Kondensatory na komputerowej plycie glownej

Jaka jest przyczyna napuchniecia czy nawet wyplywania elektrolitu w kondensatorach na komputerowej plycie glownej. Dzieje sie tak czasami na plytach i wlasnie chcialbym wiedziec dlaczego lub co ma na to wplyw.

dziekuje i pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

mIrO napisał(a):

niestety, czesto zasilacz sprawny; dziala dalej z inna plyta. Samm jestem ciekaw, bo pady kondensatorow juz mnie zaczynaja wku... denerwowac. Ostatnio mi padly w IBM P4, wszystko oryginal, firmowka. Po wymianie i tak plyta padnieta, nie startuje.

Reply to
MarcinJM

Wymien na takie na duzo wyzsze napiecie i bede smigac latami. Zle dobrany pukt pracy kondzior powinien miec w zapasie duzo wiecej niz potrzebuje.

Reply to
PPC

MarcinJM napisał(a):

płyta może być kilkuwarstwowa wówczas normalne"" wlutowanie elementu może nie pomóc

Reply to
krzysiek_tkd

Robert asmax napisał(a):

Główna przyczyna to jakość tych elektrolitów oraz dość wysoka temperatura otoczenia w jakim pracują. I jeśli taki elektrolit pracuje na granicy swojego napięcia dopuszczalnego przez producenta to niestety ale dość szybko ulegnie awarii - ostatnio zauważam to zjawisko coraz częściej ale przeważnie na tańszych płytach

Reply to
ToJa
Reply to
invalid unparseable

PAndy napisał(a):

Myślę, że piszesz troszeczkę bajki. Gdyby było jak mówisz nikt nie produkowałby elektrolitów na odpowiednie napięcia, tylko je "adoptował" oczywiście istnieje pewien margines bezpieczeństwa i to jest wykorzystywane przy tzw. "przyzwyczajaniu" elektrolitów do wyższego napięcia niż fabrycznie określone, ale ma to znaczny wpływ na parametry takiego kondensatora i jego czas bezawaryjnej pracy. A w przypadku kondensatorów na płytach głównych w okolicy procesora (a tak jest w wypadku elektrolitów pracujących w układach stabilizacji napięć płyty głównej) dochodzą jeszcze bardzo trudne warunki temperaturowe (elektrolity nie lubią ciepła). Są specjalne wykonania elektrolitów do pracy w podwyższonych temperaturach ale są one znacznie droższe i producenci tanich płyt po prostu oszczędzają i takie są tego efekty.

Reply to
ToJa

I od temperatury...

A overclockerzy stosujący chłodzenie wodne zabijają tym samym kondensatory. Zwykle są one (i klucze przetwornicy) chłodzone powietrzem z wiatraczka na procesorze, ogrzanym przez radiator ale zawsze.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

witam,

mam pytanie: czy przy tworzeniu sie dielektryka (przeplyw pradu stalego przez kondensator) nie powstaje tlen?

Reply to
mimar

okladziny wykonane sa z aluminium a grubosc warstwy tlenku decyduje o napieciu pracy i powstaje wlasnie w procesach formowania...

Reply to
PAndy

PAndy napisał(a):

moze inaczej jakie gazy powstaja w tym procesie?

Reply to
mimar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.