Wrażenia z Omega Elektronics

Leszek napisał:

Problem był taki, że nie było kiedy. Rozmowa była szybka a potem zaraz test.

Wyżej pisze Pan że pozostałych przyjmuje tak samo, no więc jaki zrobiłem bałagan? Ta osoba za mną też była pytana w tych samych warunkach. A co by było jakby zaczęli klienci po kolei przychodzić? To by się dopiero bałagan zrobił.

Ale opisałem bezbłędnie inny. Jestem ciekawy, czy ten schemat zasilacza impulsowego który Pan dał jako druga kartka to rzeczywiście była druga w kolejności badania wiedzy? To co jest na szóstej? Schemat komputera PC? ;) I przypomniało mi się - przy tym schemacie zagadnął mnie Pan o element o nazwie L431. Nie skojarzyłem, i prawidłowo. Bo błąd był po Pana stronie. Powinno być TL431. Nie wiem, ale na schemacie pomimo usilnych starań nie nie widziałem żeby było napisane TL431. Był symbol elementu który z symbolem TL431 ma niewiele wspólnego. Było to narysowane inaczej, oznaczone wyprowadzenia A, K i G z tego co pamiętam, ale opisu nie było. Może byłem tak spięty że faktycznie nie widziałem. W każdym razie to mógł być równie dobrze jakiś inny element. Orygialny symbol TL431 jest mi dobrze znany.

Eee... Szczerze to jakoś nie mam ochoty po raz drugi... Może, kiedyś... :)

Ja to się wychowywałem na "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" Dietera Nuhrmanna itp. pozycjach. Nawet mam ją jeszcze :) Kupowałem nówkę w księgarni daaaawno temu. Jak zaczynałem to nie było komputerów nie mówiąc już o internecie. Ba, zdobyć książkę o elektronice to było coś. Nie wiem dlaczego Pan pisze o podstawowych książkach. Być może wziął mnie Pan za młodego osobnika. Wbrew pozorom ta ja taki młody nie jestem. Niektórzy tylko mnie błędnie oceniają po wyglądzie. Pewien rekordzista ujął mi kiedyś z 10 lat od faktycznego wieku :D

Działanie to mnie interesuje. Zazwyczaj wolę sam zaprojektować jakieś urządzenie od podstaw niż korzystać z gotowca. Wtedy mogę dopasować dane urządzenie do swoich potrzeb. Z kolei nie da się stworzyć czegoś własnego nie znając działania elementów elektronicznych.

To jest dobry pomysł. I szczerze mówiąc tego się spodziewałem idąc na rozmowę. Przed testem proponuję jeszcze dłuższą rozmowę na temat elektroniki, ale spokojną, bez pośpiechu i na luzie. Tego też brakowało. Rozluźni to nieco atmosferę.

Tak z ciekawości - ta osoba za mną zaliczyła test? :)

Reply to
Adam
Loading thread data ...

Nie zawsze miernik pokazuje to 0,7V, zależy to od wielu czynników np. typ miernika. Przepalenia rezystora? policzmy:

  1. 16V-4,5V (Uz+Ucesat) = 11,5V; I=11,5/500 =23mA; P=0,26W
  2. I=16V/500 =32mA; P=0,512W Jak widać rezystor powinien mieć moc 0,5W (gdyby miał 0,3W to pytanie można uznać za podchwytliwe :-) ) i jakoś trudno go będzie "spalić"

Ale przecież nie chodziło o to

Umiejętność wstrzeliwania się w najbardziej prawdopodobne usterki nazywa się praktyką. Wydawało mi się że chodzi o przyjęcie do pracy do serwisu elektronicznego, a nie umiejętność rozwiązywania wydumanych zadań. To tak jak profesor, który uczył mnie elektroniki oddał telewizor do naprawy do serwisu RTV.

Psują się, tylko że po naprawieniu 200szt, bez zaglądania mówi się co się zepsuło a co można w ciemno wykluczyć. A rezystory to padają raczej przy wyższych napięciach, np.: rozruchowe w zasilaczach impulsowych.

Reply to
Desoft

Bzdura. Przy zwarciu na wyjściu na bazie tranzystora szeregowego miałbyś napięcie Ube rzędu 0.7V.

Wszystko jest możliwe.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Że co?

A spalenie to jedyny rodzaj usterki dający przerwę? A błędy w lutowaniu, uszkodzone doprowadzenia? I Ty piszesz o doświadczeniu w serwisie?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Nie - miałbym przerąbane - codziennie do przewalenia do Kosza na Elektrodzie pytania z tymi rysunkami.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:g7jl3r$buk$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

widział :-) ale one to razem z lampami wymarły, a tutaj jest schemat z tranzystorami.

Kto wymieniał rezystor w takim układzie? czy komuś się zdarzyło?

Reply to
Desoft

Zdarzało mi się różne rzeczy widzieć i nie zawsze jest tak jak w książkowych przykładach. UM4B (chyba) pokazuje 400V~ przy obecności napięcia w.cz. :-)

Za mało prawdopodobne... teoretycznie możliwe szczególnie w SMD, nie?

Reply to
Desoft

Użytkownik "Adam" snipped-for-privacy@adresu.pl napisał w wiadomości news:g7jq53$jf7$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Nie, nie byłem.

Reply to
Desoft

Desoft snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

No i widzisz - tylko że w serwisie u Leszka liczy się skuteczność na poziomie naprawy pojedyńczego podzespołu lub elementu a nie dywagacje na poziomie doktoratu na temat zachowania się populacji rezystorów ;)

PS Staż mam minimalnie większy w branży - od Ciebie i z niego wynika że aby być skutecznym serwismenem delikwent musi w każdych warunkach wykazać się pewną wiedzą i rozeznaniem

- także w polu i z tabunem marudnych klientów na plecach. Minimum wiedzy i umiejętności to:

- znajomość elementów i układów w tym działania sprzężeń zwrotnych, ich analizy z marszu, łącznie z przeliczaniem w pamięci prostych układów ;)

- obsługa sprzętu pomiarowego i interpretacji wyników,

- posiadanie doświadczenia co do doboru wymienianych elementów. ponadto - jak to mówią - masz łeb i ch.. to kombinuj ;)

Reply to
wredny_menel

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

No to prawidłowa odpowiedź: wzbudzenie się zasilacza :-) Wszystko jest możliwe, ale ja wolałbym zatrudnić praktyka niż teoretyka.

Reply to
Desoft

Użytkownik "wredny_menel" <wredny snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:g7jrap$lhk$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

raczej doświadczenia, praktyki... ja w swojej kadencji nie zmieniałem w takim miejscu rezystora. I powiem że drugi przykład jest łatwiejszy, więc coś w tym jest.

Więc? jak często miałeś tego typu usterkę? Ten zakres napięć, te prądy, ten typ stabilizatora... Bo już w Heliosach padał 4k7 (?) zasilający stabilizator warikapów, ale to już nie te napięcia.

Reply to
Desoft

Użytkownik Desoft napisał:

Na schemacie nie ma typów tranzystorów, więc mogą to być BC211 i BC107. W tamtych czasach jak najbardziej funkcjonowały jeszcze tego typu rezystory. Zasilacz o takim układzie raczej nie będzie występował we współczesnym sprzęcie tylko takim z epoki "wczesny Jaruzelski" ;-)

A zdarzyło się, zdarzyło... i wiele innych "cudów" też łącznie z np. obwodami w.cz. zasikanymi przez myszy i to tak, że nie było widać śladów korozji. Napięcia wszystkie się zgadzają, tylko radio ma zdechłą czułość. Na długich gra pięknie, na średnich tak sobie, na krótkich prawie wcale, a UKF tylko szumi. Wiem, że to było dawno, ale i we współczesnych szafach sterowniczych zdarzało mi się znaleźć mysie kupki :-) a taki mały gryzoń potrafi zrobić niezłą niespodziankę (łącznie z przerwą na rezystorze 500om) ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Piszemy o prostych pomiarach DC.

[...]

Doświadczenie w serwisie - zdecydowanie ;P

Bez znaczenia. W technologii przewlekanej może się zdarzyć pęknięcie rezystora. Ogólnie: przerwa na dowolnym rezystorze nie jest małoprawdopodobnym zdarzeniem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Desoft snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

Jak często usterki występują ?: Przenosząc to na inny obszar doświadczeń - serwismen to także człowiek który jeździ wiele samchodem i gdbybym wierzył w prawdy że coś NIGDY albo ZAWSZE -to średnio co 300km mam gwarantowany RIP ! Przyjmując że mam roczny przebieg typowy w przedziale 80-110kkm, to średno w ciągu roku mam ca 300 RIP w sytuacjach teoretycznie które nie powinny wystąpić ;) Dlatego jest tyle ofiar wśród małoletnich którzy jeszcze wierzą w NIGDY albo ZAWSZE ;/

PS Rezystory padają - sytuacje statyczne wyłapiesz kalkulując, przy obciążeniach dynamicznych tylko próby w realnych warunkach ;)

Reply to
wredny_menel

Ja tam doswiadczeniem nie bede sie licytowal.

Kilka(nascie). OK - rezystor nie przy takim stabilizatorze, ale w zupelnie innym ukladzie. I co? I okazalo sie ze pekniety, wiec raz dziala raz nie dziala. NIE MA rzeczy ktore nie moga sie zepsuc (i to od przyczyn ktorym sie konstruktorom nie snilo). Wiec nie zakladaj ze cos nie moze sie zepsuc, OK?

Nie musi sie zepsuc 'elektrycznie'. Moze pasc mechanicznie, i co? I powiesz mu ze nie mial prawa sie zepsuc?

Reply to
Jerry1111

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:g7jsia$n0h$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

To tak nic nie oceniacie podczas naprawy największego prawdopodobieństwa uszkodzenia? Rozumiem, że każdy ma "swoją szkołę", ja osobiście za bardziej prawdopodobne uznałbym jednoczesne upalenie diody zenera i tranzystora. Co do "cudów" to zupełna racja, tylko że częściej trafiają się uszkodzenia półprzewodników niż rezystorów.

Reply to
Desoft

Użytkownik "wredny_menel" <wredny snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:g7jsou$rai$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie. Jak często pada rezystor zasilający stabilizator? Tutaj akurat jest jeszcze tranzystor po drodze, ale to szczegół.

Nie chodzi o nigdy, a o prawdopodobieństwo. Mnie też zaskoczył pierwszy przykład, gdzie musiałem się zastanowić. W drugim wystarczyło kilka sekund. Po prostu coś w tym jest. Pierwszy pozornie jest łatwiejszy, ale ze względu na "unikalność" uszkodzenia rowiązuje się go dłużej.

Dokładnie. Padają. Tylko ta "dynamika" przy 16V.

Reply to
Desoft

Desoft snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

A mówiąć krótko na ch.. Sprawdzanie zaczynasz od podstawowych węzłów i następnie zawężasz pole poszukiwań - przestań pisać doktorat bo ani czasu ani sensu .....

Wyznaczenie a priori elementów wadliwych - bez względu na przyjętą metodologię jest największym blędem ........

i tak dalej - bla, bla, dupa blada ... teoretycy napraw ;/

Reply to
wredny_menel

Nie zakładam. Nie wiem jakie masz doświadczenie, ale jak miałeś usterkę np. w Heliosie - brak WN to zmieniałeś najpierw trafo?

Miał prawo, tylko że to już rozważania teoretyczne, praktyka to tak jakoś inaczej wychodzi. Ja zauważyłem tylko, że pierwsze zadanie jest zbyt teoretyczne, po prostu.

Reply to
Desoft

Użytkownik "wredny_menel" <wredny snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:g7jtnf$27j$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Racja, idę do domu bo nic się nie psuje :-)

Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.