Stabilne żródło napięcia.

Witam serdecznie. Potrzebuję bardzo stabilnego źródła napięcia stałego +12V. Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Z jednej strony chcę aby to był układ nieskomplikowany, a z drugie taki, który będzie miał odchyłki napięcia nie większe niż kilka/kilkanście uV. Potrzebuję to do wykonania w miarę precyzyjnego VFO. Na razie nie chciał bym robić syntezy bo tym zajmę się dopiero wtedy, kiedy cały projekt ruszy. Oczywiście samo VFO będzie zapuszkowane, zalane jakąś żywicą ze stabilizacją temperatury, żeby uniknąć pływania częstotliwości przez zmiany temperatury. Chyba, że macie koledzy jakieś proste projekty syntezy. Potrzebuje przestrajać VFO od 32 - 62 MHz z krokami 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz, 1MHz. Posiadam układ DDS AD9851 ale nie wiem czy na jego wyjściu jest rzeczywiście "czysty" sinus, aby podpiąć go do mieszacza. Pozdrawiam Krzysztof SQ9HHL

Reply to
SQ9HHL
Loading thread data ...

żywicą bym nie zalewał. Najlepiej zapuszkować do puszki aluminiowej wyłożonej styropianem.

czysty rzecz względna. Nie mam danych pod łapą, ale słyszałem, że jest on w miarę przyzwoity. W każdym razie do DRMu się nadaje. Mam zamiar się za to zabrać, gdzieś mam nawet projekt czegoś takiego.

Co do stabilizatora, to są dobre na 10V, na przykład LH0070. Albo bierzesz jakiś inny precyzyjny stabilizatorek i robisz na dobrym wzmacniaczu operacyjnym mnożenie, aby uzyskać odpowiednie napięcie na wyjściu. Jak masz porządny wzmacniacz i oporniki precyzyjne, to napięcie na wyjściu będzie też ładnie stało.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik SQ9HHL napisał:

Na starym zapomnianym juz prawie uA723 nie da sie takiej dokladnosci wyciagnac? Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomasz Sliwa

Tak się teraz zastanawiałem. Może starczy najprostrze rozwiązanie. Monolit

7812 albo LM317. Założenia takie. Trafko, mostek, kondensator 10000uF + kondensatorki odsprzegające 100nF na wejściu. Vin ok 20V. Na wyjściu też kondensator odsprzegający 100nF i jakiś powiedzmy 2200uF. Może takie coś z powodzeniem starczy ? Pobór prądu z tego zasilacza to kilka mA. Używane raczej w stałych warunkach w domu, więc wahania temperatury będą tak znikome, że nie potrzeba jej stabilizować. Nie wiem jaką stabilność napięcia mają te stabilizatory ? Pozdrawiam SQ9HHL
Reply to
SQ9HHL

Użytkownik SQ9HHL napisał:

To jest ok 1ppm. Będzie ciężko. Nie ma problemu ze znalezieniem czegoś rzędu 10ppm/C ( pewnie uA723 ma coś koło tego) ale wtedy musiałbyś termostatować na poziomie 0.1C. Może REF102 B-B czy Maxim albo AD2710 bo mają rzędu 1ppm/C.

Reply to
Mariusz Dybiec

Użytkownik SQ9HHL napisał:

78L12 ma -1mV/C to jest ok 100ppm/C. Jeśli w domu wahania temperatury masz rzędu 0.01C to uzyskasz wymagane 10uV stabilności :)
Reply to
Mariusz Dybiec

Użytkownik "SQ9HHL" snipped-for-privacy@NOSPAMinteria.pl napisał w wiadomości news:cvca9u$urk$ snipped-for-privacy@shodan.interia.pl...

To już zapomnij o pomyśle - szukaj alternatywnych koncepcji, chyba, że zafundujesz sobie termostat 1mK (mili Kelwin) :-) A termostatu nie zrobisz, bo wzorca nie znajdziesz i kółko się zamyka.

12uV/12V to 1ppm Nie ma takich oporników ani źródeł referencyjnych, które przy typowych zmianach temperatury otoczenia o 10 stC mają współczynnik termiczny 0,1ppm Najlepsze oporniki mają 5 ppm i do tego szumy 1ppm

Najlepsze źródło referencyjne napięcia dostępne dla amatora REF102 ma

2,5ppm/K + podobne inne niestabilności od innych czynników i 5uV szumów :-)

Myślenie o stabilnościach różnych urządzeń elektrycznych lepszej niż 1 promil jest karkołomne.

Reply to
SP9LWH

"SQ9HHL" news:cvcg12$3qu$ snipped-for-privacy@shodan.interia.pl

Na cholerę taki wielki elektrolit dla prądu pobieranego z zasilacza rzędu kilkunastu mA? Taki duży to się daje dla prądu 2A.

A za stabilizatorem po co taki wielki elektrolit? Zdecydowanie z tych dwóch to LM317, bo mnie szumi i lepiej trzyma napięcie. Oczywiście jakiś renomowany, polecam ST.

Reply to
Andrzej Litewka

Zrób na kwarcu (lub kilku), jeśli chodzi o to by trzymało freq.

Reply to
Marcin

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.