Czujniki ciśnienia atmosferycznego i nie tylko...

Witam po raz pierwszy na grupie

1) Szukam informacji o elektronicznych czujnikach ciśnienia atmosferycznego. Najbardziej zależy mi na przykładowym schemacie budowy takiego urządzenia i ogólną zasadę działania - oczywiście może byc podparta jakimś konkretnym przykładem (z tego co szukałem na sieci - dośc popularne są czujniki motoroli MPX)

2) Jeszcze bardziej ogólnie :) - zbieram informacje na temat sposobów wykorzystania aparatury elektronicznej do pomiarów wysokości. Czy istnieją jeszcze inne - mniej bądź bardziej popularne - metody określania wysokości (oprócz stosowania czujników cisnienia)??

Proszę o info na te tamaty - w miare możliwości :)

Jeśli chodzi o zagadnienia do czujników:

- w polskim necie, na temat detali co do zasady działania nie ma za wiele

- mnogość stron anglojęzycznych nie pozwala wyłuskać tego co mnie interesuje, do tego dochodzi jeszcze moja mało zadawalająca znajomość języka :)

- archiwum grupy przekopałem

Reply to
dziober
Loading thread data ...

dziober nastukał:

powitał

Zależy do czego potrzebujesz tą wysokość. Jeśli ma być to zastosowanie "okołolotnicze" (akurat takimi się zajmuję) to w zasadzie "jedyny słuszny" pomiar, to pomiar ciśnienia. Stosuje się jeszcze czasem wygnał z GPSa

- raczej w loggerach szybowcowych, ale też nie bardzo jest to obdarzane zaufaniem. Zresztą wiele GPSów ma wbudowany czujnik ciśnienia i sam sobie w automagiczny sposób kalibruje go. Nie wnikałem nigdy dokładnie jak, ale na pl.rec.gps podpowiedzą jeszcze. Przy małych wysokościach stosuje się radiowysokościomierze (radar dopplerowski). Niestety są to urządzenia równie drogie co ciężkie.

pozdro Dino

Reply to
Dino

On Mon, 7 Mar 2005 22:43:30 +0100, "Dino"

Zalezy chyba co to za zastosowanie z tych "okololotniczych" Bo jak kontrola lotow nakazuje lot na 20tys stop, to obecnie nie moze byc to z gps ani radaru.

Ale jak ktos chce sobie na paralotni polatac, to chyba wszystko jedno.

J.

Reply to
J.F.

No niekoniecznie - na niskich pulapach jeszcze radiowysokosciomierz (radar wysokosciowy...). Sens ma jedynie nad w miare plaskim terenem - czyli raczej na podejsciu do pasa, tam gdzie metody barometryczne juz nie maja zastosowania.

Chyba nie lepszej dokladnosci niz skorygowany barometr - akurat wysokosc to GPS podaje dosyc malo dokladnie.

O wlasnie - tyle ze nie dopplerowski a z modulacja czestotliwosci (emitujemy wiazke radiowa o czestotliwosci liniowo zmiennej, sygnal odbity ma czestotliwosc rozna od aktualnie emitowanej - jak zdudnimy sygnal odbity z emitowanym to dostaniemy czestotliwosc proporcjonalna do czasu przelotu sygnalu i do predkosci zmian czestotliwosci - z tego idzie wyliczyc droge sygnalu radiowego czyli wysokosc. Tez radar fali ciaglej (zdudnieniowy) ale nie dopplerowski - dopplerowski emituje czestotliwosc stala.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Miałem zamiar opisać to bazując na przykładach wysokościomierzy używanych np. w górach - więc raczej te niższe pułapy. Dlatego właśnie chcę sie skupić najbardziej na czujnikach ciśnienia.

Ale wszystkie inne sposoby też będą przydatne - jako rozszerzenie tematu.

Reply to
dziober
[ciach]

O własnie - takie mniej więcej info (jezeli chodzi o zastosowania) mnie interesuje. Jeżeli wiecie gdzie ewentualnie o tym można więcej poczytać na sieci to bardzo proszę o namiary.

Reply to
dziober

atmosferycznego.

Ja się trochę bawię w pomiary i rejestrację miedzy innymi wysokości za pomocą czujnika ciśnienia. Jeżeli chodzi o gotowe schematy to mam na stronie odnośniki do kilku otwartych projektów:

formatting link
- szukaj w "Projekty sieciowe"

Ogólna zasada i trochę "takich tam..." znajdziesz u mnie na stronie

formatting link
do Download->Dokumentacja. Opis jest już mocno nieaktualny, zwłaszcza jeżeli chodzi o pomiar wysokości ale na dzień dzisiajeszy nie mam nic wiecej opisanego. Projekt żyje i jest ciągle aktualizowany.

Polecam lekturę not aplikacyjnych czujników firm Motorola i Intersema

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Wydaje mi sie ze GPS podaje wysokosc dokladniej niz wysokosciomierz barometryczny. Lotnicze GPS-y z ktorymi mialem (i mam) kontakt wiarygodnie podaja wysokosc - wskazania w przy odpowiednich warunkach atmosferycznych sa zgodne wysokosciomierzem barometrycznym. Nalezy jednak pamietac ze wysokosciomierz barometryczny w wiekszosci przypadkow nie wskazuje prawdziwej wysokosci gdyz atmosfera rzeczywista zazwyczaj nie odpowiada atmosferze standard wg ISO (wg. niej sa skalowane wysokosciomierze lotnicze) - w zaleznosci od temperatury i pory roku zmienia sie min. wysokosc atmosfery - powodujac przeklamania. Poza tym do wykonania pomiaru musimy miec wiarygodny odczyt cisnienia z miejsca o znanej wysokosci a bedacego niedaleko.

W lotnictwie stosuje sie wysokosciomierze cisnieniowe z innego powodu

- ze wzgledu na standard. Bo tak naprawde nie jest wazne ile metrow dzieli samolot od np poziomu morza, byle by na wszystkich samolotach wskaznik pokazywal w danym miejscu taka sama liczbe (tylko umownie nazwana wysokoscia). Jesli 2 samoloty bedace w poblizu beda mialy na wskazniku rozne liczby to sie nie zlutuja : taki jest sens przyrzadu zwanego wysokosciomierzem barometrycznym. Schody zaczynaja sie przy ladowaniu - wtedy zaczyna byc istotna wysokosc nad terenem. Przy widocznosci terenu to nie problem, ale w przy podejsciach instrumentalnych wyzszych kategorii stosuje sie radiowysokosciomierze.

Sorry za moze troche przydlugie wyjasnienie, ale moze sie to komus kiedys przyda ...

Pozdrawiam : Andrzej Sarbinowski

Reply to
Andrzej Sarbinowski

Dariusz K. Ladziak nastukał:

się mi pomyliwszy z radarem pogodowym. Ale nie dałbym sobie ręki uciąć, że radar doppleowski na SU-22 nie tylko potrafi określić prędkość podróżną i kąt znoszenia, ale i wysokość. Lecz w tym przypadku mogę się mylić, bo mało się interesuję wojskowymi "rurami".

pozdro Dino

Reply to
Dino

dziober nastukał:

A możesz przybliżyć jakie wysokościomierze są w górach stosowane? bo zawsze myślałem, że to pomiary geodezyjne określiły wysokość np. takich Rysów. Z tego co wiem, to paralotniarze mają jeśli nie porządny sprzęt (typowo lotniczy) to używają właśnie z GPSowego wskazania (czyli czujnik ciśnienia skalibrowany do poziomu morza przez odczyt GPS), tak samo jak wędrowcy gadżeciarze, rejestrujący tracki na GPSach.

pozdro Dino

Reply to
Dino

Myslę że urządzenia stosowane przez paralotniarzy jak i przez turystów wysokogórskich nie róznią się bardzo.

Genaralnie funkcję taką spełniają pewnie odbiorniki GPS, ale wiem, że są też samodzielne urządzenia dokonujące pomiaru wysokości. Wydaje mi się, że w tym ostatnim siedzi tam czujnik ciśnienia atmosferycznego, a wyniki są przetwarzane przez układ elektroniczny..

Fajnie byłoby wiedzieć jak rozwiązane są profesjonalne altimetry / jakie czujniki są tam stosowane.

Reply to
dziober

dziober nastukał:

dobrze się Tobie wydaje,

Właśnie tak: czujnik ciśnienia i kawałek inkszej elekstroniki. Jeszcze nikt czujnika uwzględniającego zmianę stałej grawitacji ze wzrostem odległości od środka ziemi nie wprowadził do użytkowania... ;)

pozdro Dino

Reply to
Dino

dobre, dobre :)

Reply to
dziober

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.