Właczanie solenoidu -czym?

Witam

Trwa dyskusja w wątku właczanie silnika przekaźnikiem.

A ja mam podobny problem i może ktoś mi podpowie jak najlepiej rozwiązać.

Solenoid 6ohm 12V DC (wychodzi coś koło 2A). Trzeba go uruchamiać na ułamek sekundy; chodzi o zwolnienie zapadki, dalej sprężyna robi swoją mechaniczną robotę.

Czym to najlepiej ogarnąć. Myślałem o przekaźnikach, takich miniaturowych w DIP 16 bodaj, 1A/125VAC,

2A/30V/DC.

Kolega mówi; daj N-MOSFETY + dioda Nie ukrywam, że przekaźniki bardziej mi pasują bo to uniwersalniejsze rozwiązanie a muszę do tego zamówić PCB i może na przyszłość się przyda.

Pytanie: Ale czy przekaźnik podziała długo czy też są to dla niego cieżkie warunki pracy? Uruchamianie tego solenoidu będzie może raz na 24 godziny, może 2..5 razy na dobę. W każdym razie ten rząd wielkości częstości.

Proszę, może ktoś coś powie.

Pozdrawiam

jp

Reply to
jacek pozniak
Loading thread data ...

Energia zgromadzona w polu magnetycznym cewki gdzieś będzie musiała się podziać. Jeśli po prostu rozłączysz obwód, to wyindukuje się duże napięcie i najprawdopodobniej zapali łuk między stykami przekaźnika.

Dodaj do tej cewki równolegle jakiś transil albo diodę Zenera na tak duże napięcie, na jakie możesz sobie pozwolić w układzie. Np. 100V. Podczas rozłączania energia pójdzie tamtą ścieżką i żywotność przekaźnika powinna drastycznie wzrosnąć.

Im niższe napięcie transila, tym dłużej będzie trwało zanikanie pola w cewce.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2020-05-15 o 22:09, jacek pozniak pisze:

Może sprawdzić? Co sekundę załączać. W dobę skoczysz w czasie o 4 lata. :-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

No w sumie tak :) jesli zdecyduję się na przekaźniki to nie omieszkam. Takich przekaźników to ma być 8 więc jakaś statystyka wyjdzie.

Reply to
jacek pozniak

Dzięki, jeśli zdecyduję się (a pewnie tak) na przekaźniki; napewno zastosuję. Ciekawe czy mógłby taki transil być zamontoany na stykach przekaźnika, mógłby wtedy być na PCB, przy przekaźniku zamiast na cewce solenoidu.

jp

Reply to
jacek pozniak

To rozwiązanie jest niezależne od realizacji układowej klucza. Walczysz z nieuniknioną fizyką, a nie z przekaźnikiem.

Moim zdaniem lepiej ciąć u źródła.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2020-05-15 o 22:09, jacek pozniak pisze:

Jeśli nie potrzebujesz izolacji to zupełnie dobrym rozwiązaniem są OmniFETy. Jest to zabezpieczone przed przeciążeniem, przepięciem i przegrzaniem. Oczywiście nie przed wszystkimi tymi kataklizmami na raz :)

Stosowałem np. te:

formatting link

Reply to
Piotr Gałka

Trzeba tylko pamiętać o rezystorze na bramce, bo inaczej padają jak muchy. Mechanizm awarii: pełne lub niepełne przewodzenie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Tzn. Szeregowo?

jp

Reply to
jacek

Dla formalonsci: to sa objawy. Mechanizmu nie podales...

Reply to
antispam

Masz całkowitą rację. Moje spekulacje co do mechanizmu: te "MOSFETY" (układy scalone tak naprawdę) raportują awarię, zwierając wewnętrznie bramkę do masy. W Absolute Maximum Ratings jest podane, że R_IN_MIN ma wynosić co najmniej 150 omów. Mniejszy rezystor lub jego brak w sytuacji awaryjnej doprowadza do przepływu zbyt dużego prądu z drivera i smaży wewnętrzny układ nadzoru.

Wymieniłem kilka sztuk zanim doczytałem datasheet. Awarie ustąpiły, ale od tamtej pory nie mam do Omnifetów zaufania.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Mi nigdy żaden OmniFET nie padł, ale rezystory dałem od pierwszego projektu.

Za to kiedyś robiłem jakieś eksperymenty przepuszczając impuls dużego prądu z grubego elektrolita przez ferryte bead 0603 sprawdzając czy mogę dać go przed transilem, czy muszę za. Jako klucza generującego impuls potrzebowałem jakiegoś NMOSa, a miałem pod ręką tylko OmniFETy. No i trochę mi zajęło dojście do tego co się do cholery dzieje, że nie dostaję spodziewanego impulsu 50A a coś go ogranicza na 8A. Myślałem, że może indukcyjność drutowego rezystora 0.1 om który tam użyłem jako czujnik prądu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Zenerka musi byc w szereg inna dioda, bo napiecie na niej bedzie w dwie strony, a w jedna nie chcemy aby przewodzila.

Najladniej byloby to odprowadzic to jakiegos wiekszego napiecia, tylko co z nim zrobic, jesli niepotrzebne ?

Bo jeszcze jedna mozliwosc - wlaczyc w mostek tranzystorowy, to sie samo odprowadzi do zasilania, ale kto uzyje mostka do wlaczania jednej cewki ...

czyli zostaje transil :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.