i zgodnie z logika - 5v jest nawiniete skretka z X drutow (na oko jakies 6-8 x 0.5mm2) a 12v jest juz tylko sreceniem

2drutow. Obciazeniem bedzie jakies ~200W zarowek wiec te 20A przez dwa druciki.. to troche przyduzo

no faktycznie, o tym nie pomyslalem ;) przyznaje racje i prostownika nie wyrzucam

u mnie podobny objaw wystepowal, gdy 494 byl zasilany czesciowo przez trafko taktujace, i czesciowo z +12v (przez diodki). Jak zasililem go z zewnetrznego 12v problem zniknal. Dodatkowo - niema problemu z plynna regulacja od ~0v do 12v napiecia wyjsciowego. Przetworniczke od standby uzywam (wylacznie) do zasilania 494 i jest ok

Reply to
BartekK

matador napisał(a):

niezbyt, poniewaz uklad regulacji nadal dziala, do "full" jeszcze ma spory zapas bo nie chodzi w ukladzie "sprzezzenia zwrotnego" tylko po prostu regulacji - ile ustawie tyle mam wypelnienia PWM. Czyli przy (teoretycznie) tym samym wypelnieniu - plynie duzo wiekszy prad, ktory pali tranzystory, ale rownoczesnie prad ten nie plynie przez zarowki - bo slabiej swieca - wiec gdzie?

Reply to
BartekK

Hm, a co pisze na etykiecie zasilacza ? Ile amper z +12V ?

No ale jesli na pewno dobrze to odczytales to faktycznie dobrze kombinujesz. A zapas regulacji tam pewnie jest, a jak zabraknie to sie przeciez nic wielkiego nie stanie.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

to co pisze na etykietach zasilaczy L&C i podobnych mnie nie przekonuje. Tym bardziej dla warunkow w jakich ma pracowac ten zasilacz (ciagle stale obciazenie). Tak czy inaczej - na uzwojeniu 12v zapewne trafo sie ugotuje (przegrzane uzwojenie 12v zniszczy izolacje swoja lub sasiednich kabli)

Reply to
BartekK

Mnie troche przekonuje - w koncu wsadzi ktos dwa dyski, cd i nagrywarke i nie powinno sie zaczac dymic.

Ale mozesz miec racje ze odkryli iz pobor mocy na 12V spada ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.