Taśmy LED Reprise

Czołem, W nawiązaniu do długiej i niezmiernie interesującej dyskusji na temat oświetlenia LED ;-) Zrobiłem zaproponowany tam eksperyment. Taśma Kwazar Lighting 60 diod na metr, oporniki 150 omów, odcinek 354cm. Napięcie na początku paska: 12.0162V (tak dla zwolenników rozdzielczości ;-) Napięcie na końcu paska: 9.8106V Prąd (odczytany z zasilacza) 0.72A. Po podłączeniu zasilania z obu stron taśmy prąd rośnie do 0.98A a diody świecą wyraźnie jaśniej. Na pudełku jest napisane 24W na 5m. Ciekawe te chińskie waty. Ot, ciekawostka...

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz
Loading thread data ...

Paweł Pawłowicz napisał(a) :

Zbieżność skrótów jednostek jest przypadkowa. Chiński 1W czyta się jako 1 Wai-chi.

1A to po prostu 1 Am-jong, a nie żaden imperialistyczny 1 Amper. Jednostka pojemności L, to nie Litr, tylko Liu. Mam garnek turystyczny z podziałką oznaczoną 1,2L (czyli 1,2 Liu ;-) ). Wg jednostek metrycznych to 1,0 L (1,0 Litra), co sprawdziłem pomiarem. Z kolei 1m to nie żaden 1 metr, tylko 1 mu-dong. Przelicznik 1 mu-donga na metry, różni się w zależności od prowincji. I zwykle wynosi od 0,5 do 1,2.
Reply to
Zbynek Ltd.

W dniu 2020-06-14 o 13:41, Paweł Pawłowicz pisze:

No to do obrazu całości brakuje trzeciego zasilania w środku. :-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 14.06.2020 o 15:17, Robert Wańkowski pisze:

Niech idzie na całość - każdą diodę niech zasili bezpośrednio z zasilacza. A co, kto mu zabroni? ;-)

Reply to
Czarek

mechanizm znany od pierwszych taśm led. Traktowany jako ciekawostka. można taką taśmę zasilić w połowie - połowa problemu znika. mało tego, dołączenie zasilania gdzieś indziej niż na końcach, charakteryzuje się lepszą wytrzymałością mechaniczną, co w wielu przypadkach przekłada sie na pewność połączenia elektrycznego. kolejna rzecz - mało kto robi paski

5merów. oświetlenie diodowe jest tak elastyczne w budowaniu... ze aż szkoda "opiedzielać" pomieszczenia długimi listwami jak budę tira swiatłem obrysowym

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2020-06-14 o 14:54, Zbynek Ltd. pisze:

Brak uśmieszku na końcu wypowiedzi sugeruje że Ty tak poważnie?

Reply to
jacek

W dniu 2020-06-15 o 10:20, jacek pisze:

Przecież to są poważne tematy.

Problemy sprawiają np. przeliczniki mu-donga na mile.

Jeśli weźmiemy, na tan przykład, milę polską i przeliczymy na mu-donga mandżurskiego, to będzie zupełnie co innego, niż gdybyśmy przeliczyli milę rosyjską na mu-donga cesarskiego. A gdybyśmy taśmę przeliczali na wiorsty, to zadanie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Reply to
Adam

Dnia Sun, 14 Jun 2020 14:54:58 +0200, Zbynek Ltd. napisał(a):

A w dodatku mu-dong ma różny wymiar w zależności od tego czy kupujesz czy sprzedajesz.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jest Mon, 15 Jun 2020 10:58:12 +0200, Adam pisze:

[ … ]

W takiej sytuacji w ogóle należałoby zacząć od określenia długości sążnia. W tym nie ma nic śmiesznego.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Pan Krzysztof Gajdemski napisał:

W stolarstwie spotkałem się z jednostką "dobry cal". Deski przetarte na dobry cal mają grubość zdecydowanie większą niż 2,54 cm.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2020-06-15 o 11:35, Jarosław Sokołowski pisze:

Stolarka to swój świat: Dobry cal to akurat 5/4 cala czyli około 31-32mm :) Po oheblowaniu zostaje wtedy 1 cal czyli 25-26mm To jak metr kubiczny/przestrzenny :)

1m przestrzenny drewna to około 0,65m3 objętości drewna...
Reply to
jacek

pan jacek napisał:

To by było zbyt proste. Kiedyś wyraziłem powątpiewanie co do zasadności użycia określenia "deska calowa" w stosunku do prezentowanego towaru. Usłyszałem, że ona jest calowa, tylko już oheblowana. No ale może nie była tarta na dobry cal.

Też chyba zależy od tego, czy stolarskie, budowalne, opałowe.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2020-06-14 o 13:41, Paweł Pawłowicz pisze:

Dzięki. Może Eneuel zmieni zdanie co do rezystancji miedzi. Bo z jego wypowiedzi wynikało, że uważa ją prawie za nadprzewodnik.

To mniej niż się spodziewałem. Myślałem, że na takiej długości spadnie do około 11V. Przy 10V na końcu to już ten koniec musi wyraźnie słabiej świecić niż początek.

Raz, 8 lat temu, instalowałem taśmę LED. Też mi się wtedy Waty nie zgadzały, ale w mniejszym stopniu. Moja taśma (kupiłem 4m) brała 2,0A. Wiem, że to było mniej niż powinno, ale nie pamiętam ile wynosiło to powinno. Potem stwierdziłem, że zasilacz LEDowy 12V daje więcej niż 12V - zbliżało to chyba faktyczna moc do nominalnej. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2020-06-15 o 12:10, Jarosław Sokołowski pisze:

W mazowieckim to opałowe oczywiście. Kantowiznę kupuje się na metry bieżące (łaty, kontrłaty, krokwy, murłaty itp.), deski szalunkowe na metry sześcienne ale tutaj już jest 40m2 na metr sześcienny calówki deski. Przy podłogowych to już metry kwadratowe lub bieżące zależnie od sprzedawcy i trzeba pytać bo zdarzyło mi się że deska miał mieć 20cm szerokości ale po złożeniu 5 sztuk było już 95cm szerokości bo policzył sprzedawca z piórem które poszło w wpust :)

Wracając do taśm LED gdy kupywałem około 2012 roku pod stopnie na schody taśmy 5m to sprzedawca powiedział żeby nie zasilać ich rzadziej niż co

2m żeby nie było różnic w jasności tzn. Każde 2 m z dwóch stron zasilone. Miał wcześniej reklamacje że 5metrowe taśmy nierówno świecą. Gdy zasilisz + z jednej strony a - z drugiej strony to wtedy na całości będzie świecić tak samo ale znacznie słabiej o 20-35% niż zasilona po 2 końcach...
Reply to
jacek

pan jacek napisał:

Kupowałem rok temu większość tego asortymentu: krokwie, belki, łaty, deski. To znaczy pan majster zamawiał, ja opłacałem faktury. Wszędzie była cena za metr sześcienny. Mazowieckie.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ee60ce8$0$549$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wow, spora roznica.

te z konca czy te z obu stron ? Przy 9.8V, to te z konca powinny juz wyraznie slabiej swiecic ... ?

bo to moc rownowaznej zarowki :-)

Czekaj czekaj ... jakbys pocial na kawalki po metr, doszloby do 1.2A ciagle na 3.54m ? To juz niewiele brakuje, a moze po prostu 12V nominalnie,

24W to przy 14V :-)

Ba - zakladajac spadek napiecia na 3 diodach 9V, to nam wychodzi 20mA na rezystor, rezystorow 20/m, 0.4A/m, 4.8W/m ... no jak byk 24W/5m. Tylko pociac na krotsze odcinki, albo narzekac na chinska miedz :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Zbynek Ltd." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ee61e1f$0$523$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... Paweł Pawłowicz napisał(a) :

Nie chwalmy imperialistow bez podstawy

formatting link
ale np latarki "3W" to .. typ "3 Wu" najwyrazniej..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ee60ce8$0$549$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A propos - ile miedzi sie tam spodziewamy ?

35um ... jesli dobrze licze, to 1mm sciezka ma 0.5ohm/m 1ohm/m dla dwoch sciezek ... no i chyba w miare pasuje do wynikow, choc to by trzeba jakies rownanie rozniczkowe rozwiazac, albo spice zapusicic :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 15.06.2020 o 20:56, J.F. pisze: [...]

213 diod, 71 segmentów po 3 diody. To jednak skończona ilość.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

A nieskończona taśma LED? ;)

BTW: Użyłem do pewnego projektu taśmę RGB 24V najmocniejsza jaka była (chyba 120 diod/m, mocy nie pamiętam). Świeciła zacnie, z resztą świeci do dziś prawie non stop już 3-ci rok (gwarancja już minęła). Teraz już takiej samej nie da się kupić. Są, ale inne - i znowu loteria ile to poświeci.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.