Przetwornik piezo można sterować z przetwornika C/A

Czy przetwornik piezoelektorczny np. taki

formatting link
ma pasmo od 0,5khz do 4 khz można sterować z przetwornika C/A? i odtwarzać na nim np. głos człowieka? Wiem że takie przetworniki raczej do tego nie służą ale szukam jakiegoś prostego rozwiązania odtwarzania dźwięku (o jakości która pozwalała by zrozumieć głos człowieka a jednocześnie pobór prądu był mały, głośniczek także chce mieć mały).

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Przeczytaj DOKŁADNIE dane tego przetwornika. On ma f_rezonansową=4kHz z błędem +/-0.5kHz (czyli od 3.5 do 4.5). Sterować z C/A można ale jakość głosu będzie raczej fatalna, bo charakterystyka częstotliwościowa takich przetworników jest silnie pofałdowana. Pozostaje zatem próba i ocena audiofilska, czy jakość Ci odpowiada czy nie :-) wkwj

Reply to
wkwj

o czytaniu już Ci kolega napisał...

można, ale jaką masz amplitudę sygnału na CA?

Toto ma cholernie wysoki rezonans na 4kHz, jeśli chcesz, żeby brzmiało jakoś miarę, najprawdopodobniej będziesz musiał mu ten rezonans nieco stłumić. Kiedyś eksperymentowałem z tym, pomogło naklejenie kawałka materiału na membrankę. YMMV, ja to wypierdzieliłem i wstawiłem głośniczek elektrodynamiczny od Nokii

3330 (został mi po eksperymentach z wyświetlaczem).
Reply to
Marek Lewandowski

Poprzednie uwagi kolegów wspomóż eksperymentami: podłacz sobie toto do wyjścia głośnikowego (z wieży, radia itp.), ostatecznie wyjścia słuchawkowego CD, MP3 itd.

Roman

Reply to
Roman

Kurciok napisał(a):

Zagrać to to nie zagra, elementy piezo tego typu pracują w rezonansie. Ten na ok 4kHz. Do odtwarzania muzyki zdecydowanie się nie nadaje, co najwyżej uda Ci się jakoś zrozumieć mowę. Zdecydowanie najłatwiej będzie użyć coś dynamicznego, np jakiś głośniczek z komórki.

Pozdro

Reply to
Luk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.