Standby komputerowy

Poszukuję jaki informacji jak zrobić coś takiego: Mam komputer, stacjonarny który często włączam w tryb stand by jak odchodzę na kilka godzin. Problem w tym że muszę liczyć na to czy prąd będzie czy nie. Myślałem o zakupie UPSa ale tego nie mam gdzie wstawić jak również zasilanie nim komputera w standby przy tych kilku watach może być nieskuteczne.

Stąd pomysł zamontowani wewnątrz komputera już jakiegoś akumulatora który w przypadku zaniku zasilania przejmie podtrzymywanie - choćby na czas np przesunięcia komputera czy jakiś tam drobnych rzeczy. Hi8bernacja problemu nie rozwiązuje niestety.

Wiec jakie napięcie jest potrzebne w trybie standby w komputerze?

Reply to
Osadnik
Loading thread data ...

Osadnik pisze:

+5V

ale to zabierasz się za taką przeróbkę i nie wiesz nawet CO chcesz przerobić? Jeśli już, to sobie pobierz z sieci specyfikację ATX i dokładnie ją przeczytaj.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Osadnik poszukuje jaki informacji jak zrobić coś takiego:

Są UPS-y montowane wewnątrz komputera. Wyglądem i wielkością przypominają napęd CD/DVD, instalowane również w tym samym miejscu.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2010-02-28 09:56, Osadnik pisze:

W trybie "standby" (z którego obudzenie komputera trwa 2-3 sekundy) wymagane są wszystkie napięcia z zasilacza.

Nie mylić z napięciem 5V standby (z zasilacza ATX), potrzebnego gdy komputer jest wyłączony (do np. włączenia go klawiaturą, kartą sieciową czy zwykłym przyciskiem na obudowie komputera).

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2010-02-28 12:09, Adam Dybkowski pisze:

No bez przesady. Może doprecyzujmy o co chodzi autorowi zapytania. Trybów "uśpienia" jest wiele, jako stanby zależnie od ustawienia płyty/biosu może być S1 (wszystkie napięcia obecne, zasilacz pracuje, komponenty są "softwarowo uśpione", stan systemu zamrożony w pamięci ram która jest normalnie odświeżana i działa) lub S3 (obecne tylko +5v standby, wszystkie komponenty fizycznie wyłączone i nie zasilane, poza ramem w którym jest zamrożony stan systemu, układami powolnego odświeżania pamięci ram, kartą sieciową oraz wyjściami ps/2, usb, do których podłączone urządzenia typu klawiatura mogą komputer obudzić).

formatting link

Jeśli uśpienie jest do S3 to tylko to napięcie jest potrzebne do szczęścia. Zależnie od specyfikacji ATX (a raczej - zależnie od płyty głównej, epoki z której pochodzi), konfiguracji (możliwość budzenia z urządzeń usb) oraz zależnie od podłączonego osprzętu (ps2, usb, sieciówki itd) zapotrzebowanie na prąd jest na poziomie 0.5A - 2.5A

W typowych dziadowskich zasilaczach klasy codegen/L&C właśnie najczęściej padały przetworniczki od tego +5v stb, bo pracujące zawsze, niezależnie od wyłączenia atx, a przy wyłączeniu - niczym nie chłodzone, a z racji dziadowskiego wykonania przegrzewające się (w dodatku przy nowszych komponentach - przeciążone). Sam kiedyś na prośbę kolegi popełniłem modyfikację zasilacza "z dwóch

230v" który miał wejście +5v stb z zasilacza takiego "od routera", które było obecne zawsze. A "pełne 230v" (wychodzące też z zasilacza atx drugim gniazdkiem) zasilało tylko resztę zasilacza (oraz resztę osprzętu typu drukarka, głośniki, skanery i inne) i było automatycznie wyłączane przekaźnikiem (w zasilaczu) po wyłączeniu komputera. Dzięki temu mógł komputer uśpić/wyłączyć i wszystkie peryferia zostawały wyłączone automatycznie, a obudzenie komputera z powrotem je włączało.

W sumie jakby dodać ups/podtrzymanie/zasilacz buforowy na tych +5v...

Reply to
BartekK

Dokładnie. Dlaczego Hibernacja nie rozwiązuje problemu?

Zrobiłem doświadczenie: Zahibernowałem komputer i wyłączyłem zasilanie na listwie. Po załączeniu zasilana rozhiberniował się bez problemu.

Reply to
Desoft

Dlaczego? Napisz coś więcej! Czy może za wolno trwa "wybudzanie"?? Hibernacja jest odporna na zanik zasilania, dlatego właśnie ją powinieneś zastosować... Co do UPSa - inni Ci tu pisali, że komputer może potrzebować w stanie S3 od 0,5A do 2,5A... Pytanie - jak długich przerw w zasilaniu się spodziewasz?

Reply to
Konop

czy czas odhibernowania jest za dlugi? Co ty chcesz osiagnac? Ja tam zawsze hibernuje.

Reply to
adresss

W dniu 2010-02-28 13:20, Desoft pisze:

Bo hibernacja to "zamrożenie systemu operacyjnego" (a dokładnie zamrożenie stanu całego komputera) i zgranie tego stanu do pliku (w windowsie chyba hiberfil.sys). Po tym komputer po prostu wyłącza się. Po włączeniu - system sprawdza czy przy poprzednim zamknięciu został zahibernowany, i zamiast wczytywać "normalnie" - wczytuje swój stan z tego pliku. I tyle, czysto programowe rozwiązanie. Przy dużej ilości ramu faktycznie hibernowanie i odhibernowanie trochę może trwać (trzeba te kilka GB zrzucić na dysk, a potem odczytać i powsadzać w ram ;) ), a na pewno trwa dłużej niż po prostu "obudzenie" z S3 (gdzie zawartość ramu nie jest nigdzie hibernowana, po prostu jest, wystarczy zre-inicjalizować niektóre urządzenia (sterowniki) i system działa jak przed uśpieniem.

Reply to
BartekK

snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

Ja obecnie też tak robie ale wkurza mnie to z kilku powodów:

- zrypana procedura hibernacji jak również nie wszystkie programy dobrze ją znoszą.

- trwa długo.

- nie zawsze sie zahibernowuje i nie zawsze odhibernowuje.

- Czas uruchamiania systemu jest taki sam.

Standby lepszy tylko mała awaria prądu i już leże.

Reply to
Osadnik
Reply to
Marcin Wasilewski

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@NOSPAMdrut.org napisał w wiadomości news:hme2qi$dtg$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Dawno temu w windows 98.

Współczesne systemy (Vista, Windows 7) nie mają już podziału na hibernację i uśpienie. Zawsze następuje zapis RAM na dysk. W zależności od tego, czy uzytkownik wyłączy zasilanie czy nie, występuje opcjonalne odtworzenie z dysku.

Reply to
William Bonawentura

Marcin Wasilewski pisze:

Te W7 to trzeba mieć po co i na czym uruchomić. Obecnie nie mam potrzeby instalować nowego systemu.

Reply to
Osadnik

W dniu 2010-03-01 08:02, Marcin Wasilewski pisze:

Jesteś tego pewny? To po co jest do wyboru w konfiguracji (choćby "co zrobić jak naciśniesz klawisz uśpienia/zamkniesz pokrywę") "uśpij" "hibernuj" "nie rób nic" ? (win7pl x64 pro)

Reply to
BartekK
Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2010-03-01 22:31, Marcin Wasilewski napisał/a:

To tzw. "uśpienie hybrydowe" chyba dostępne już w Viście, w XP było tylko uśpienie lub hibernacja i jeśli przy uśpieniu była przerwa w zasilaniu to komp startował od zera a w Viście i 7 ze stanu hibernacji.

Reply to
Czarek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.