Unique vs inne transpondery

Witam, Przegooglałem całą grupę i nie tylko - nie znalazłem odpowiedzi.

  1. Jakie znacie układy do czytania RFID? Znalazłem U2270B, HTRC110, oraz EM4095.

  1. j.w. , ale uklady do zapisywania danych na karcie? Znalazłem na jakies angielskiej stronie opinie , ze na U2270B idzie zbudowac programator transponderow? (oczywiscie mowimy o transponderach ktore programowac idzie wiecej niz raz - czyli zdaje sie e5551, e5557, Q5 , Hitag 1/2? Moze ktos ma schemat jakiegokolwiek programatora? Albo chociaz wie jak właściwie programuje sie takie karty?

  2. Czy za pomoca U2270B odczytam np. e5557? Albo inne transpondery 'wielokrotnego' zapisu? W jaki sposób dane są wysyłane? Czy transponder wysyla zawsze cala zawartosc pamieci?

  1. Spotkalem wylacznie karty wielokrotnego zapisu. Sa inne formy tych transponderów? (Breloki etc.?)

  2. formatting link
    Ktos mial z tym stycznosc? Moze ktos zna innego producenta programatorow? W opisie: "programator do transponderów Q5, e5551 lub e5557. Tworzy transponder o formacie UNIQUE, z kodem zadawanym przez użytkownika.".Czy to znaczy, ze programator zapisuje wylacznie 64bity? Napisalem do nich - niestety brak odpowiedzi.

  1. Czy ktos wie, gdzie mogl bym kupic karte z transponderem zakodowaną znanymi mi danymi? Wtedy mogl bym pobawic sie i wiele problemow rozwiazac samodzielnie.

i bonusowe pytanie na przyszłość - gdzie kupowac (poza mikrokontrola) karty ktore mozna zapisac? Najlepiej , zeby mozna zamowic je juz zadrukowane :)

Czy ktos ma jakies doswiadczenia z tworzeniem czytnikow? Moze jakies dodatkowe wskazowki? Na co trzeba uwazać? To element pracy magisterskiej - wiec mam jeszcze troche czasu ;).

Ps. Znacie kogos, kto zrobi mi plastikowa obudowe wg wlasnego projektu? Te gotowe czesto sa maloatrakcyjne ;). Chce aby czytnik wygladał jak czytnik, a nie pudelko ktore wstyd powiesic na scianie ;)

Reply to
marrt16a
Loading thread data ...

Powitanko,

Ogolnie te uklady sa takie sobie jesli dla dekodowania wazne sa czasy. Generatory w nich zawarte sa beznadziejne, plywaja.

W pedeefach masz wszystko.

J.W.

Sa np. "zegarki" w firmie, ktora sam znalazles:

Hmm, ja tam mam pozytywne wrazenia z ta firma

formatting link
formatting link

J.W. lub przy wiekszych ilosciach Special Elektronik

Jesli mozna cos zasugerowac, daj sobie spokoj z Unicode - bezpieczenstwo tych kart jest zerowe, ilosc danych do zapisania/zapisanych smieszna. Ja bym poszedl w Mifare - zasieg tylko do ok 10 cm, ale: masz przynajmniej 16 sektorow po 16B do zapisania, kazdy chroniony

48-bitowym haslem, transmisja szyfrowana, gotowe OEMowe czytniki do kupienia (Gamma, Mikrokontrola), karty bywaja tansze od Unicode (przy wiekszych ilosciach). I wsparcie Philipsa, a nie EMmarina, ktory moze Ci odpowie na maila... jak bedziesz juz na emeryturze.

Zainteresuj sie oferta firmy lcel, maja naprawde profesjonalne obudowy, co do wykonania samodzielnego... masz forme?;-) Jak sie bardzo upierasz, to mozesz zrobic model (z drewna/plastiku/czegokolwiek) posmarowac separatorem, zrobic na tym forme poliuretanowa, rozciac, nalac zywicy z utwardzaczem, wsadzic pod pompe prozniowa... kupic gotowa;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Witam!

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

To ja się przy okazji zapytam: Jakie znacie czytniki OEM oprócz tych z Nektronixa, które są dostępne do kupienia w Polsce? I jeszcze pytanie: jakie układy scalone można użyć do odczytu kart MIFARE? Na razie znalazłem niezły opis czytnika do tych kart tutaj:

formatting link
oraz scalaki z TI do odczytu kart na 13,56MHz, które są niestety tylko w obudowach QFN. Czy są w ogóle jakieś układy dostępne w Polsce w pojedynczych ilościach do obsługi kart 13,56MHz? A może są jakieś opracowania na ten temat bez użycia specjalizowanych układów (zdaje się jest coś w AN z Microchipa, ale może gdzieś jeszcze coś takiego było)?

Reply to
Michal Waskiewicz

Czesc,

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Znasz inne układy, moze lepsze choc niekoniecznie? Albo alternatywa? Nie chce budowac od podstaw - bardzo wazne jest miejsce...

Ktorych? Przeczytalem dwukrotnie wszystko co znalazlem o 2270b i nic...

Jesli wiesz, to chyba nie problem napisac "tak" lub "nie".

Owe zegarki to unique - nie idzie ich zapisywac. Pisalem o takich ktore mozna programowac wiecej niz raz.

Ciesze sie , i mam nadzieje, ze odpisza ;). Niemniej pytanie nie dotyczylo wrazen z mikrokontrola ;). Jednak dzieki za checi - wysle im zapytanie jeszcze raz.

Dzieki :)

Zasieg jest ok, ale chodzi o to, aby koszt czegos takiego byl niewielki (pomimo tego, ze to dyplomowka). Dodatkowo musze stworzyc programator - a na razie nie znalazłem zadnego przykładowego schematu, ba nawet układu albo opisu w jaki sposob programowaine sie odbywa dla 125kHz, wiec z Mifare bedzie zapewne jeszcze gorzej.

Szukałem w googlach - nie znajduje strony zadnej. Na siłe rozbija mi na "i cel" ;)

Pompa konieczna? Jak nie znajde niczego, to bede musiał robić samodzielnie.

Dzięki!

Reply to
marrt16a

Ja napisalem program w taki sposob, ze wazne byly timingi (to byl moj blad, ale nie chcialo mi sie pisac od poczatku). Zeby pracowalo OK zrobilem generator na kwarcu 2 czy 4 MHz i 4060 jako generator/dzielnik. Z tego przez wzmacniacz na 2 tranzystorach popedzalem cewke (antene) z pojemnoscia szeregowo zestrojone na 125kHz. W roli odbiornika robil U2270. Uklad poza "chwiejnym" generatorem (ktory w opisany wyzej sposob zastapilem), wywalal na wyjscie smieci gdy nie ma karty w zasiegu (sa to szumy wzmacniane w tym chipie, nie byly to przesluchy z generatora - absolutnie przypadkowe smieci od kilku do kilkuset Hz). Pozatym reszta OK. Aha, chyba slabo bylo zaznaczone w dokumentacji, ze trzeba wyjscie pullupowac do "+" przez jakis opornik i troche "laciny" polecialo zanim na to wpadlem. Przy okazji, moze Ci sie przyda:

formatting link

formatting link
pierwsze pytanie z FAQ Nie sprawdzalem tego praktycznie ze wzgledu na szwajcarska niechec do wspolpracy (moze sie cos zmienilo).

W Gammie mieli RFID w postaci malych naklejek, ale dopiero co dostali i gosc nie byl w stanie powiedziec co to za standard.

Czytnik z Netronixa/Gammy kosztowal cos kolo 200zl, moze 250. Dziala pieknie w obie strony. Trzeba tylko dorobic antene (AFAIR 4 zwoje). No i nie zapomniec hasla do sektora, bo 48 bitow to "troche" kombinacji jest (do zlamania w troche krocej niz nasza planeta istnieje;-)).

Jest o tyle prosciej, ze cala obsluga karty zajmuje sie stosowny uklad. Wysylasz tylko z procka co i gdzie ma byc zapisane, dodajesz do paczki CRC16 i gotowe - uklad wysyla potwierdzenie. Prosciej sie nie da.

Nie i, tylko l:

formatting link
z tymi obudowami troche do czynienia i jakosc surowcow i wykonania powala. Cen nie podaja na stronie, ja ich nie znam, z pewnoscia sa drogie, ale warto.

Sluzy do pozbycia sie pechezykow powietrza, jesli Ci sie uda wlac bez pechezykow... bardzo grube scianki+wypelniacz moze sie uda, ze nie beda widoczne.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Powitanko,

MF RC500 (Philips), dokladnie ten, ktory jest na plytce od Netronixa/Gammy.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.