Usmażony stabilizator

Czy zbyt duży kondensator na wyjściu stabilizatora liniowego może go uszkodzić? Spotkałem się ze spaleniem LDL1117 (odpowiednik popularnego LD1117, ale z niskim prądem spoczynkowym), który na wyjściu miał kondensator

1000 uF.

Podejrzewam, że wysoki prąd ładowania tak dużego kondensatora po włączeniu zasilania mógł spowodować wydzielenie się znacznej mocy. Z drugiej strony nigdy nie spotkałem się z ostrzeżeniem żeby nie stosować zbyt dużych kondensatorów. Owszem, można znaleźć materiały mówiące o tym, że zbyt duża pojemność może przeszkadzać, ale nigdy nie było to w kontekście zjawisk z kategorii ogień i dym. Ponadto stabilizatory takie jak opisany posiadają zabezpieczenia termiczne oraz przeciążeniowe. Może jednak przy tak dużym kondensatorze zabezpieczenie termiczne nie miało szansy zdążyć zadziałać? Lub ten stabilizator jest szczególnie delikatny?

Reply to
Grzegorz Niemirowski
Loading thread data ...

Grzegorz Niemirowski pisze tak:

Moze powinna buć stosowana dioda zabezpieczająca przed cofką po wyłaczeniu zasilania.

Reply to
PiteR

Yup.

formatting link

Reply to
Queequeg

Użytkownik "Grzegorz Niemirowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q69ch3$m9b$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

IMO - malo prawdopodobne, ale moze ten delikatny jest.

jest ryzyko wzbudzenia ... ale znow imo raczej by nie usmazylo.

Moze to przy wylaczeniu bylo ?

J.

Reply to
J.F.

Dioda zaporowo pomiędzy wyjściem a wejściem była?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak mi się kiedyś 7805 wzbudził, to zrobił się bardzo gorący :) IMO mogło usmażyć, ale bardziej prawdopodobny jest brak diody.

Reply to
Queequeg

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał(a):

Nie było. Z tego co rozumiem, jest konieczna na wypadek zwarcia wejścia do masy. Wydawało mi się, że dym pojawił się przy podłączeniu zasilania, ale trudno to sprawdzić bo problem wystąpił tylko dwa razy na kilkadziesiąt cykli włączenia/wyłączenia.

W każdym razie dzięki Ci oraz pozostałym Kolegom za pomoc.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2019-03-13 o 14:15, Grzegorz Niemirowski pisze:

To nie znaczy, że nie spalił się przy wyłączaniu.

Ta dioda jest potrzebna tylko wtedy, gdy przy wyłączaniu jest coś co spowoduje 'siłowe' obniżenie napięcia przed stabilizatorem. Nigdy takiej diody nie wstawiłem, bo nie było tego czynnika 'siłowego'. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.