UART z wyjściem RS232/TTL, a zakłucen

Witam wszystkich Chcę podłączyć do mikrokontrolera komórkę w samochodzie. Komórka to siemens S55 który przyjmuje (toleruje) na wejściach TX/RX poziomy napięć TTL jak dobrze wyszperałem wiadomości z googli. Tu mam pytanie.

Czy lepiej to zrobić korzystając z poziomów TTL, czy przez dwa MAXy?

Komórka będzie oddalona od urządzonka o dobre kilkanaście/kilkadziesiąt cm z wiadomych przyczyn. Wydaje mi się, że RS jest bardziej odporny na zakłócenia, ale nie jestem tego pewien, a o dziwo nic nie znalazłem w archiwum.

Czy jest jakiś typ MAX232 dostępny w technologi SMD najlepszy do tego?

Niby RS232 to RS232, ale z interpretacją 0 i 1 jest różnie w płytach głównych, to może i tu coś namieszali.

Czy do maxa można wykorzystać kondensatory ceramiczne SMD? Niby w googlach znalazłem, że tak, ale nie chcę szczelić gafy na płytce. Jakie najlepiej użyć pojemności? Takie same jak w dokumentacji? Niektórzy na grupie dają inne z tzw "przyzwyczajenia".

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Michał napisał(a):

Znalazłem jeden MAX232ESE+ w powiedzmy przystępnej cenie w TME (7.39 netto )pracujący w temperaturach -40..+85. Co właściwie oznacza to E+? Pierwsze E to rozszerzona temperatura pracy, S to rodzaj obudowy, ostatnie E mają wszystkie z tego co zauważyłem, ale co oznacza + to już nie wiem. Pójdzie to jako zwykły MAX232, czy coś odbiega od standardu? Wyprowadzenia wydają się ok.

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable

Duzo bardziej nie jest. Tu bym sobie zycia nie utrudnial.

J.

Reply to
J.F.

W takim razie na razie odpuszczę sobie kupno tych maxów. Sprawdzę jak to będzie działać bez nich. Chcę jednak mieć możliwość dołączenia w przyszłości tej kostki, ponieważ oprócz telefonu podłączę GPS tzw. myszkę, która akurat ma wyjścia TTL/RS232, ale jest na SIRFII. W przyszłości może zmienił bym na SIRFIII, a znalezienie myszki z wyjściami TTL może być trudne.

Chcę to zrobić tak :

Wyjscia TXTTL----------------\ TXRS-----MAX---------*-----TXCPU RXRS-----MAX--ZWORKA-*-----RXCPU RXTTL----------------/

Znalazłem w googlach inne rozwiązanie:

TXTTL----------------\ TXRS-----MAX---------*-----TXCPU RXRS-----MAX-->|-----*-----RXCPU RXTTL--------->|-----/

Tak zinterpretowałem tą wypowiedz :

"Standardowo w standardzie RS

232 jest 1 logiczna więc na wyjściu mikrokontrolera dajesz od razu bezpośrednio a na wejściu mikrokontrolera podłączasz przez diodę MAX i przez diodę TTL. przez co korzystasz raz z jednego raz z drugiego. Jeżeli interesuje cię dokładniejszy schemat pisz na priv. Rozwiązanie sprawdzone i przetestowane."

Pochodzi ona z wątku:

formatting link
Czy zwykła krzemowa dioda SMD da radę? Oczywiście podłączał bym urządzenie do albo wejść RS, albo TTL.

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable

Na ogólnopolskie dyktando to Ty się nie wybieraj :-)

Reply to
yogi009

Rozbierzesz ja, wytniesz maxy ktore tam sa, przerobisz na TTL :-)

Rozumiem ze zadbasz o to zeby przed podlaczeniem czegokolwiek do rxttl zworke zdjac ?

Ale co najmniej zle narysowane. Wlasnie dlatego ze zazwyczaj jest jedynka to diody trzeba dac odwrotnie. Zeby przechodzilo krotkie 0 z dowolnego ukladu.

Lepsze bylyby germanowe lub schotky. Ale to musisz sprawdzic jakie napiecie akceptuje cpu jako stan 0. I czy jest zapas zeby 0.7V dorzucic.

A co to za urzadzenie ze gsm lub gps bedziesz podlaczal ?

J.

Reply to
J.F.

A może lepiej kupić moduł GPS z SIRFIII? Np. tutaj:

formatting link
pzdr Elektrolot

Reply to
Elektrolot

Elektrolot napisał(a):

Dziękuję za linka, ale myszkę już mam :/ Szkoda, że nie znałem tego linka rok temu, tylko, że w tedy SFIII dopiero wchodził.

Pozdrawiam

Reply to
Maciek

J.F. napisał(a):

Mam dobrać się do bezbronnej myszki? ;) Elektrolot właśnie podał niezłego linka z tanim rozwiązaniem. Niestety na razie po testuje na tej co mam.

Tak. To nie musi być urządzonko "idioto odporne".

Zgadza się. Mój błąd. Procesor jest na 5V, ATMEGA 128, więc o te 0,6V nie powinien się buntować.

Przetestuje to najlepiej tak jak radzisz.

Szczerze mówiąc i GPS i GSM podłączę do obu UARTów. Taka lokalizacja z powiadomieniem przez GSM. Tylko trochę się martwię, o zasięg w samochodzie. Muszę go (GPS) gdzieś schować. Po testuję co z tego wyniknie.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Reply to
Maciek

Michał napisał(a):

Bez problemu podłączaj do procka (z poziomami CMOS) ale daj po drodze wzmacniacze sygnału (bufory nieodwracające) i rezystory.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

Nie bardzo rozumie. Z tego co się orientuję ATMega ma wyjścia 20mA, w przeciwieństwie do `51. Dlatego nie wiem po co bufory. Kiedyś w 51 stosowałem bufory do podciągania właśnie wydajności prądowej portów. Czy to o to chodzi? Możesz troszke rozwinąć temat, albo odesłać mnie do google z odpowiednim hasłem do wyszukiwarki? Może dać bramkę Schmitta? To wydaje mi się, miało by sens, ale tylko dla wejścia. Tylko szczerze mówiąc nie wiem jaki układ w SMD by się do tego nadawał, dostępny najlepiej w TME, albo w Seguro.

Pozdrawiam

Reply to
Maciek

Maciek napisał(a):

Chodzi nie tylko o wydajność prądową, ale o samo bezpieczeństwo procesora. W samochodzie bywają ciężkie warunki pracy dla elektroniki.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

Witam Podłączę sie do wątku. Czy zamiast wstawiania bufora zabezpieczającego wyjścia procesora można wstawić diody zenera na 5,6V i czy ten rezystor ma być szeregowo (ograniczać prąd), czy równolegle tak jak sie stosuje w magistrali I2C? Chciałbym zabezpieczyć linie od RSa (TX,RX)i obie linie magistrali I2C (SDA,SCL)

Wyglądało by to tak:

------------------------------------------- RX,TX,SCL,SDA | | ---\ | | / \ DZ 5V6 | | R 4,7K --- | | | | | | ----- Masa + 5V

Oczywiście chodzi mi o trudne warunki jak te co panują w samochodzie.

Pozdrawiam.

Reply to
Michał Paskowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.