Zbyt słabe zasilanie - szkodzi czy ni

Witam Oto fragment mojego posta z grupy pl.comp.pecet wykraczający poza jej tematykę:

"Czy można spalić którykolwiek element komputera zbyt niskim napięciem czy tylko zbyt wysokim? Na mój rozumek;) to podanie zbyt niskiego napięcia na którykolwiek element spowoduje jego niewłączenie się lub niestabilną pracę, ale nie może spowodować zniszczenia? Czy mam rację?"

Z pomiarów multimetrem okazało się, że zasilacz do peceta podaje napięcia nie mieszczące się w dolnej granicy normy ATX, ale to nie powoduje na razie żadnej niestabilności. Zasilacz podaje napięcia zawsze za niskie ale nigdy za wysokie. Czy mogę uszkodzić takim napięciem cokolwiek z peceta

Tomaszek

Reply to
Tomaszek
Loading thread data ...
órykolwiek element komputera zbyt niskim napięciem

Niestabilna praca czyli seria stanów nieustalonych to często pierwszy krok do uszkodzenia...

Reply to
Padre_peper

Padre_peper pisze:

Czyli póki co śpię spokojnie - komp chodzi po 10-12 godzin dziennie bez żadnego zwisu.

Tomaszek

Reply to
Tomaszek

Użytkownik "Tomaszek" snipped-for-privacy@judeland.pl napisał w wiadomości news:fc6g82$mpc$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

tylko zbyt wysokim? Na mój rozumek;) to podanie zbyt niskiego

Straty w elementach kluczujących w zasilaczach impulsowych zwykle są największe przy niskim napięciu :)

e.

Reply to
entroper

entroper pisze:

W samym tylko zasilaczu czy to tyczy się również reszty komputera? Jeśli spali się tylko zasilacz to kit mu w wiatrak:-) Gorzej jak się spali coś poza nim

Tomaszek

Reply to
Tomaszek

Na płycie głównej jest przetwornica do zasilania procesora. Zbyt duży spadek napięcia zasilającego przetwornicę może spowodować niepełne wysterowanie MOSFETów i ich wydymienie. A jak powszechnie wiadomo - elementy elektroniczne zawierają magiczny dym i jego wypuszczenie powoduje zaprzestanie dziaania ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Tue, 11 Sep 2007 23:06:48 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Ale zawsze można próbować złapać ten dym i wpakować do z powrotem do środka :D

Reply to
badworm

Tomaszek pisze:

Tylko nie wiesz co padajacy zasilacz w momencie smierci poda na reszte sprzetu. Mnie np. po padzie zasilacza poszla plyta gl (a wlasciwie to nie calkiem bo tylko AGP nie dzialalo) i jedna z dwoch kostek ramu.

Reply to
Marcin Gala

Przetwornice mają to do siebie że przy podaniu na wejście zbyt niskiego napięcia w celu utrzymania mocy wyjściowej pobierają większy prąd, a to może powodować rozszczelnienie elementu i wydobycie się wspominanego już, tajemniczego dymu.

Pozdrawiam

-willy-

Reply to
willy

Zjawisko jest w przetwornicach na plycie i np ukladach sterujacych silnikami HDD i CD. Co prawda tak niewielki spadek raczej nie powienien miec wplywu, a przetwornicom moze nawet lepiej sie bedzie pracowalo - to od ukladu zalezy.

J.

Reply to
J.F.

Witam,

Dnia 11.09.07 (wtorek), 'RoMan Mandziejewicz' napisał(a):

Ok, teorię mamy za sobą. ;) A jak to wygląda w praktyce? Może się coś uszkodzić? Norma ATX dopuszcza Umin=3.135V. Chyba każdy stosowany kontroler ma bloki UVLO (np. Uwe min=2.65V), Current Limit i Power Good (dla Uwy), więc jeśli tylko projektant zapewnił poprawną (tzn. taką, aby nie wydobył się magiczny dym:) pracę przetwornicy powyżej progu UVLO (co jest chyba standardem?) to nic złego stać się nie może... Choć z drugiej strony - po chińczykach to wiele można się spodziewać... ;)

Reply to
Dykus

Współczesne procesory są zasilane nawet kilkoma napięciami. Bardzo ważna jest sekwencja włączeń i wyłączeń tych napięć. Dla przykładu pełne napięcie na Vio oraz brak napięcia na Vcore potrafi uszkodzic układ. Chociaż niekoniecznie od razu. K.

Reply to
John Smith

[...] Współczesne procesory są zasilane nawet kilkoma napięciami. Bardzo ważna jest sekwencja włączeń i wyłączeń tych napięć. Dla przykładu pełne napięcie na Vio oraz brak napięcia na Vcore potrafi uszkodzic układ. Chociaż niekoniecznie od razu. K.
Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.