Z cyklu "kuchnia elektronika" - opiekacz do płytek

Ktoś tu niegdyś pisał o kupieniu opiekacza do kiełbasek i używaniu go do lutowania rozpływowego. Gógiel niestety znajduje mi jedynie niegdysiejsze żarty z tematu, a tymczasem ja na poważnie: ktoś przerabiał temat, może podpowiedzieć, jaka moc grzałek jest potrzebna? Czy coś takiego wystarczy?:

formatting link
J. (a kiełbaski z takiego piecyka + zimne piwko w czasie trawienia płytki swoją drogą)

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Ja ostatnio kupiłem fajne kwarcówki po 1.2kW i w przyszlości chciałbym je własnie w takim urzędzeniu uzyc ... ewentulanie zrobic sobie piec do pizzy :-)

Reply to
Rock

Ten opiekacz niestety nadaje sie tylko do kielbasek , wiem bo mamy taki na wasztacie i uzywamy tylko do takich celow, natomiast idealnie do lutowania SMD nadaje sie nowoczesna kuchenka elektryczna z termoobiegiem i w miare dokladnym termometrem.

Reply to
MT

Znaczy co, za mała moc? Bo można jeszcze kupić wersję 1200W. Znany tu

formatting link
niestety nie pisze, jakiego piecyka użył, ale ze zdjęć wynika mi, że to jakieś normalne grzałki kwarcowe są. Termostat z czujnikiem bezpośrednio na płytce jedynie dorobił.

Nawet mam taką w domu, niestety pierwsze nieśmiałe próby nawiązania do tematu zostały przez żonę ucięte bardzo stanowczym "nie!"

J.

Reply to
Jarek P.

Musialbys dodac jakis obieg powietrza do srodka + termostat + termometr oczywiscie i wtedy do malych plytek pewnie by dalo rade.

Polecam jednak kuchenke idealnie sie nadaje do takich celow czasami warto dodac jakis extra termometr do wewnatrz.

Reply to
MT

O taki link chyba będzie bardziej pomocny:

formatting link
J.

Reply to
Jarek P.

Ale problemem jest brak termoobiegu, czy za mała moc?

J.

Reply to
Jarek P.

zakupilem opiekacz z termoobiegiem. Kosztowal ok 200zl, tyle ze to w CH, 4 grzalki Temperatura jest wystarczajaca do lutowania plytek.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Jarek P." <jarek[kropka] snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:fcp6mt$lsr$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Jak to nie? w jednym z pierwszych zdań pisze o dwu 500W grzałkach. Piotr

Reply to
Piotr Pitucha

Podejrzewam że gradienty temperatur mogą być duże. Termoobieg wyrównuje temperaturę.

Reply to
Mario

Greg(G.Kasprowicz) pisze:

W Szwajcarii?

Reply to
Mario

MT pisze:

A próbowałeś z lutem ROHS?

Reply to
Mario

Oj dobra, ja na widok niemieckiego drgawek dostaję i ta linjka mi akurat musiała "wypaść" :-)

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Jarek P." <jarek[kropka] snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:fcp35u$knm$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Oglądałem to wczoraj w Makro, taniej niż na Allegro, o ile pamiętam 52zł, podobała mi się półka, jak się otwiera drzwi to sie wysuwa na zewnątrz i jest niby termostat :), tylko grzałka chyba mizerna. Piotr

Reply to
Piotr Pitucha

a da sie tam jakos wiatraczek zamocować, i zrobic termoobieg ? silnik moglby byc na zewnątrz, a grzałki to i tak pewnie lepiej dorzucić, zeby szybciej sie nagrzewalo i stygło ..

Reply to
Rock

Użytkownik "Jarek P." <jarek[kropka] snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:fcp35u$knm$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Ja co prawda lutuję smd lutownicą ( jestem tylko amatorem ) Ale ścieżki na płytce pokrywam cyną (pasta lutownicza Cynel-SnCu3 ) w kuchence mikrofalowej na funkcji " Quick Heat " .Zakres temperatur od 50 - 250st.C co 25st.C .Płytki cynuję w temp.175st.C. W kuchence grzeją grzalki i pracuje wentylator . Cała operacja po osiągnięciu temperatury to jakieś 1,5 min. Płytki wychodzą ładnie. Myślę, że można wykorzystać jakąś kuchenkę z nie działającymi mikrofalami ale ze sprawnymi grzałkami i termoobiegiem. Może coś ze szrotu AGD. Pzdr

Reply to
henry1

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.