Transformator 3000VA - czy na pewno wytrzyma moc?

Mam stary transformator taki jak tu -

formatting link
innych oznaczeń poza tym co widać, opisany jako "3000 VA" - ale... Zmierzone przekrój rdzenia około 40 a okna około 50 cm^2. (da się łatwo zmierzyć boczne kolumny - zakładam że środkowa 2x szersza) Tyle że moc dla tego przekroju wychodzi 1600 VA. Zmierzone napięcie na jednym zwoju to około 1,1 V RMS. Wytrzyma te 3000 VA (rdzeń z lepszego materiału niż zakładają przybliżone wzory) czy to raczej moc chwilowa i konieczne wymuszone chłodzenie? Od sprzedającego wiem że transformator był w jakiejś szafie sterowniczej, ale co to dokładnie było i jakie warunki chłodzenia tam były - nie wiadomo. Wzór z
formatting link
znam - ale jest kilka niewiadomych a wszystko się mnoży więc wpływ na wynik spory.

Reply to
M M
Loading thread data ...

W dniu 2021-10-12 o 14:52, M M pisze:

Tu dane producenta takich transformatorów. Który jest podobny?

formatting link

Reply to
t-1

wtorek, 12 października 2021 o 21:33:17 UTC+2 t-1 napisał(a):

Dzięki. Kończą się na 2,5 kVA, najbardziej zbliżony (również na wagę - 19 kg) jest niestety 1,6 kVA. Chociaż tamte mają przegrodę między uzwojeniami, która też zajmuje trochę miejsca w oknie. Czyli może być konieczne dodatkowe chłodzenie... Chciałbym użyć między słabą siecią (międzyfazowo) a separowanym obwodem dla jednofazowego falownika PV (max 3 kW) i obwodów z autokonsumpcją (stale około 1 kW - UPS, trochę sprzętu sieciowego, lodówko-zamrażarki). To obciążenie 1 kW jest praktycznie cały czas, czyli przez transformator może iść różnica około 2 kW przy pełnym nasłonecznieniu. Awaria grożąca przegrzaniem (brak obciążenia 1 kW) to brak Internetu u jakiejś setki klientów, więc powiadomienie na telefony raczej dość szybkie :) Może dać jakiś wyłącznik termiczny który w razie przegrzania odetnie PV (lepiej stracić trochę energii ze słońca, niż spalić transformator).

Reply to
M M

W dniu 2021-10-12 o 22:13, M M pisze:

Lepiej wentylator na 230.

Reply to
Janusz

W dniu 2021-10-13 o 17:10, Janusz pisze:

Wentylator i Jakieś radiatory przyczepione do trafa. Także, na wszelki wypadek czujnik regulatora temperatury gdzieś w środku przy uzwojeniach sterujący stycznikiem bo takie chłodzenie będzie najlepsze na wierzchu a nie wiadomo jaki opór cieplny występuje między uzwojeniem a rdzeniem.

To są tanie rzeczy, np.

formatting link

Reply to
t-1

środa, 13 października 2021 o 20:42:10 UTC+2 t-1 napisał(a):

Dobrze myślę, że przy przeciążeniu większość strat będzie w uzwojeniach, a straty w rdzeniu prawie stałe - czyli trzeba zadbać przede wszystkim o chłodzenie uzwojeń? Czy taki transformator (normalnie pracujący w powietrzu) można bezpiecznie zanurzyć w naczyniu z olejem (zostawiając płytkę z zaciskami ponad poziomem oleju)? Olej transformatorowy 5 litrów kosztuje 70 zł - tylko czy nie jest agresywny dla jakichś materiałów izolacyjnych (może w transformatorach olejowych stosuje się inne)? Jakiś duży garnek mógłby wtedy odprowadzać ciepło całą swoją powierzchnią, a w pokrywce by się zrobiło przepusty na przewody. Chociaż ze względu na straty (i rosnące ceny energii), lepsza może być inwestycja w większy transformator (taki 400/230V chyba uczciwe 3 kVA widzę za 700 zł).

Reply to
M M

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.