Triak ale zawsze włączony,bez zasilania ukladu

Witam serdecznie.

Problem jest taki:

Standardowa aplikacja MOC3043, steruje on triakiem BTA08. Uklad zalacza siec

230V kiedy LED MOC3043 zostanie zasilony przez pewien scalak ktory posiada wyjscie jedynie typu OC, zwiera owego LED do masy i to zalacza Triak glowny.

Jednak ja szukam czegos innego, chce by Triak w moim ukladzie przewodzil zawsze nawet kiedy nie ma zasilania mojego ukladu (5V), czyli tak jakby optoriak przewodzil jedynie kiedy LED nie swieci. Jak sie led zaswieci to ma wylaczyc glownego Triaka.

Urzadzenie ma sie WYLACZYC jedynie jak scalaczek sterownik, poda mase na LED w optotriaku (teraz takie cos wlaczy mi Triaka). Cos jak przekaznik z para NC/NO zestykow. Moge sobie wybrac styki zlaczone w przypadku braku napiecia :). Idealem bylaby mozliwosc wyboru takiego ukladu (NC/NO) w ukladzie z triakiem, czy ma byc domyslnie zalaczony czy wylaczony (w obecnosci jedynie napiecia 230V, +5V podawane jest z zewnatrz i ono steruje logika i moze byc nieobecne).

dziekuje

Reply to
Woreczek
Loading thread data ...

Użytkownik "Woreczek" snipped-for-privacy@noneeee.nima.pl> napisał w wiadomości news:dqrlnv$ocg$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

dołożyć negację na wejściu, a zasilanie 5V zostawić

Reply to
Władysław Skoczylas

No wiem, ale ja tego nie chce :-) Bez tego 5V nie da rady jakos? Przekaznik idealny ale duzo "je" i jest duzy, drozszy, pyka i co wiecej sieje zakloceniami, nie ma detekcji przejscia przez 0.

Reply to
Woreczek

Użytkownik "Woreczek" snipped-for-privacy@noneeee.nima.pl> napisał w wiadomości news:dqrnj1$2r$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

jak się da zaświecić leda bez napięcia, to da radę

Reply to
Władysław Skoczylas

Nie da sie, ale moze jakis optotriak wlasnie dziala na odwrot (ale nie sam LED w nim wbudowany) czy moze jakis triak dziala "wspak". Nie znam sie na tych elementach zbyt wiec pytam. Ale widze ze nie da sie inaczej. Trudno :-| Chyba zrobie przekaznik + gasik jak se ne da.

Reply to
Woreczek

Ależ to proste, zasilasz bramkę triaka przez rezystor około 100 kom z A1 a triak w MOC-ku łączysz między bramkę a A2. Triak jest włączony dopóki nie zaświecisz leda w MOC-ku. R.K.

Reply to
Ryszard K

Użytkownik "Ryszard K" snipped-for-privacy@pf.pl napisał w wiadomości news:dqrsg0$3nr$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Też tak pomyślałem w pierwszej chwili... Ale do prawidłowego działania rezystor musiałby mieć 100R a nie 100k A to oznacza duży dym po włączeniu. Że nie wspomnę o tym, że triak nie zewrze bramki drugiego triaka. ... i prądzie płynącym cały czas przez obciążenie (z bramki triaka)

Reply to
Władysław Skoczylas

Zrób układ zasilania LED-a optotriaka przy pomocy 2-4 transoptorów. Transoptory po obu stronach łączysz szeregowo. Stronę LED-ów transoptorów zasilasz z napięcia 230V poprzez układ zasilacza zbudowanego z kondensatora i rezystorów. Do tego dodajesz mostek graetza po stronie 230V. Po stronie fotortanzystorów uzyskujesz napiecie kilku woltów, które łącząc szeregowo w pętli zasilą LED optotriaka. Od strony sterowania łaczysz tylko tranzystor w układzie OC, który będzie zwierał LED-a optotriaka. Jeżeli nie masz w ukladzie sterowania OC wtedy dajesz dodatkową diodę prostowniczę, która odetnie 5V z zasilania, kiedy tranzystor będzie wyłączony. Poza tym nie podajesz żadnego zasilania z układu sterowania na LED-a optotriaka. Optotriak ten zasilany jest tylko i wyłącznie z transoptorów. Tylko pamiętaj, że to muszą być transoptory z fototranzystorem z wyprowadzoną na zewnątrz dodatkowo bazą tego fototranzystora, a napięcie uzyskujesz pomiędzy bazą tego fototranzystora i emiteren (lub kolektorem - teraz już nie pamiętam - musisz sobie pomierzyć)

Tego typu rozwiązania są znane od lat :))))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Tak, masz rację. Tu można zastosować elementy GTO ale najmniejsze zaczynają się od 100A. Albo zastosować układ zasilania prądem stałym bramki triaka przez beztransformatorowy zasilacz o wydajności 50 mA i MOC_kiem zwierać zasilania bramki. Ale to powoduje zastosowanie kilku dodatkowych elementów co zajmuje miejsce na płytce drukowanej. Najtaniej będzie jednak zastosować zamiast triaka przekaźnik z cewką na 5 V załączany tranzystorkiem.

R.K.

Reply to
Ryszard K

No ciekawe, ciekawe, zasilanie bedzie galwanicznie oddzielone i to znacznie bardziej niz standardowe zasilanie z kondensatorami 400nF/630V i rezystorami, dlatego te transoptory? Ile transoptorow minimum, podales 2szt to MOC3043 (5mA dla diody) wystarczy? Miejsca na plytce duzo nie ma bo to ma sie miescic w obudowie Z31 (Tej z gniazdem i wtyczka). Poczciwy przekaznik i tyle problemow mniej :)

formatting link
A co do tego pdf, str 5, rys 13.

To jakie prady beda plynac przez poszczegolne rezystory? Ten odklocajacy

*39ohm to z 2W powinien miec, a te pozostale moga byc 0.25W standardowe czy nawet SMD 1206???

A gdy uzyje samego przekaznika to moge tez zastosowac taki gasik jak w PDF omawianym wyzej (ten sam rysunek) by choc minimalnie zmniejszyc zaklocenia (choc nie przewiduje zasilania silnika tym, raczej zasilacze transformatorowe mniejszej mocy, moze takie go halogenow tez, czajnik elektryczny).

dziekuje

Reply to
Woreczek

Użytkownik "Woreczek" snipped-for-privacy@noneeee.nima.pl> napisał w wiadomości news:dqrlnv$ocg$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

(...)

przewodzil

zaswieci to ma

Poszukaj jakiegoś SSR-a z logiką NC. Na duże moce coś takiego się zdarza, więc i na mniejsze pewnie też. I nie będziesz musiał wyczyniać tych kombinacji alpejskich.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.