Tranzystory(?) do załączania silnika zasilanego z

Jest sobie zabawkowy pojazd z silniczkiem na baterię słoneczną. Myślałem, że lewy, ale jednak działa, tyle że jedynie w pełnym słońcu (czy taka bateria najlepiej reaguje na UV?). Inaczej na baterii jest 0,7V, ale jak podłączysz silnik to spada do 0,05V. W pełnym słońcu jednak trzyma to ~0,6V z kręcącym się silnikiem. Jak jest z jadącym pojazdem to jeszcze nie sprawdzałem, trudniej, ale to też jakoś zrobimy (sondy i biegaj za pieskiem na smyczy albo damy "mobilny" miernik z ATtiny).

Teraz fajnie by go było przerobić na sterowany uC. Najpierw uC na baterii litowej 3V (ciekawe jak będzie działał). Kółek skrętnych nie ma, więc pierwsza sprawa to zrobić "jedź lub stój" - oraz bliska "jedź, stój, jedź do tyłu". I pytanie, co dać na kabelki, żeby sterowane z uC 3V przy jak najmniejszej liczbie elementów działało? Tranzystory? Jakie? Silnik z baterii AA 1,5V ciągnął 70mA. Do jazdy do przodu pewnie styknie jeden, do przodu i do tyłu pewnie trzeba cztery na obu kabelkach - a wystarczą dwie nóżki do sterowania?

Level 2 to będzie również zasilenie uC (pewnie ATtiny85, on jest chyba 2,7-5,5V) również z baterii słonecznej - pytanie o dobrą i odpowiednią przetwornicę. Taka bateria słoneczna daje właśnie 0,7V? Można je łączyć szeregowo i/lub równolegle?

Reply to
Dawid Rutkowski
Loading thread data ...

czli te 0.7v to jest open circuit...? Jeśli tak to cięzko to będzie podbić...

znajdzie sie taki co zadziała.

jeśli chcesz sterować w obie strony to najlepiej h-bridge ale nie wiem czy znajdziesz taki co pójdzie poniżej 2.5V

mozna (i pewnie w twoim wypadku trzeba)

Są przetwornice, które ruszą powiedzmy od 0.7V ale u Ciebie to będzi baaardzo na granicy...

Możesz popatrzeć na "energy harvesting" - tam jest kilka rozwiązań na działanie z pojedyńczej baterii PV

Tutaj masz artykuł z analoga:

formatting link
Myśle że ten samochodzik jest tak przewidziany żeby uprościć jego konstrukcje. Dodanie jakielkoliwek elektroniki do niego podroży go nieproporcjonalnie do korzyści.

Moim zdaniem najłatwiej by było dać kilka ogniw w szeregu, które buforowo ładują aku lub supercap.

c.

Reply to
Cezar

Zasilać z ogniwa PV (0,7V bo to dioda równolegle ze źródłem prądowym) tylko silnik przez mostek H (4x MOSFET logic-level), a MCU sterujący mostkiem zasilać z baterii? Pobór prądu przez MCU i bramki MOSFET-ów znikomy w porównaniu z silnikiem, te 3V potrzebne do sterowania ale przełączane napięcie może być dużo niższe. Ewentualnie akumulatorek - MCU może dodatkowo sterować PWM by go doładowywać z PV (prosty step-up, dławik + MOSFET + dioda). Na początku musi być naładowany by wystartować, ale za to obejdzie się bez trudno dostępnych kości.

Reply to
M M

RYC002N05T316 na przykład, albo inne oznaczone 0.9V drive. Albo bipolarne o V_CE_SAT rzędu 50-110mV, Zetex się w takich specjalizuje.

Jak MCU będzie rozsądny, np. MSP430, to to oznacza przetwornicę o prądzie wyjściowym rzędu 1mA. Boost na JFET/DMOS da radę do kilkudziesięciu mV.

Można i to będzie najprostsze rozwiązanie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.