RTC bez zasilania awaryjnego

Czy RTC w rodzaju PCF8563 będzie prawidłowo działał bez baterii/kondensatora podtrzymującego zasilanie, jedynie z 100nF kondensatorkiem filtrującym zasilanie? Mam zamiar zastosować taki układ na płytce z układem Ethernet, więc w razie utraty zasilania i tak będę mógł pobrać aktualny czas z serwera NTP. Może jednak te układy potrzebują dużego kondensatora do normalnej, stabilnej pracy?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ledg3e$rh9$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Można. Mam dwa zegary nixie na PCF8583, jeden synchronizuje czas po NTP drugi po DCF77 i radzą sobie bez baterii podtrzymującej RTC. Warto jednak dać większy kondensatorek żeby w przypadku chwilowego zaniku zasilania przez dłuższą chwilę trzymał czas.

Pozdr. TC

Reply to
Ciemny

W dniu 2014-02-23 19:53, Atlantis pisze:

To się zastanów czy osobny układ RTC jest Ci od szczęścia potrzebny?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-02-23 20:48, Dariusz Dorochowicz pisze:

Może i nie jest, ale jest kilka powodów, dla których chciałbym go tam zamontować:

1) Funkcja edukacyjna. Jakoś do tej pory nie miałem okazji zastosować w żadnym z projektów sprzętowego RTC. 2) ATmega 328 nie ma pinów do podpięcia osobnego kwarcu zegarkowego, a z podziału F_CPU nie dostanę dokładnej sekundy. 3) Zostanie mi wolny timer sprzętowy, którego w przyszłości będę mógł wykorzystać w innym celu.
Reply to
Atlantis

W dniu 2014-02-23 20:08, Ciemny pisze:

Masz na myśli zwykły kondensator elektrolityczny/tantalowy przy VCC, czy raczej rozwiązanie jak z noty katalogowej - z diodą odcinającą resztę układu od kondensatora?

Generalnie zależy mi na prostocie. RTC ma pracować w stacji pogodowej, a jego głównym zadaniem będzie wyznaczanie czasu poszczególnych odczytów z czujników i realizacja harmonogramu poszczególnych pomiarów.

Reply to
Atlantis

To była dobra rada kolegi! Właśnie tworzę nową wersję panelu operatorskiego sprzed 10 lat. TERAZ planuję wymienić:

1) LCD 128x64mono zamieniam na LCD 480x272 RGB 2) Wyrzucić Watchdog ADM695 3) Wyrzucić PCF8583 - właśnie ten RTC 4) PCF8574T - 4 sztuki do odczytywania klawiszy i diod.

Jeśli chodzi o RTC nie widzę, żadnego sensu z podanych powyżej punktów, poza edukacyjnym na historycznym chipie. Myślę tak, gdyż: a) Sprzętowy RTC jest już montowany oryginalnie w nowszych mikrokontrolerach b) Podział nie musi być dokładny. Przecież można skorygować raz na dobę odczyt. Ważne, że jest kwarc. On liczy dokładnie. c) wolny timer sprzętowy. Teraz mikrokontrolery mają tyle timerów, że nie warto dokładać zewnętrznego. a nigdy nie potrzebuje więcej jak 3. Resztę - wolno zmiennych robię zliczając w przerwaniu od timera sprzętowego. Jeśli już coś dokładać, to drugi mikrokontroler. Wtedy można go użyć jako RTC, Timer, dodatkowa pamięć 0,5MB FLASH, 128kBRAM. Wszystko zależy od programu. S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2014-02-24 00:08, Sylwester Łazar pisze:

Z ciekawości - jaki model, gdzie można kupić?

;)

Reply to
Michał Lankosz

Miałem na myśli: PIC32MX695F512H 512kB FLASH 128kB RAM ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/61156G.pdf S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2014-02-23 21:10, Atlantis pisze:

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

mikrokontrolerach

potrzebny.

Ten RTCC w 32MX ma to co potrzebujesz, czyli alarm.

S.

? Provides calendar: Weekday, date, month and year ? Alarm intervals are configurable for half of a second, one second, 10 seconds, one minute, 10 minutes, one hour, one day, one week, one month and one year ? Leap year correction ? BCD format for smaller firmware overhead ? Optimized for long-term battery operation ? Fractional second synchronization ? User calibration of the clock crystal frequency with auto-adjust ? Calibration range: ?0.66 seconds error per month ? Calibrates up to 260 ppm of crystal error

sheet, refer to Section 29. ?Real-Time Clock and Calendar (RTCC)? (DS61125) in the ?PIC32 Family Reference Manual?, which is available from the Microchip web site

formatting link

2: Some registers and associated bits described in this section may not be available on all devices. Refer to Section 4.0 ?Memory Organization? in this data sheet for device-specific register and bit information. S.
Reply to
Sylwester £azar

W dniu 2014-02-23 21:10, Atlantis pisze:

--
pozdrawiam 
MD
Reply to
Mario

W dniu 2014-02-24 09:07, Dariusz Dorochowicz pisze:

SWDAT, SWCLK, GND. Ewentualnie dodatkowo VCC i RST.

Reply to
Elektrolot

W dniu 2014-02-23 21:10, Atlantis pisze:

Reply to
Elektrolot

--
Marek
Reply to
Marek

W dniu 2014-02-24 10:24, Marek pisze:

W celach edukacyjnych :)

--
pozdrawiam 
MD
Reply to
Mario

W dniu 2014-02-24 10:11, Elektrolot pisze:

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Ja nie przesadzam. Wybrałem ten chip, gdyż miał najwięcej pamieci FLASH i RAMu. Żałowałem, że nie było większych w obudowie TQFP. Jeżeli będziemy szukać teraz mikrokontrolorów, w których jest najmniej wszystkiego, to trudno znaleźć. A mnie to zupełnie nie przeszkadza, że są 3 UARTY, operacje MAC i inne fajne dodatki. Mało tego - w ogóle mnie to nie przeraża. Chętnie bym się tym wszystkim pobawi, ale jak? Datasheet ma 256 str., przy czym przy każdym dziale jest informacja: "Note 1: This data sheet summarizes the features of the PIC32MX5XX/6XX/7XX family of devices. It is not intended to be a comprehensive reference source. To complement the information in this data sheet, refer to" Co się mniej więcej tłumaczy na polski: tutaj niemal nic nie ma - poczytaj sobie tamto, to dopiero Ci oko zbieleje!

Ale jest jedna wada. Niektóre uK miały domyślnie ustawione np. 8 pinów jako podłączone do przetwornika A/C. Trzeba było pamiętać, aby przy starcie programu pozamieniać je na cyfrowe. S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2014-02-24 10:24, Marek pisze:

Tak swoją drogą zastanawiam się czy faktycznie jest sens stosowania jakiegokolwiek RTC w projekcie stacji pogodowej. Koncepcja zrodziła się jakiś czas temu, gdy planowałem wysyłać dane paczkami przez HTTP POST, już po zebraniu całego kompletu. Przy takim podejściu oznaczenie dokładnej sekundy pomiaru miało jakiś sens.

Teraz jednak zastanawiam się, czy przypadkiem nie zrobić tego inaczej - natychmiast forwardując do serwera wynik odczytu w pakiecie UDP. W tym przypadku równie dobrze mogę przypisywać czas w momencie ładowania wartości do bazy danych.

Reply to
Atlantis

W dniu 2014-02-24 08:46, Sylwester Łazar pisze:

Ale wyszło, że do ethernetu i czujników będzie atmega z 32kB flash, a do obsługi RTC jakiś niewspółmiernie wielki układ, 15 razy droższy od PCFa :) Ja bym wziął któregoś STM32F407 lub F107 i nie patrzył nawet na ATmegę. Atlantis wybrał ATmegę i jemu to wystarcza oprócz RTC. A RTC w takim przypadku już wg gustu. Rozwiązanie z PCF ma jedną wadę - dodatkowy układ. Tracenie chociażby jednego timera na odmierzanie czasu nie wydaje mi się złe szczególnie, że ten sam timer można wykorzystać do odmierzania przedziałów czasowych. No chyba że kwarc rzeczywiście jakiś 'głupi' to PCF wydaje się być przyjazny.

Reply to
Michał Lankosz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.