Sterowaniem żarówką 220 V z poziomu

Czesc,

Zrobiłem coś takiego http://213.146.57.182/triak.png wedle not do elementów (MOC3021 i BT137) no ale mi nie działa. Podłączyłem z jednej strony zasilacz 9V= (na próbę, docelowo 230V/100W) i żarówkę a z drugiej do +5V i GND i cisza. Czy na schemacie jest gdzieś błąd? Jak sprawdzić czy triaki są dobre?

Reply to
Filip Ozimek
Loading thread data ...

Użytkownik "Filip Ozimek" snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> napisał w wiadomości news:d25svh$fnh$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

no , a czy ten układ MOC3021 to nie ma czasem detekcji "0" a i 9V to może za mało ? Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Nie jestem kompetentny do odpowiedzi ale zdaje mi sie ze musi byc jakas detekcja przejscia przez zero

Reply to
scx

Znalazlem jeszcze cos takiego, punkt 2.4:

formatting link
Tam podlaczone jest to do wyjscia portu drukarki, na ktorym tez jest TTL, wiec powinno dzialac.

Reply to
Filip Ozimek

jeśli się boisz to puścić na sieć przez sam bezpiecznik topikowy to podłącz

230V przez trafo bezpieczeństwa (dwa trafa złączone wtórnymi). Zasilacz 9V DC nie jest tu zbyt dobrym testerem;-)
Reply to
krychu (musk

Co ma detekcja przejścia przez zero do najprostszego wyzwalania triaka? Jak nie jesteś kompetentny to po co mącisz człowiekowi w głowie?

Reply to
krychu (musk

Wiec to co wyzej, powinno dzialac? Czy wyprowadzenia T1 i T2 sa dobrze podlaczone?

Reply to
Filip Ozimek

Podlaczylem 230V do lampki biurkowej ale wszystko jest martwe :( Jak mozna sprawdzic triak majac do dyspozycji multimetr? Czy polaryzacja T1-G napieciem rzedu 1V powinna cos zmienic pomiedzy T1 i T2?

Reply to
Filip Ozimek

Ten MOC3021 nie ma detekcji przejścia przez zero. Może przy 9V DC prąd jaki uzyskujesz po załączeniu optotriaka może być za mały do odpalenia triaka.

Sam układ jest typowym rozwiązaniem na wyzwalanie dużego triaka małym optotriakiem.

Ja tylko bym inaczej sterował. Wyjścia TTL nie mają zbyt dobrej wydajności w stanie wysokim, za to dobrze pochłaniają prąd w stanie niskim. Sterowałbym to tak jak w nocie aplikacjyjnej na figurze 6:

formatting link
TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Połącz w szereg te swoje 9V, jakiś oporek (100om?), multimetr na zakresie prądowym i wyjście optotriaka. Prąd nie powinien płynąć. Nie rozłączając układu daj impuls prądowy (bateryjka z oporkiem) na leda z optotriaka - prąd powinien popłynąć i płynąć stale nawet po zgaszeniu leda.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Srubokret w dlon, albo kawal druta, i kolejno zwierac:

-T1 z T2

-T1 z G

-4 z 6 MOC

A czym to sterujesz ? Bo wyjscia TTL sa dosc slabe w stanie "1".

Bezpieczniej jest sterowac stanem 0.

J.

Reply to
J.F.

1V moze sie okazac ciut za malo.

Ale najpierw sprawdz czy nie pomyliles T1 z T2.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Filip Ozimek" snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> napisał w wiadomości news:d25svh$fnh$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Po pierwsze triak Ci nie zadziała na napięcie stałe, to znaczy jak załączy to nie puści chyba że wyłączysz zasilanie. Po drugie TTLem tego nie wysterujesz chyba że będziesz miał dużo szczęścia, najlepiej opornik do zasilania a LED z MOC3021 na wyjście bramki, Jak chcesz to sprawdzić na niskim napięciu to proponuję trafo 12V, żarówka samochodowa od kierunkowskazu i podaj z baterii napięcie na bramkę triaka przez opornik, jakieś 30mA trzeba wymusić. Jak będziesz pewny triaka i zidentyfikujesz kolejność wyprowadzeń to podłącz do MOCa i wysteruj układ z baterii, jak zadziała to baw się dużymi napięciami.

Reply to
Piotr Pitucha

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.