Zasady projektowania PCB

Witam,

projektuję płytkę drukowaną do mojego SDR i w związku z tym mam kilka pytań o zasady właściwego projektu. Założenia są następujące: płytka dwustronna, montaż dwustronny SMD, częstotliwości sygnałów cyfrowych do 130MHz, wyjątkowo 500MHz.

  1. Pamięci SRAM mają 16-bitową magistralę, a szyna powinna mieć 32 bity @ 130MHz, więc trzeba będzie składać blok pamięci z par kości RAM. Gdzie należy umieścić kostkę przechowującą starsze 16 bitów? Po drugiej stronie płytki, bezpośrednio pod kostką z młodszymi bitami, czy też obok niej na tej samej stronie?

  1. Czy pamięci SDRAM można umieścić blisko przetwornic impulsowych?

  2. Czy zasilanie do FPGA można poprowadzić umieszczając bezpośrednio pod chipem płaszczyznę GND, a z VDD_core i VDD_io "przebić się" na drugą stronę płytki do odpowiednich szyn zasilania, czy też lepiej dać GND po przeciwnej stronie płytki, a pierścienie zasilania umieścić bezpośrednio pod kostką?

  1. Czy kondensatory odsprzęgające można dać po stronie płytki przeciwnej względem FPGA, bezpośrednio na via zasilania, czy też koniecznie powinny się one znaleźć na tej samej stronie, co FPGA?

  2. Jeśli wyniknie konflikt między poprowadzeniem VDD_core i VDD_io, to na rzecz zachowania jakości którego z nich należy go rozstrzygnąć (tj. które zasilanie powinno być "lepsze")?

  1. Czy linia mikropaskowa o długości ~1,5 cm wiodąca sygnały USB2.0 do gniazdka (jedyne miejsce na płycie działające na 500MHz) wymaga specjalnej uwagi, czy przy tej długości nie ma wielkiego znaczenia jej jakość (oczywiście w rozsądnych granicach)?

  2. Jeśli wyniknie konieczność połączenia dwóch płaszczyzn zasilania po różnych stronach płytki (GND, VDD itd.), to należy robić to w jednym "punkcie" (np. za pomocą kilku via na obwodzie okręgu), czy też vstawiać przelotki gdzie się da i tak gęsto, jak się da (modulo zdrowy rozsądek)?

  1. Czy 3--4-centymetrowe szyny 130MHz do układów pamięci wymagają uwzględnienia impedancji i wyrównania długości ścieżek, czy też to za mała częstotliwość, by w praktyce się tym przejmować? Czy macie jakieś specjalne uwagi i rady co do tego fragmentu projektu?

  2. ADC będzie połączony z FPGA szyną 14-bitową. W celu minimalizacji odbić sygnału będzie w nią szeregowo włączony zestaw oporników 100 omów. Co dać pod tą szyną i opornikami, GND? BTW, spotkałem się z zestawami kilku niepołączonych oporników SMD na jednym fragmencie ceramiki, gdzie to mozna kupić?

  1. Czy po ukończeniu istotniejszej części projektu ktoś znający się na PCB mógłby rzucić okiem na wynik, czy nie popełniłem jakichś kardynalnych błędów i ewentualnie zaproponować poprawki?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

Piotr Wyderski napisał(a):

Ja bym tam nie żydował i dał 4 warstwy :D

Reply to
dq
Reply to
Piotr Wyderski

Piotr Wyderski napisal(a):

1000 nie. Zalezy jaka duza. Na stronie eurocircuits masz kalkulator cen. Radze Ci to policzyc.
Reply to
Marcin E. Hamerla

Piotr Wyderski napisal(a):

Montaz dwustronny SMD i dwie warstwy? Nie bardzo przy tych f. Bedzie masa posiekana. Poza tym odradzam dwustronnego montazu SMD. Koszty sa znacznie wieksze. Taniej za wieksza plytke wiecej zaplacic.

Jesli sciagniesz z sieci viewera do PCADa, to Ci wysle moj layout do czegos takiego. Jest IMO zrobiony optymalnie pod wzgledem EM.

Na 2l daje po tej samej stronie.

core, bo wiecej ciagne. Ale da sie zrobic dobrze obydwa. W niektorych sytuacjach ;--).

Ja robie duzo przelotek.

IMO to za duzo. Ja daje 33 / 0603.

Oczywiscie.

Reply to
Marcin E. Hamerla

125x110 mm.

132 euro netto. No bez jaj. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Piotr Wyderski napisal(a):

Bardzo dobra cena. Zobacz jeszcze w Technoservice, Kono, Hatron.

Nie wiem jakie sa Twoje doswiadczenie w projektowaniu PCB, ale z tego co piszesz chyba bardzo niewielkie, wiec na Twoim miejscu zdecydowanie bym to zrobil na 4l. Wiecej zaplacisz za projekt niz za plytke...

Reply to
Marcin E. Hamerla
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

Piotr to zdaje sie robi dla siebie .. jak sie uda to w kieszeni 400 zl zostanie, jak sie nie uda .. to straci tylko tych 100 zl.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Jeśli to jednostkowe urządzenie montowane ręcznie to można dać zwykłe

0603 montowane na bokach, też zajmą niewiele miejsca, trzeba tylko przygotować sobie footprinta.
Reply to
dq
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

Przesadzasz:

formatting link
Wychodzi 100 zl/dm^2 + 120 zl za testowanie elektryczne.

Reply to
Adam Dybkowski

Powodzenia w lutowaniu takiego potworka. To juz lepiej montowac normalnie ale z obu stron plytki.

Reply to
Adam Dybkowski

120 zł to koszt uruchomienia produkcji, wszystkie obwody 4-warstwowe są zaś testowane bez dopłaty.

Od siebie mogę dodać, że płytki z TS są bardzo ładne i dobrej jakości, czego nie można powiedzieć o wielu płytkarniach.

Reply to
dq
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.