Taktowanie ATMegi z ENC28J60

Wykonałem na własne potrzeby prostą płytkę prototypową, zawierającą ATMegę 328P oraz układ ENC28J60 (kontroler Ethernetu). Ceniąc sobie stabilność wyżej niż wydajność przyjąłem następujące założenia:

1) Praca obydwu układów na napięciu 3,3V - brak buforów na magistrali SPI. 2) ATMega taktowana z wyjścia CLKOUT układu ENC28J60. Z noty katalogowej wynika, że po podłączeniu zasilania powinno tam być 6,25 MHz (przy kwarciu 25 MHz).

Całość generalnie wzorowana na tym schemacie:

formatting link
Po zmontowaniu całości przystąpiłem do pierwszych testów. Ustawiłem fusebity w MCU na "External Clock". I tu niespodzianka - brak reakcji. Programator przestał widzieć ATMegę. Podłączam oscyloskop do linii CLKOUT i widzę płaską linię...

Czy mogę jeszcze coś sprawdzić przed założeniem, że ENC jest uszkodzony?

Jedna rzecz mnie zastanawia. Na różnych schematach widzę różne wartości kondensatorów przy kwarcu, mieszczące się w przedziale 18-27 pF. Ja dałem 22 pF 0603 (takie miałem pod ręką). Czy tu może tkwić źródło problemu?

To samo rezystor pomiędzy końcówką RBIAS i masą. Widzę tam różne wartości pomiędzy 2-2,7k. Ja dałem właśnie 2,7k. Ten rezystor też może mieć tu coś do rzeczy?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

A sprawdziłeś czy masz te 25MHz na kwarcu?

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2014-01-04 17:12, Jakub Rakus pisze:

Niestety, mój oscyloskop pracuje tylko do 15 MHz. W każdym razie pomiar napięcia na obydwu końcówkach kwarcu pokazuje

1,4V. To samo (płaską linię w tej okolicy) widać na oscyloskopie. Jednak jak mówiłem - 25 MHz jest już poza jego zakresem.

Na wszystkich pinach zasilania mam prawidłowe napięcie zasilania. W pobliżu pinów znajdują się kondensatorki 100 nF.

Na RBIAS jest 1,21V. Na VCAP 2,56V. Na CLKOUT 0V.

Reply to
Atlantis

Sprawdziłem też inny egzemplarz ENC28J60 - dokładnie te same objawy.

Tak swoją drogą mam jeszcze jedno pytanie. W międzyczasie wydarzył się mały "wypadek". Nie wiem nawet czemu spróbowałem skontaktować się z ATMegą na innym komputerze, za pomocą innego programatora ISP (dziwne coś z Allegro, niezgodne z żadnym programem poza ProgISP. Okazało się, że program ma domyślnie ustawione puszczanie zasilania do układu, w związku z czym układ otrzymał przez chwilę 5V... Zorientowałem się dopiero po chwili, mierząc napięcia.

Czy ENC28J60 mógł przeżyć takie potraktowanie, czy już jednoznacznie tą sztukę można spisać na straty?

Reply to
Atlantis

Dnia Sat, 04 Jan 2014 17:42:44 +0100, Atlantis napisał(a):

Zmajstruj sobie detektor szczytowy z dwóch diod i kondensatorka 1n. Podłącz przez ten kond. swój miernik do kwarcu czy gdzieś tam i sprawdzisz czy jest jakieś w.cz.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2014-01-04 17:49, Jacek Maciejewski pisze:

Mam sondę w.cz. (szczytowy detektor równoległy), której kiedyś używałem przy składaniu konstrukcji krótkofalarskich (jeszcze przed zakupem oscyloskopu). Na wejściu kondensator 6,8 nF.

Próba pomiaru na którejkolwiek z końcówek karcu nie pokazuje żadnego napięcia.

Mogę uznać, że u tkwi przyczyna? Nie ma taktowania? Kwarc się nie wzbudza? Powinienem go wymienić, czy może winne są raczej te dwa kondensatory 22pF? Powinienem dać mniejsze czy większe?

Reply to
Atlantis

W dokumentacji od ENC nic nie ma na temat tych pojemności? Układu ścieżek? Dla pewności możesz podmienić każdy z elementów, kwarc, kondzie, układ.

Kiedyś naprawiałem ustrojstwa do sterowania oświetleniem (kilka przycisków, kilka przekaźników i atmega16). Bardzo często nie ruszało bo nie wzbudzały się drgania na kwarcu popędzającym atmegę, czasem pomagało dodanie równolegle rezystora 1M, a czasem (sic!) kilka cm srebrzanki dolutowane do nogi atmegi jako "antena".

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2014-01-04 18:37, Jakub Rakus pisze:

Niestety nie. Jest tylko tyle:

"The ENC28J60 is designed to operate at 25 MHz with a crystal connected to the OSC1 and OSC2 pins. The ENC28J60 design requires the use of a parallel cut crystal. Use of a series cut crystal may give a frequency out of the crystal manufacturer specifications."

Jak mam rozumieć "parallel cut crystal"? Równolegle cięty?

Reply to
Atlantis

Wymiana układu i kwarcu nic nie zmieniła. Kondensatory wymieniać w górę czy w dół? ;)

Reply to
Atlantis

Hint: pin RESET

a.

Reply to
Artur Miller

no to żebyś się nie rozczarował stabilnoscia :), nie wiem jak działa stos/driver który chcesz użyć, ale jako ciekawostkę podam, że driver microchipa do encj (użyty w ichnim stosie tcpip) ma (ew. miał, bo nie wiem jak w najnowszej wersji) w kodzie Reset() (resetowanie mcu) przy błędach crc. Nie wiem czy ten workaround wynikał z jakiś słabości samego encj, czy niedoskonałości kodu stosu. Jak encj (stos, jaką warstwa transportowa) ma działać u Ciebie, możesz zdradzić?

Reply to
Marek

Tu masz o cięciu kryształów kwarcu i o tym co z tego wynika:

formatting link
ktoś chciał się popisać przed szefem i napisać mądre zdanie w dataszicie, bierzesz pierwszy lepszy rezonator ze sklepu i musi działać.

Reply to
Jakub Rakus

Coś źle podlaczyles, u mnie działa encj na takim pająku od roku: http://83.220.108.211/bins/srv.jpg Do kwarcu użyłem zwykłe ceramiczne 27pF (zaznaczone w czerwonym kółku).

Reply to
Marek

Dnia Sat, 04 Jan 2014 18:22:59 +0100, Atlantis napisał(a):

Na 95% tak :) Popracuj nad generatorem. Może kwarc do d... może dzielnik niedobrany... wszystko może być nawet to że podłączenie sondy gasi drgania.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2014-01-04 19:04, Marek pisze:

Mam zamiar poeksperymentować trochę ze stosem ze strony tuxgraphics.org. Na stronie jest dostępnych kilka wersji, pisanych z myślą o ATMegach 88,

168, 328 i 644 (proprocesor sam wybiera odpowiedni wariant kodu w zależności od procka). Sprzętowe przykłady na tej stronie wykorzystują właśnie takie rozwiązanie jak u mnie - procesor taktowany z ENC.

Mirosław Kardaś przerobił bibliotekę, dodając obsługę Mega16 i Mega32. Ta wersja została dołączona do książki "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku C". W tym przypadku MCU był taktowany z osobnego rezonatora, a ENC komunikował się przez bufory 74HC125.

W żadnym z powyższych przypadków pin reset w ENC28J60 NIE jest wykorzystywany.

Reply to
Atlantis

W dniu 2014-01-04 19:00, Artur Miller pisze:

W MCU czy ENC? Jeden i drugi jest podciągnięty do VCC. Co z nim może być nie tak?

Reply to
Atlantis

--
Marek
Reply to
Marek

encj):

formatting link

--
Marek
Reply to
Marek

W dniu 2014-01-04 22:52, Marek pisze:

formatting link

Reply to
Atlantis

On Sat, 04 Jan 2014 23:05:24 +0100, Atlantis wrote:

--
Marek
Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.