Sterowanie diody pojemnościowej z przetwornika CA

Witam,

Zastanawia mnie, czysto teoretycznie, który układ jest dokładniejszy ? Dioda pojemnościowa sterowana z potencjometru wieloobrotowego czy taka sama dioda sterowana z jakiegos przetwornika CA 16 bit np. Czy za pomocą potencjometru 10-cio obrotowego można uzyskać 65 "kilo" niepowtarzalnych wartości napięcia ? Teoretycznie niby powinno dac się uzyskac nieskończoną liczbę kroków ale jak wiemy rzeczywistość troche odbiega od teorii. Ostatnio pokręciłem sobie takim potencjometrem i czułem że suwak nie przesuwał się idalnie płynnie ale wykazywał tendencje do takiego mikro skoku dlatego nasuneła mi się myśl o przetworniku CA. Układ do strojenia VFO odbiornika KF, jakby ktoś pytał.

Pozdrawiam Gejzero.

Reply to
Gejzero
Loading thread data ...

Użytkownik "Gejzero" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w

Bo jakbys rozkrecil to bys tam znalazl gruby drut izolowany owiniety cienkim drutem oporowym. I z tego grubego jest zwinieta spirala [helisa], wiec co najwyzej mozna sie o jeden zwoj cienkiego przelaczyc.

Oczywiscie mowa o starej daty - nowsze maja po prostu przekladnie, co niekoniecznie podnosci rozdzielczosc i dokladnosc.

Kierunek myslenia jak najbardziej sluszny, ale czy nie lepiej pomyslec dalej - PLL, DDS ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:i7sud7$8ta$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wiem że lepiej odrazu DDS ale w szufladzie leżą MAX541 i MAX542 i korci mnie tym się pobawić :)

Pozdrawiam

Gejzero sq3ogx

Reply to
Gejzero

Użytkownik "Gejzero" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał

IMO - sa do tego bardziej odpowiednie zastosowania, niz to o ktorym myslisz :-) Np. dorobic interfejs USB/PCI i pobawic sie w odsluchy porownawcze z karta muzyczna, ktora moze na 1bicie symulowana jest :-)

No chyba ze ... VFO o niskim szumie fazowym ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:i7t2rk$m46$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Możesz troszke rozwinąć temat ? zastosowania czego - przetworników cyfrowo analogowych ?

Odsłuchy porównawcze ?

Mnie tylko ciekawi jaką "rozdzielczość" można uzyskać z potencjometru 10-cio obrotowego i czy jest ona porównywalna do 16-to bitowego przetwornika.

Pozdrawiam

Gejzero sq3ogx

Reply to
Gejzero

Tak jest. Takich ktore sie marnuja w szufladzie :-)

Z karta w komputerze, ktora nie wiadomo jak realizowana :-)

Tak jak pisalem - starej daty to raczej wybieraki, i tych stopni nie ma tam az tak duzo. tzn pare tysiecy - pokretla z licznikiem do 999 robili.

Te nowe z krotka sciezka i przekladnia to sam jestem ciekaw - ale IMO trzeba precyzyjnego napedu zeby uzyskac pozycje ktora sie chce dokladnie.

W sumie to nie trzeba do tego VFO - wystarczy woltomierz, a moze nawet omomierz :-) Hm - az wycianalem zwykly potencjometr .. no jest klopot recznie ustawic ile sie chce - o ~0.5% przestawic latwo, dokladniej juz nie ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.