Synteza PLL na SAA1057 - pytania początkującego

Cześć

Tak mnie naszło aby poznać jak działa synteza PLL . W sieci znalazłem program pod "windowsy" obsługujący SAA1057 i zrobiłem generator na tym układzie. Niby coś działa, ale nie do końca tak jak chciałem albo może ja nie rozumiem jak działa. Przeczytałem PDF'a opisującego SAA1057 ale albo mój angielski jest za słaby albo za słabo to opisali ale dalej nie rozumiem dwóch a w zasadzie trzech spraw.

Co to jest prąd wzmacniacza pętli i na co on wpływa? Mój generatorek (8.5-14 MHz) działa tak samo dla ustawień prądu 2.3 mA oraz 0.7 mA . Na mniejszych nie sprawdzałem.

We wszystkich oglądanych schematach warikap jest podłączony do masy. Co jeśli podłączymy go do VCC. Czy po prostu trzeba będzie podawać odpowiednio wyższe napięcie sterujące (zwiększone o wartość VCC) czy może SAA1057 zgłupieje i nie będzie w ogóle sterował warikapem. Mój generator jest według takiego schematu że warikap jest w obwodzie bazy ale między VCC a bazą (po drodze jest oczywiście rezystor i cewka) a nie jak na większości schematów bazą a masą. Bez PLL tylko na rezystorze nastawnym generator przestrajał się normalnie. Jak podłączyłem sterowanie z SAA1057 to częstotliwość zaczęła trochę pływać.

I na koniec całe zagadnienie synteza PLL a modulacja FM. Z jednej strony układ PLL zmieniający napięcie warikapa tak aby częstotliwość była stała a drugiej przebieg modulujący który zmienia tą częstotliwość. Czy te dwa napięcia to tak wprost podaje się na jedną diodę pojemnościową czy jest to trochę bardziej skomplikowana sprawa i czy pętla PLL nie będzie starała się wygładzić napięcia modulującego tak aby częstotliwość generowana była stała.

pozdrawiam MArek

Pozdrawiam Marek

Reply to
Totylkoja
Loading thread data ...

Między PLL a VCO stosuje się jeszcze LPF czyli filtr dolnoprzepustowy. PLL w wyniku porównania częstotliwośi VCO i wzorcewej będzie podawać sygnał błędu na VCO, jeżeli VCO bedzie modulowane zewnętrznym sygnałem to sygnał błędu będzie odpowiadał w pewnym stopniu sygnałowi modulującemu

- jednak nie zniweluje go tak że nośna generatora będzie stała bo występuje jeszcze opóźnienie na filtrze LPF.

hmmm , chyba wygłosiłem jakąś herezie ... jeśli tak to niech ktos mnie poprawi ...

Reply to
Piotr Chmiel

Zglupieje. Jak podnosisz napiecie, to pojemnosc warikapu wlaczonego do masy spada. I czestotliwosc sie podnosi. A jesli wlaczony do + zasilania, to napiecie na nim spadnie, pojemnosc wzrosnie, czestotliwosc spadnie .. a przeciez sterownik chcial przyspieszyc.

Zazwyczaj da sie troche przestawic i podlaczyc varicap do masy.

Albo na tranzystorze zrobisz prosty odwracacz napiecia sterujacego ..

Jedna rzecz na pewno komplikuje - "czulosc" diody sie zmienia w zaleznosci od przylozonego stalego napiecia.

Bedzie sie starala. Ale ponoc modulacja dobrze dziala.

J.

Reply to
J.F.

"Totylkoja" news:cuq2hd$me8$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Prąd wzmacniacza (do dziś nie doszedłem gdzie go się mierzy), próbowałem mierzyć prąd zwarcia wyjścia ale to nie do końca to samo, choć jest jakoś powiązane w powyższym prądem i przy zmianach tego parametru odpowoadającego za prąd wzmacniacza pętli. Gdy ustawiasz wg noty wyższy prąd wystawiając na odpowiednich bitach słowa transmisji odpowiednie stany to pętla reaguje szybciej i ostrzej trzyma częstotliwość. Jak chcesz poznać lepiej kostkę SAA1057 to osobiście polecam zrobić sobie generator LC 100 MHz i jego synchronizować. Zobaczysz jakie są fajne efekty gdy bawisz się tym parametrem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz bezpośredni słuchać na radiu co się będzie z tym generatorem działo. Gdy ustawisz zbyt duży prąd (duże wmocnienie) nośna zacznie syczeć, mogą się pojawić takie dziwne zgrzyty - coś jak wzbudzanie stopnia w.cz. ;) Efekty dźwiekowe są niezłe. Dobrze do testów mieć radio ze wzkaźnikiem zera (na LED lub wycieraczce ;) ) Potem do takiego generatora władujesz paluchy ;) to zobaczysz na radiu (na wksaźniku zera) jak synteza szybko dostraja i usłyszysz też to dostrajanie na nośnej. Gdy dasz przesadne wzmocnienie to nie zoabaczysz chwilowego odstrojenia bo tak mocna PLL będzie trzymać generator w ryzach. Wadą dużego wzmocnienia jest mniejsza czystość generowanego sygnału przez taki generator. Potem fajne efekty są jak się wyłączy kompetnie komparator cyfrowy. Po włączeniu generatora napływ na założoną częstotliwość synchronizacji będzie trwał nawet koło minuty.

Zależy jak konkretnie. Zawsze warikap musi pracować w stanie zaporowym. Więc gdy go podłączysz do VCC anodą to przy napięciu z syntezy niższym niż VCC-0,6V dioda zacznie przewodzić co jest bardzo negatywne dla generatora bo zacznie strasznie spadać dobroć obwodu. Przy połączeniu diody katodą do VCC będziesz musiał celem osiągnięcia znamionowego (takiego jak dla diody zapiętej anodą do masy) zakresu zmian pojemności podnieść górne napięcie strojenia syntezy dodatkowo o VCC

Zależy jak włączony.

Dziwne :) Powinno być zupełnie odwrotnie :)))))

Bez problemu się moduluje. Na 100 MHz nie ma problemu zmodulować generator z dewiacją +/- 75 kHz Trzeba tylko odpowiednio dobrać wzmocnienie pętli. Przy dużym wzmocnieniu przy próbie modulowania nośna zacznie pierdzieć :) Czas odpowiedzi PLL można też w pewnym zakresie regulować zwiększając oryginalny 2n2 na 10nF (nie pamiętam, która to nóżka była). Jednak danie zbyt dużej pojemności i zbyt małego wzmocnienia spowoduje, że w skrajnym przypadku pętla wypadnie z synchronizacji i już nie będzie umiała ponownie jej złapać.

Reply to
Andrzej Litewka

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

[ciach]

dzięki za wyczerpującą odpowiedz.

pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja

"Totylkoja" news:cusrgr$i7l$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Na ftp u Grzegorza Kurczyka w katalogu upload wrzucilem kiedys kilka skanów do tej syntezki i kilka moich przemyśleń - może Ci się przydadzą :)

Reply to
Andrzej Litewka

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Nie orientuję się o kogo chodzi ale żeby nie wyszło że jestem leniuch to uruchomiłem google i znalazłem taki ftp ftp.control.slupsk.pl/upload. Rozumiem że chodzi o ten serwer i o jeden plik saa1057schemat.jpg. Czy szukać tam jeszcze czegoś innego

Wielkie dzięki za pomoc MArek

Reply to
Totylkoja

"Totylkoja" news:cuv7gj$fog$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Tak to ten :)

Tych plików jest tam kilka. Wszystkie jpg z ciągiem saa1057 w nazwie.

Reply to
Andrzej Litewka

Użytkownik Andrzej Litewka napisał:

Oooo... dobrze wiedzieć ;-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.