czy mozna jako¶ przeliczyæ pojemno¶æ kondensatora na pojemno¶æ akumulatora ... w koncu i tu i tu gromadzi sie ³adunek elektryczny
np kondensator o pojemno¶ci jednego farada odpowiada³ by akumulatorowi o jakiej pojemno¶ci .... pozdrawiam
czy mozna jako¶ przeliczyæ pojemno¶æ kondensatora na pojemno¶æ akumulatora ... w koncu i tu i tu gromadzi sie ³adunek elektryczny
np kondensator o pojemno¶ci jednego farada odpowiada³ by akumulatorowi o jakiej pojemno¶ci .... pozdrawiam
To jest troche inna pojemnosc. Napiecie na kondensatorze jest liniowo zalezne od 'stopnia naladowania' (ladunku elektrycznego). Akumulatory zwykle dosc stabilnie trzymaja napiecie przez spora czesc procesu rozladowania. Konkretnie napiecie na kondensatorze 1F zmienia sie o 1V po doladowaniu/rozladowaniu ladunkiem 1C czyli ~0.3mAh.
Krzysiek Rudnik
U¿ytkownik "Konrad Rokicki" snipped-for-privacy@wp.pl napisa³ w wiadomo¶ci news:cmldl2$2fsq$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl
Da siê bardzo prosto, choæ niewiele z tego wynika.
Kondensator jest elementem liniowym (z dobrym przybli¿eniem). Tzn. zgromadzony ³adunek jest _liniowo_ zale¿ny od napiêcia na ok³adkach: Q = C*U Pobranie z kondensatora po³owy zgromadzonego ³adunku oznacza, ¿e napiêcie spadnie do po³owy warto¶ci pocz±tkowej.
Akumulator natomiast ma silnie nieliniow± ch-kê roz³adowania. Tzn. napiêcie ogniwa w czasie pobierania 90% zgromadzonego ³adunku maleje w niewielkim stopniu (np. o 20%) a dopiero pod sam koniec leci na pysk.
Oba elemetny gromadz± energiê, ale na ró¿nej zasadzie. ¯eby wykorzystaæ ca³± energiê zgromadzon± w kondensatorze, trzeba go roz³adowaæ do zera. Natomiast ogniwo chemiczne oddaje niemal ca³y ³adunek w stosunkowo niewielkim zakresie zmian napiêcia na zaciskach. St±d te¿ wynika zupe³nie inny zakres zastosowañ.
Można, z wszelkimi zastrzeżeniami o jakich ci powiedziano: J[A]*t[sek]=C[F]*U[V]
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Ask the community — no account required